StrefaEtno: Nanook z Północy

Inne koncerty

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 12 lipca 2018, 20:00

Pierwszy w historii kina film dokumentalny, ukazujący jeden dzień z życia Inuitów, mieszkańców północnych krańców Kanady. Kręcony podczas kilku podróży (1916-20) za pomocą kamery marki Bell&Howell i prostego oświetlenia, Nanook stał się dziełem życia reżysera, i wielkim wyzwaniem realizatorskim z czasów, kiedy kręcenie filmów w plenerze dopiero raczkowało. Choć twórca spotkał się z zarzutem inscenizowania części materiału, dzieło do tej pory zachowuje dużą wartość, zarówno etnograficzną, jak i kinematograficzną. Śledzimy w nim losy Nanooka, jego żony Nyli i ich rodziny w bezlitosnej krainie wiecznego lodu.

Pokaz filmu z muzyką na żywo, inspirowaną tematami i kulturą muzyczną Jugytów i Inuitów jakuckich, z wykorzystaniem częściowo tradycyjnego instrumentarium, staje się próbą wykonania etnomuzykologicznej rekonstrukcji kultury muzycznej regionu.
__________
Wykonawcy:
- Eliza Kuźnik: skrzypce, fidel ramieniowa, lira korbowa
- Jarek Jurkiewicz: gitara, dzwonki chromatyczne, głos
- Karol Wilkoszewski: cajon, bębny obręczowe, ghatam, murchang, tabla-bayan, luna-drum
______
Tytuł oryginalny: Nanook of the North: A Story Of Life and Love In the Actual Arctic
Czas trwania: 71 minut

udostępnij

więcej

Miejsce wydarzenia

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.