Pasmo literackie 28. FKŻ

Inne wydarzenia literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Laureatka tegorocznej Nagrody im. Kapuścińskiego, aktualny laureat Paszportu "Polityki" i trójka nominowanych do Nagrody Nike. Ważne okazje i nieustająco aktualne tematy: Rok Sendlerowej, 50-lecie wydarzeń Marca 1968, Syjon jako wieczny powrót i uniwersalna tęsknota. Już po raz 4. Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO dołącza do Festiwalu Kultury Żydowskiej z bogatym pasmem literackim. Zapraszamy na tydzień spotkań z literaturą na krakowskim Kazimierzu!

Tematem 28. edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej jest Syjon – ten dosłowny i metaforyczny. Spotkania pasma literackiego na różny sposób krążą wokół uniwersalnej wizji Syjonu jako wspólnego miejsca na ziemi, źródła tożsamości jednostek i kultur, przedmiotu tęsknoty i nostalgii. Rozmawiać będziemy m.in.: z Anną Bikont o tragicznych i ciągle nie dość znanych okolicznościach misji Sprawiedliwych, z Mikołajem Grynbergiem i Włodkiem Goldkornem o pamięci Marca 1968, z Marcinem Wichą i Małgorzatą Czyńską o przedmiotach jako urzeczywistnieniach tęsknoty i sposobie pisania.

Unikalna przestrzeń krakowskiego mieszkania Czesława Miłosza stanie się miejscem wykładów pn. „Powroty”, w ramach których prof. Aleksander Fiut opowie o życiu autora „Zniewolonego umysłu” jako wiecznym powrocie, Katarzyna Zimmerer przybliży wkład polskich Żydów w rozwój polskiej literatury pod zaborami, a Michalina Kmiecik przywoła czasy, w których pozornie stateczny Kraków stał się ogniskiem ruchu rewolucyjnych twórców spod znaku awangardy. Pasmo literackie na 28. FKŻ domkną warsztaty dla dzieci wokół jednego z opowiadań z serii O_KAZ autorstwa Michała Mądrackiego i Urszuli Palusińskiej, podczas których uczestnicy skonstruują własny bolid do podróży w czasie i przestrzeni po krakowskim Kazimierzu.

PROGRAM PASMA LITERACKIEGO NA 28. FKŻ

24 czerwca (niedziela), godz. 14:00
Sendlerowa non-fiction. Spotkanie z Anną Bikont
Prowadzenie: Michał Okoński
Urodzona społeczniczka, w latach 30. zaangażowana m.in. w pomoc matkom nieślubnych dzieci. Genialna organizatorka i konspiratorka, w czasie Wojny zarządzająca grupą przeważnie zapomnianych osób, głównie kobiet, bardzo późno i nie bez wewnętrznych kontrowersji w polskim podziemiu przeorganizowaną w Radę Pomocy Żydom „Żegota”. Alibi na ciemniejsze karty okupacji w różnych momentach powojennej historii Polski. Kim właściwie była najsłynniejsza polska Sprawiedliwa, oficjalna patronka roku 2018?
Rozmowa wokół znakomitej, niezwykle wyważonej i dobrze udokumentowanej biografii Ireny Sendlerowej pióra Anny Bikont.
Miejsce: Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17

25 czerwca (poniedziałek), godz. 18:00
Życia przecięte. Marzec 1968 pół wieku później
Dyskusja: Włodek Goldkorn, Mikołaj Grynberg
Prowadzenie: Karolina Szymaniak
Ojczyznę żegnali najczęściej na Dworcu Gdańskim w Warszawie, z paszportami „w jedną stronę” w kieszeniach. 23 lata po doświadczeniu Wojny przekaz sączący się ze środków oficjalnej rządowej propagandy brzmiał aż nadto znajomo. Zostawiali wszystko, co było im bliskie. Intelektualne elity i zwykli współobywatele, Polacy z urodzenia i z wyboru. Co zostało po Marcu 1968? Rozmowa z Mikołajem Grynbergiem, autorem tomu rozmów z emigrantami marcowymi pn. 'Księga Wyjścia' i Włodkiem Goldkornem, po wyjeździe z Polski m.in. wieloletnim redaktorem działu kultury włoskiego tygodnika „L’Espresso”.
Miejsce: Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17

26 czerwca (wtorek), godz. 18:00
Duch rzeczy
Dyskusja: Marcin Wicha, Małgorzata Czyńska
Prowadzenie: Olga Drenda
Przedmioty stały się ostatnio w polskiej literaturze jednym z najbardziej charakterystycznych i świeżych narzędzi do opowiadania o historii i przemianach społecznych, ale także do konstruowania narracji na bazie bardziej osobistych przeżyć. Jakie jest życie kultury materialnej i co przedmioty mówią o współczesnej Polsce? Rozmowę z Marcinem Wichą, autorem nagrodzonej Paszportem „Polityki” książki 'Rzeczy, których nie wyrzuciłem' i Małgorzatą Czyńską ('Dom polski. Meblościanka z pikasami') poprowadzi Olga Drenda ('Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji').
Miejsce: Centrum Kultury Żydowskiej, ul. Meiselsa 17

27-28 czerwca (środa-czwartek)
„Powroty” – cykl wykładów w mieszkaniu Miłosza
Hasło tegorocznej edycji FKŻ to nie tylko ważne rocznice, ale przede wszystkim uniwersalna i starsza nawet niż biblijna „Erec Israel” tęsknota – do miejsca, do czasów, do ludzi. Dzięki współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym, operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO wyjątkową przestrzenią dla części spotkań literackich stanie się mieszkanie Czesława Miłosza – unikalny, jedyny w pełni zachowany adres po polskim Nobliście, filosemicie i wielkim zwolenniku dialogu kultur.
W ramach cyklu „Powroty” zaplanowane są wykłady, w których na różne sposoby wracamy do wybranych momentów w dziejach polskiej literatury.

27 czerwca (środa), godz. 16:00
(Nie)możliwe powroty Czesława Miłosza
Wykład: prof. Aleksander Fiut
Kiedy z początkiem lat 90. XX wieku Miłosz przeprowadził się do Krakowa, powracał nie tylko do licznych mieszkających tu przyjaciół, ale – przynajmniej częściowo – do przedwojennego Wilna, którego architekturę i atmosferę przypominał mu gród pod Wawelem. Właściwie całe życie i twórczość polskiego Noblisty z 1980 roku można ująć poprzez różne formy motywu powrotu. Daje się to dostrzec zarówno w poezji, jak i prozie i esejach noblisty. Np. w 'Dolinie Issy' wskrzesza lata dziecinne, kreśląc zarazem obraz schyłkowego okresu kultury szlacheckiej na litewskiej prowincji, w napisanym w okresie okupacji cyklu 'Świat. Poema naiwne' mitologizuje dom jako centrum świata, zaś w napisanej już w Krakowie 'Wyprawie w dwudziestolecie', powraca w okres przed drugą wojną światową. O Miłoszu i jego wielorakich (nie)możliwych powrotach opowie prof. Aleksander Fiut, wieloletni przyjaciel Noblisty i jeden z najświetniejszych znawców jego twórczości.
Miejsce: mieszkanie Miłosza, ul. Bogusławskiego 6
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie biletowej. Ilość miejsc ograniczona!

28 czerwca (czwartek), godz. 16:00
Żydowscy księgarze i wydawcy w służbie polskiej literatury
Wykład: Katarzyna Zimmerer
„Stąd, mimo carskich gróźb, na złość strażnikom ceł,
Przemyca w Litwę Żyd tomiki moich dzieł” – Adam Mickiewicz
Mortkowicz, Centnerszwer, Teltz, bracia Gumplowicz, Himmelblau – to zaledwie kilka nazwisk ludzi, którzy nigdy nie wyparli się swego żydowskiego pochodzenia, asymilowali się jednak do polskiej kultury i stali się jej wiernymi opiekunami. W ramach spotkania w mieszkaniu Miłosza Katarzyna Zimmerer opowie m.in. o swoim pradziadku Jakóbie Mortkowiczu, wydawcy z Warszawy, który w okresie zaborów regularnie przyjeżdżał do Krakowa, by nadzorować prace w Drukarni Narodowej czy Drukarni W.L. Anczyca. Książki zakazane przez carską cenzurę przemycał przez graniczne kordony, narażając się na straty finansowe, utratę wolności czy wysiedlenie z granic cesarstwa rosyjskiego. Mimo wielokrotnych represji, jakie go spotkały, sprowadzał do swojej warszawskiej księgarni dzieła ważne dla rozwoju polskiej kultury nie tylko z Krakowa, ale też z Lublina czy Piotrkowa.
Miejsce: mieszkanie Miłosza, ul. Bogusławskiego 6
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie festiwalowej. Ilość miejsc ograniczona!

29 czerwca (piątek), godz. 16:00
Awangarda krakowska. Przeszłość pewnej wizji
Wykład: dr Michalina Kmiecik
Rewolucyjna grupa krakowskich poetów działająca w latach 20. XX w. przy piśmie „Zwrotnica” pod redakcją Tadeusza Peipera pozostaje jedynym polskim ruchem artystycznym z kompletnym programem poetyckim. Jaka była cena rzucenia wyzwania najważniejszej dla polskiej kultury tradycji romantycznej i „mainstreamowym” poetom spod znaku Skamandra? Jak to się stało, że powszechnie uważany za zachowawczy Kraków stał się ogniskiem jednego z najbardziej oryginalnych i twórczych ruchów w literaturze polskiej? Wykład dr Michaliny Kmiecik z UJ, znawczyni i pasjonatki dziejów Awangardy w Polsce.
Miejsce: mieszkanie Miłosza, ul. Bogusławskiego 6
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie festiwalowej. Ilość miejsc ograniczona!

30 czerwca (sobota), godz. 12:00
Warsztaty literackie dla dzieci wokół serii O_KAZ:
Warsztaty: Urszula Palusińska, Michał Mądracki
„Przyjechałem z rodzicami do Polski na swoje dziesiąte urodziny, które będę miał jutro. W Krakowie mieszkali moi dziadkowie, gdy byli w moim wieku.” Krótkie Michała Mądrackiego zilustrowane przez Ulę Palusińską to czwarty odcinek cyklu O_KAZ. Literatura o Kazimierzu realizowanego przez kawiarnię Cheder i zabawne opowiadanie, w którym spotkanie chłopca z tajemniczym Starcem staje się pretekstem do przypomnienia niezwykłych dziejów tej krakowskiej dzielnicy.
W ramach warsztatów skierowanych do dzieci od lat 6 do 12 autorzy opowiadania wykonają wraz uczestnikami bolid, którym poruszał się napotkany przez bohatera opowiadania Starzec. Doskonalcie zdolności konstruktorskie swoich pociech i zabierzcie je w podróż w czasie do Kazimierza z ubiegłego wieku!
Miejsce: 2 Okna Cafe, ul. Józefa 40
Wiek: 6-12
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie festiwalowej. Ilość miejsc ograniczona!

Udostępnij

Więcej

  • Organizator: Kraków Miasto Literatury UNESCO i Jewish Culture Festival in Krakow
  • 1987220371607757
  • Wstęp wolny, na wykłady w mieszkaniu Miłosza i warsztaty dla dzieci jest przeznaczona ograniczona pula bezpłatnych wejściówek do odbioru w kasie festiwalowej (ul. Józefa 36) od 16 czerwca
Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<