Miłość na Miodowej (The Leo Lipski Story)

Spektakle teatralne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Spektakl teatralny wg prozy Leo Lipskiego.
Miłość na Miodowej (Leo Lipski story) - spektakl performatywny, wychodzący POZA granice sceny! Przeniesiony zostanie na ulice krakowskiego Kazimierza w formie przystosowanej do warunków atmosferycznych, dlatego będziemy mogli podziwiać szkice, ukazujące wybrane cytaty z prozy Lipskiego, według inwencji twórczej adepta ASP Michała Wyszkowskiego - już w weekend poprzedzający Festiwal Kultury Żydowskiej. Następnie przeniosą nas w podróż przenikania się czasów i przestrzeni, i zagrają: radio, aktorzy i same malarstwo adepta. W spektaklu teraźniejszość wywiera wpływ na przeszłość, a obecny twórca wraz z jego pracami przenikają się i konfrontują z dawnym pisarstwem. Oparty spektakl na prozie Leo Lipskiego "Powrót" zostanie po raz pierwszy zaadaptowany na scene. Życiowa epopeja rozpięta między Krakowem, Wołgą, Tel Awiwem i Paryżem gwarantuje różnorodność w stylach - nie tylko pisarskich:).

Adaptacja i reżyseria: Paweł Bitka Zapendowski
Marketing i promocja: Monika Łokaj
Bilety: 20 zł ulgowy i 30 zł normalny - do nabycia w kasie JCC na ul. Miodowej 24.
Spektakl prezentowany w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Leo Lipski (właść. Lipschütz) - polski pisarz pochodzenia żydowskiego. Mieszkał do 1939 r. na krakowskim Kazimierzu. Opisał go w młodzieńczych opowiadaniach. Po wojennych peregrynacjach i pobycie w gułagu Lipski znalazł się w Tel Awiwie. Tworzył częściowo sparaliżowany. Dożył 80 lat. Zostawił dzieło o wartości nieprzemijającej.
Justyna Sobolewska w "Polityce" (nr 4/2018) przypomina postać Leo Lipskiego: "Niemal każdy tekst o Lipskim zaczyna się podobnie: wybitny, ale w Polsce ciągle mało znany. A czas zacząć go wymieniać razem z Gombrowiczem i Schulzem." Beata Chomątowska w "Tygodniku Powszechnym" (nr 14/2018) pisze: "Z wojny wyszedł cało, choć zabrała mu całą rodzinę. Ominęło go piekło Zagłady. Zaznał innego, obozowego."

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.