Tajemniczy konik z Kazimierza

Widowiska plenerowe i happeningi

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Muzeum Historyczne Mista Krakowa i Żydowski Tetar w Krakowie zapraszają na spektakl muzyczny Tajemniczy konik z Kazimierza – opowieść z czasów króla Stasia. 7 czerwca o 20.30 spektakl zostanie pokazany na scenie przed Wieżą Ratuszową, w zwiazku z pochodem Lajkonika, a 9 czerwca o 20.00 obejrzymy go na Kazimierzu – na placu przez Starą Synagogą.

Niewiele osób dzisiaj wie, że przed 230 laty w Krakowie można było zobaczyć oprócz tradycyjnego Lajkonika jeszcze jednego jeźdźca na sztucznym koniu. Było to możliwe podczas widowiska, które przedstawiła społeczność żydowska z miasta Kazimierz przy Krakowie z okazji przybycia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 16 czerwca 1787 roku. Żydzi udali się z Kazimierza do wsi Czyżyny, żeby tam z samego rana powitać zbliżającego się monarchę i przedstawić mu swoje prośby i postulaty. Żydowski pochód był niezwykle uroczysty. Liczył trzysta osób. Pod wspaniałymi baldachimami niesiono zwoje Tory, powiewały liczne proporce a starsi gminy żydowskiej ubrani byli odświętnie. Pochodowi towarzyszyli muzykanci oraz błazen z drewnianym konikiem. Gdy król nadjechał, błazen zaczął pokazywać sztuczki w takt muzyki. Spłoszyło to konia, na którym jechał Stanisław Augusta i omal nie skończyło się upadkiem króla. Nie zachowały się przedstawienia ikonograficzne żydowskiego konika z Kazimierza. Być może był on podobny do tego, który uczestniczył we wspaniałych pochodach Żydów w czeskiej Pradze.
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wraz z Teatrem Żydowskim w Krakowie – Teatrem Midraszowym stworzyło performans muzyczny, którego celem jest przekazanie widzom historii żydowskiego konika przy okazji dorocznego pochodu Lajkonika. Ta ciekawostka historyczna jest niezbitym dowodem na wspaniałe współistnienie i przenikanie się wzajemnie dwóch kultur na terenie Krakowa. Nie wiemy, jak wyglądał żydowski Lajkonik, ani też jak brzmiała muzyka, do której harcował. Muzycy i aktorzy starają się przedstawić zatem własną interpretację opowieści o koniku z Kazimierza i jego spotkaniu z królem Polski.

Scenografia i kostiumy: Aga Pinkosz
Scenariusz: Andrzej Szoka, Tanya Segal
Opracowanie literackie: Anna Forystek
Muzyka: Michal Pal’ko
Multimedia: Marta Kalamar, Piotr Zachara
Oprawa graficzna: Magda Rubenfeld Koralewska
Reżyseria: Tanya Segal
Występują: muzycy – zespół Mojše Band (Michał Pal'ko, František Kubiš, Jakub Stračina) 

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<