Czas w judaizmie i czas w chrześcijaństwie

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 28 maja 2018, 18:00

Podczas drugiego spotkania dotyczącego filozoficznej problematyki czasu poruszone zostaną wątki chrześcijańskiego i judaistycznego rozumienia czasu.

Rzut oka na żydowskie i wczesnochrześcijańskie odczytanie czasu uświadamia, jak dalece otwarty jest czas judaizmu, gdy nadejście Mesjasza stoi wciąż pod znakiem zapytania – i jak wiele zmienia w perspektywie chrześcijańskiej przekonanie, że Mesjasz już był przyszedł i że Paruzja będzie już drugim jego przyjściem.

Myślenie o czasie w perspektywie sensu zamkniętej – nawet, jeśli jeszcze nie dokonanej – epoki historycznej może opisywać epoki biblijne Boga, Syna i Ducha, może opisywać nieuchronny pochód wolności przez dzieje, ale może też kulminować w wizji tysiącletniej Rzeszy.

Otwartość czasu stawia zaś człowieka wobec jego wolności, ale ceną tego indeterminizmu w wymiarze tyleż wspólnotowym, co indywidualnym, jest brak telosu i wynikająca z niego źródłowa niepewność, która drąży indywidualną egzystencję i przez to może zniszczyć wolną wspólnotę.

dr Radosław Strzelecki – filozof, etyk, adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest autorem m. in. książek „Ethos i wolność. W poszukiwaniu etycznej wymowy „Bycia i czasu” Martina Heideggera" (Kraków 2006) i „Odpowiedzieć Byciu. Odpowiedzieć Innemu" (Kraków 2014). Publikuje też m. in. w „Kwartalniku Filozoficznym” i „Znaku”

Wojciech Gmuzdek – student V roku filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego praca licencjacka o fenomenie nudy w ujęciu Martina Heideggera opublikowana została w „Kwartalniku Filozoficznym".

---

Spotkanie z dr. Radosławem Strzeleckim i Wojciechem Gmuzdkiem realizowane jest w ramach projektu „Czas dla literatury" - cyklu wykładów oraz paneli literackich interpretujących pojęcie czasu na wielu płaszczyznach począwszy od fundamentalnego pojęcia - od kiedy istnieje czas? poprzez wątek przenikania się czasu przeszłego i teraźniejszego w literaturze oraz filozofii.

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu Krakowskie Księgarnie na Medal we współpracy z Fundacją Miasto Literatury.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<