Tydzień Mody po Krakosku – pokazy filmowe

Pokazy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Kino Pod Baranami zaprasza do Małopolskiego Ogrodu Sztuki na specjalne pokazy filmowe w ramach Tygodnia Mody po Krakosku - nowego wydarzenia na modowej mapie Krakowa. Na ekranie dwa znakomite dokumenty: Fresh Dressed Sachy Jenkinsa oraz Tomasz Ossoliński. Before The Show Judyty Fibiger.

Tydzień Mody po Krakosku to nowe, cykliczne wydarzenie, podczas którego Dolne Młyny zamienią się w krakowską stolicę mody. W ramach tego wydarzenia, w środę, 16 maja, Kino Pod Baranami zaprasza do położonego nieopodal Małopolskiego Ogrodu Sztuki na specjalne pokazy filmów dokumentalnych. W programie film Judyty Fibiger Tomasz Ossoliński. Before The Show - portret jednego z najlepszych polskich projektantów, a zarazem zapis jego przygotowań do pokazu kolekcji, która miała być ukoronowaniem 20 lat pracy w branży. Muzykę do filmu skomponował Daniel Bloom, autor ścieżki dźwiękowej do filmów Nieulotne oraz Wszystko co kocham. Wieczór dopełni pokaz dokumentu Fresh Dressed opowiadającego o źródłach amerykańskiej mody ulicznej i hip-hopowego stylu. W swoim dokumentalnym debiucie reżyserskim, muzyk i producent Sacha Jenkins, przygląda się temu jak noszą się raperzy, ale i sięga głębiej, próbując zrozumieć dlaczego artyści hip-hopowi oraz ich fani przywiązują taką wagę do ubioru. Na ekranie pojawią się m.in. Pharrell Williams, Kanye West, Nas czy twórca jednej z unikalnych miejskich marek stworzonych przez czarną społeczność Karl Kani oraz pionier mody hip-hopowej Dapper Dan.

środa, 16 maja
19.00 TOMASZ OSSOLIŃSKI. BEFORE THE SHOW | TOMASZ OSSOLIŃSKI. BEFORE THE SHOW
reż. Judyta Fibiger, Polska 2014, 57'
Dokument o polskim projektancie. Godzinna wyprawa w świat pełen pasji i miłości do piękna.
Zanim ja zdążyłem go namaścić, to Pan Bóg go namaścił - powiedział o nim Jerzy Antkowiak. Tomasz Ossoliński jako 18-latek wkroczył do fabryki ubrań "Bytom" na Śląsku, aby przez kilka lat ćwiczyć rzemiosło i odkryć swoją największą życiową pasję - modę. Jest jedynym projektantem, który z dumą mówi o sobie, że jest krawcem. Jedna z jego współpracownic tak mówi o Ossolińskim: To jedyny znany mi projektant, który potrafi usiąść do stołu, sam wykroić i uszyć, a Monika Olejnik dodaje, że jego rzeczy są niezwykłe, tak jak niezwykły jest Tomek.
W filmie po raz pierwszy pokazano kolekcję, której nie prezentowano wcześniej szerokiej publiczności. Efektowny pokaz, zwieńczający dwudziestolecie pracy projektanta - Tomasza Ossolińskiego, odbył się w strugach deszczu, bez udziału fotoreporterów i kamer. Tego dnia najważniejsza była moda. Ten film to przede wszystkim historia trzytygodniowych przygotowań do pokazu, który niczym spektakl dopracowany jest w najdrobniejszych szczegółach.
20.15 FRESH DRESSED | FRESH DRESSED
reż. Sacha Jenkins, USA/Francja 2014, 82'
Funkowe adidasy z grubymi sznurówkami, czapki Kangola, okulary słoneczne Cazala i im podobne gadżety stworzyły nowy styl. Narodził się on w czarnych i kolorowych dzielnicach amerykańskich miast, gdzie kolejna fala rewolucji kulturalnej właśnie szykowała się do podbicia świata. Muzyka hip-hopowa i jej związek z tworzącą się modą stały się również wielką siłą rynkową. Projektanci, tacy jak Tommy Hilfiger, rozdawali swoje kreacje na ulicach, aby ich marka kojarzyła się z nową rewolucją modową. Fresh Dressed jest fascynującą kroniką hip-hopu, narodzin miejskiej mody i gorączki, która wyprowadziła szerokie spodnie i kurtki pokryte graffiti z getta na salony, by z czasem stały się modą masową i dostępną w galeriach handlowych.
Reżyser Sacha Jenkins w poszukiwaniu źródeł hip-hopu sięga głęboko wstecz, na plantacje na południu USA i do specyficznej tradycji tamtejszego kościoła – legendy Little Richarda. Widzowie zobaczą bogate archiwalia filmowe i ciekawe wywiady z raperami, projektantami i innymi ludźmi ze świata muzyki i mody hip-hopowej, takimi jak: Pharell Williams, Damon Dash, Karl Kani, Kanye West, Nas Jones i André Leon Talley. Film z pasją opowiada o pragnieniu wolności, lepszego życia i potrzebie ekspresji, a także o kulturze, która nie pozwoliła się zamknąć w getcie. Zamiast tego, dzięki swej oryginalności i odwadze, przejęła rząd dusz.

 

udostępnij

więcej

  • 22/15 zł, karnet (dwa seanse): 26 zł
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.