Festiwal Rękopisów w opactwie tynieckim

Inne wydarzenia literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 17 lipca 2018 - niedziela, 22 lipca 2018

Przez wieki w skryptoriach klasztornych mnisi pieczołowicie przepisywali księgi przekazując nam spuściznę swojej epoki, jak i antyku. W wielu klasztornych skryptoriach praca ta trwała nieustannie, aż do epoki, kiedy stopniowo ręczne pisanie zastąpił druk. Klasztor tyniecki był pierwszym w Polsce, który to zapomniane rzemiosło zarówno kaligrafii jak i iluminatorstwa przywołał na nowo do istnienia, dzięki prowadzonym przez Barbarę Bodziony nieustannie od 10 lat warsztatom Skryptorium. Dzięki temu, ta przerwana tradycja znów zagościła w murach opactwa.

WARSZTATY – Przede wszystkim zapraszamy na bogaty program warsztatowy. Oprócz warsztatów iluminatorstwa, które poprowadzi Barbara Bodziony czekają nas spotkania z innymi zaproszonymi mistrzami. Warsztaty w czasie festiwalu rękopisów poprowadzą:

BARBARA BODZIONY – warsztaty iluminatorstwa
BEATRICE BALLOY (francuska iluminatorka) – warsztat pozłotnictwa i pergaminu purpurowego
DOMINIQUE LESAFFRE –  catronage – warsztaty introligatorskie z tworzenia małej formy: piórnik na narzędzia etc.
EWA LANDOWSKA – warsztat kaligrafii średniowiecznej
KAMIL BACHMIŃSKI – atramentologia –warsztat z warzenia atramentów
Poznaj sekrety alchemików! Na zajęciach z atramentologii wypróbujemy kilka tradycyjnych przepisów na atramenty i tusze z różnych epok – od starożytnego Egiptu po XIX wiek. Będziemy też mogli porównać właściwości naszych produktów kaligrafując i kopiując średniowieczne rysunki. Prócz tego poznamy odpowiedzi na palące pytania takie jak „czym różni się atrament od tuszu?” albo „czy da się uwarzyć atrament z gwoździa?”. Na koniec zajęć, każdy uczestnik otrzyma zestaw buteleczek z wykonanymi przez siebie atramentami.
KAMIL BACHMIŃSKI – wstęp do kaligrafii średniowiecznej
„Wstęp do kaligrafii średniowiecznej” to warsztaty przygotowane z myślą o początkujących — zarówno tych, którzy dali się już oczarować sztuce kaligrafii ale nie mieli dotąd okazji (lub odwagi) by samemu chwycić za pióro, jak i tych, którym to rzemiosło jest zupełnie obce. Zaczniemy zatem od najbardziej podstawowych pojęć i technik, by, na przykładzie wczesnośredniowiecznego pisma uncjalnego, poznać warsztat pracy średniowiecznego skryby. Zajęcia poprowadzi Kamil Bachmiński, który na co dzień zajmuje się kaligrafią średniowieczną w Atelier Landowska & Bodziony.
KINGA BOCHENEK – wstęp do iluminatorstwa (warsztaty dla początkujących)
Zajęcia wprowadzające w rzemiosło iluminatora – rzemieślnika, który w rękopisach pracował barwą. Iluminatorzy dekorowali stronice rękopiśmiennych ksiąg inicjałami, wielobarwnymi bordiurami i samodzielnymi miniaturami. Na zajęciach zapoznacie się z techniką iluminacji – dowiecie się jak iluminator przygotowywał swój warsztat pracy: spoiwo do wymieszania z pigmentami, pióro do rysowania, pergamin. Nauczycie się nakładania barw.  Następnie krok po kroku wykonacie kopię pięknego inicjału romańskiego.
Oficyna Peryferia – warsztat marblingu połączony z wykonaniem teczki na prace
Marbling to unikalna technika zdobienia papieru, stosowana od wieków w introligatortwie i nie tylko. W Turcji – ebru, w Ameryce marbling, w Japonii – suminagashi, a w Polsce – marmoryzowanie papieru. To wszystko techniki zdobienia papieru, których cechą wspólną jest wykorzystanie fizycznych właściwości wody. Naturalne, ręcznie robione farby nanoszone są w niewielkich ilościach na powierzchnię wody. Tworzą obraz, który przenoszony jest na papier w formie jednorazowej odbitki.
WYKŁADY: Magdalena Łanuszka
WYSTAWA : Wystawa obejmować będzie prace kaligraficzne oraz miniatury, które powstały w czasie kilkudziesięciu warsztatów przeprowadzonych w latach 2008 -20018 w czasie warsztatów skryptorium prowadzonych przez  Barbarę Bodziony
UROCZYSTA KOLACJA w sobotę  połączona ze slajdowiskiem – przegląd warsztatów tynieckich i tego co się na nich działo  w ciągu tych 10 lat,  wspólne świętowanie!

Program festiwalu znajdziesz TUTAJ!

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.