ICE Classic: Kent Nagano

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 18 lipca 2018, 19:30

ICE Classic nie zwalnia tempa: w lipcu światowej sławy dyrygent poprowadzi wykonanie jednego z najważniejszych dzieł polskiej muzyki XX wieku!

Po świetnym czerwcowym recitalu Elīny Garančy cykl ICE Classic – organizowany przez Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe – prezentuje kolejne wielkie wydarzenie: 18 lipca zabrzmi Pasja wg św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Orchestre symphonique de Montréal pod batutą amerykańskiego dyrygenta Kenta Nagano.

Nagano rozpoczął karierę jako asystent Sarah Caldwell w Operze Bostońskiej i Seiji Ozawy w Bostońskiej Orkiestrze Symfonicznej. Już wtedy miał zadatki na geniusza batuty: gdy w trybie pilnym zastąpił Ozawę w wykonaniu IX Symfonii Mahlera, spisał się brawurowo, choć jak głosi plotka, na próby zabrakło czasu, a Nagano nie znał partytury… Z Orchestre symphonique de Montréal artysta związał się w 2006 roku. Wraz z nią publiczności w Kanadzie i na całym świecie prezentuje własne, świeże spojrzenie na muzykę. Zaproszenie do Krakowa przyjął, aby wziąć udział w obchodach pewnej bardzo ważnej rocznicy.

„W 2018 roku świętujemy 85. urodziny jednego z najznakomitszych twórców muzyki współczesnej – Krzysztofa Pendereckiego, dlatego też w programie koncertu będziemy mogli usłyszeć jego monumentalną, awangardową Pasję wg św. Łukasza” – zapowiada Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. Utwór od swojej premiery w 1966 roku w niemieckim Münster nie przestaje zachwycać i zadziwiać oryginalnością. „Do dziś to wielkie dzieło nie straciło nic ze swej intensywności, mocy i głęboko poruszającej estetyki” – mówił Nagano w wywiadzie dla Festiwalu w Salzburgu.

Koncertem pod batutą Kenta Nagano cykl ICE Classic wpisuje się w krakowskie obchody jubileuszu polskiego twórcy. Przypomnijmy, że podczas tegorocznego Festiwalu Muzyki Filmowej zabrzmiał koncert Penderecki2Cinema. Poprzedziła go uroczystość nadania Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków – tej samej, w której wkrótce wysłuchamy Pasji – imienia Krzysztofa Pendereckiego. A zapewniamy, że to jeszcze nie koniec jubileuszowych wydarzeń w mieście, z którym Maestro związał swoje zawodowe i prywatne drogi. (Barbara Skowrońska)

Sarah Wegener (sopran)
Lucas Meachem (baryton)
Matthew Rose (bas)
Sławomir Holland (narrator)
Chór Filharmonii Krakowskiej
Warszawski Chór Chłopięcy
Orchestre symphonique de Montréal
Kent Nagano (dyrygent)

ICE Classic – nowa marka kultury

Marka ICE Classic to wyjątkowa seria koncertów muzyki klasycznej, wykonywanych przez znakomitych solistów sceny operowej, instrumentalistów i światowej sławy orkiestry i dyrygentów, które mają zapewnić krakowskiej publiczności artystyczne doznania na najwyższym światowym poziomie. Wszystkie koncerty w ramach cyklu odbywają się w Centrum Kongresowym ICE Kraków, który jest doskonałą przestrzenią koncertową, mieszczącą blisko 2000 osób. Posiada znakomite zaplecze techniczne z wysokimi walorami akustycznymi, co pozwala obiektowi dołączyć do wielu ważnych scen muzycznych. 

Na koncerty zapraszają Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe.
Wydarzenie odbywa się pod szyldem Theatrum Musicum.

udostępnij

więcej

  • www.icekrakow.pl
  • Bilety: 80-140 zł są dostępne w sieci Eventim.pl wraz z punktami sprzedaży na terenie całej Polski (m.in. Empik, MediaMarkt, Saturn) oraz w punktach Sieci Informacji Turystycznej InfoKraków (pl. Wszystkich Świętych 2, ul. Powiśle 11, Rynek Główny 1/3, ul. Józefa 7, ul. Szpitalna 25, ul. św. Jana 2, ul. Marii Konopnickiej 17).
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.