Festiwal Queerowy Maj – wydarzenia w Barakah

Pozostałe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Festiwal Queerowy Maj – wydarzenia w Barakah  /wernisaż + pokazy filmowe/.

17 maja, 18:00
Sylwia Łęcka „S/HE" / wernisaż wystawy
„s/he” to zestaw postaci i konceptów z pogranicza męskości i kobiecości. Dla niektórych przejście na drugą stronę to droga do prawdy o sobie, dla innych – zabawa symbolami, konwencjami, kreacja artystyczna. Bez względu na to, którą ścieżką podążamy, w tej niebinarnej przestrzeni, odkrywamy, że rodzą się w niej rzeczy magiczne – kreatywność, tożsamość, dystans do siebie i świata. „s/he” to metamorfoza otwartego umysłu i nieokreśloność płciowa, która może budzić dyskomfort. Ale jest to też wolność psychofizyczna, artystyczna, wyrazu, która daje ukojenie i radość życia. Wreszcie „s/he” jest przekonaniem, że ludzie to olbrzymia różnorodność, której nie należy się bać.

Sylwia Łęcka – rocznik ’86, magister dziennikarstwa i komunikacji społecznej, absolwentka architektury informacji i użyteczności serwisów informacyjnych; na co dzień analityk biznesowy w branży IT; od kilku lat zajmuje się zawodowo także fotografią – czynnie fotografuje, prowadzi warsztaty i zajęcia akademickie, organizuje wydarzenia z zakresu fotografii kreacyjnej; branżowy samouk i pasjonat; zainteresowana szeroko pojętą fotografią ludzi, głównie portretem kreacyjnym, fotografią mody i konceptualną, ale również erotykami, portretem tradycyjnym, fotografią typu fantasy&fairytale; w pracy twórczej szuka eskapizmu, inności i wszystkiego, czego nie widać na pierwszy rzut oka; interesuje ją mroczna strona ludzkiego charakteru, nawet jeżeli wystylizowana i upiększona, wszystko to, co wyróżnia jednostkę z tłumu, ale też wpędza ją w poczucie samotności, niepokój ontologiczny, strach przed śmiercią; pewien znany polski portrecista powiedział o jej pracach, że pozujący wyglądają na nich jak martwi, nawet jeśli występują w pozornie radosnych stylizacjach, było w tym wiele prawdy.

17 maja, 20:30
„Święty Jerzy Zabija Smoka" reż. Srđan Dragojević / pokaz filmowy
Serbski film fabularny (dramat wojenny) z 2009 roku. Fabuła filmu opisuje czasy bezpośrednio przed wybuchem I wojny światowej. Akcja filmu rozgrywa się w małej serbskiej wsi, położonej nad rzeką Sawą niedaleko granicy z Austro-Węgrami. We wsi dochodzi do połączenia się dwóch grup ludności: wieśniaków, którzy są potencjalnymi rekrutami do armii i inwalidami, którzy są weteranami dwóch poprzednich wojen bałkańskich. Niestety występuje pomiędzy nimi głęboka niechęć i wrogość. Dodatkowo wpleciona w fabułę filmu jest historia klasycznego trójkąta miłosnego, nieszczęśliwej miłości Katriny, pięknej żony miejscowego żandarma Đorđa i młodego inwalidy wojennego, Gavrila.

27 maja, 18:00
„Parada" reż. Srđan Dragojević / pokaz filmowy
Film opowiada o grupie gejowskich aktywistów, którzy starają się zorganizować paradę równości w Belgradzie. Gdy policja wyraża negatywną opinię na temat ich planów, zwracają się o pomoc do zorganizowanej grupy kryminalistów z krajów byłej Jugosławii. Film kręcony był na terenie Serbii, Chorwacji i Macedonii, a w trakcie jego trwania pojawiają się kadry z parady równości organizowanej w Belgradzie w 2010 roku. Wśród aktorów grających w „Paradzie” wymienić należy m.in. Nikolę Kojo, Miloša Samolova, Kristinę Popović.

27 maja, 20:00
Sylwia Łęcka „S/HE" / finisaż wystawy

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.