Przegląd Kina Tureckiego

Festiwale i przeglądy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 21 maja 2018 - środa, 23 maja 2018

Teatr Barakah i Bliskowschodnie Koło Naukowe UJ zapraszają w maju na Przegląd Kina Tureckiego. Pokazom towarzyszyć będą wykłady.

Program:

21 maja
18:00 -
„Pomiędzy kontynentami. Rozmowa o społeczeństwie tureckim” / dr Karol Kaczorowski
19:00 - „Mustang” (2015)
Nominowany do Oscara (w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny) debiut młodej reżyserki, który podbił serca canneńskiej publiczności, a jednocześnie wywołał ożywioną dyskusję dotyczącą wolności i praw współczesnych kobiet. Pięć nieokiełznanych dziewczyn, pięć żywiołów i jedno silne pragnienie – wolności. Jednak w świecie, w którym ciągle pokutuje przeświadczenie, że kobieta powinna „znać swoje miejsce”, bohaterki będą musiały zaryzykować wszystko, aby żyć po swojemu. Wczesne lato w nadmorskim miasteczku kilkaset kilometrów od Stambułu. Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się być jednak zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczekiwane konsekwencje. Dom dziewczynek z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej „pozbyć się problemu” i wydać je za mąż – decydując o wyborze narzeczonych bez ich wiedzy. Siostry postanawiają jednak za wszelka cenę znaleźć sposób, by pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu.

22 maja
18:00 - „Kobieta w Turcji - proza życia i proza świata fikcyjnego” / spotkanie z dr Sylwią Filipowską
19:00 - „Światło i cień” (2016)
Pod opiekę pani doktor psychiatry trafia dziewczyna oskarżona o zamordowanie męża i teściowej. Elmas nie pamięta niczego z feralnej nocy.

23 maja
18:
00 - „Rozkoszowanie się smutkiem. Czy kinematografia turecka różni się od polskiej?” / Bartosz Reetz
19:00 - „Zimowy sen” (2014)
Zdobywca Złotej Palmy i laureat Europejskiej Akademii Filmowej w kategoriach: najlepszy europejski film roku, najlepszy europejski reżyser roku oraz najlepszy europejski scenarzysta roku.
Aydin, emerytowany aktor, prowadzi mały hotel w centralnej Anatolii. Towarzyszy mu młoda żona Nihal oraz siostra Necla.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.