Węgierska Wiosna Filmowa 2018

Festiwale i przeglądy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 21 maja 2018 - sobota, 26 maja 2018

Hungarian Wonder

Węgierskie filmy od lat znajdują się w czołówce kinematografii środkowoeuropejskiej nie tylko ze względu na liczne nominacje do nagród filmowych, ale przede wszystkim dzięki niezwykle obiecującemu pokoleniu reżyserów, które potrafi przemówić zarówno do widzów w kraju, jak i za granicą. Warto przekonać się o tym podczas Węgierskiej Wiosny Filmowej (21-26 maja) w Kinie Pod Baranami. Przegląd otworzy film Miłość i hazard w reżyserii Gábora Herendiego. Film ukazuje historię najlepszego konia wyścigowego w historii – klaczy Kincsem znanej również jako Hungarian Wonder – która doczekała się na Węgrzech własnego pomnika. W programie znalazły się również filmy fabularne i krótkometrażowe ostatnich lat, m.in. 1945 (reż. Ferenc Török) poruszający tematykę prześladowań Żydów podczas II wojny światowej nie tylko przez nazistów, Obywatel (reż. Roland Vranik) o uchodźcy z Afryki mieszkającym we współczesnym Budapeszcie, obraz Męskość (reż. Péter Politzer) ukazujący dzień z życia trzech mężczyzn oraz W pętli (reż. Isti Madarász) – film sensacyjny z domieszką science fiction.

(Justyna Skalska, miesięcznik „Karnet”)

PROGRAM:

poniedziałek, 21 maja
20.00 MIŁOŚĆ I HAZARD | KINCSEM | KINCSEM - BET ON REVENGE
reż. Gábor Herendi, Węgry 2017, 122’
+ spotkanie z reżyserem

wtorek, 22 maja
19.00 OBYWATEL | AZ ÁLLAMPOLGÁR | THE CITIZEN
reż. Roland Vranik, Węgry 2017, 109’

środa, 23 maja
19.00 MĘSKOŚĆ | FÉRFIKOR | MANHOOD
reż. Péter Politzer, Węgry 2017, 79’

czwartek, 24 maja
19.00 FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE, 81’

piątek, 25 maja
19.00 1945 | 1945
reż. Ferenc Török, Węgry 2017, 91’

sobota, 26 maja
19.00 W PĘTLI | HUROK | LOOP
reż. Isti Madarász, Węgry 2016, 95’

O FILMACH:
1945
| 1945
reż. Ferenc Török, Węgry 2017, 91’
MFF w Berlinie 2017: nominacja do Nagrody Publiczności w sekcji Panorama
MFF w Ghent 2017: konkurs główny
MFF w Jerozolimie 2017: Nagroda Awnera Shalewa, dyrektora Yad Vashem dla najlepszego filmu fabularnego
Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej 2017: najlepszy scenariusz (Gábor T. Szántó), najlepszy aktor (Péter Rudolf), Nagroda Publiczności
Tydzień Filmu Węgierskiego w Budapeszcie 2018: najlepszy aktor (Rudolf Péter), najlepsza muzyka oryginalna (Tibor Szemzö)
Upalny sierpniowy dzień w 1945 roku. Właściciel apteki przygotowuje się do ślubu swojego syna, dróżnik przekłada niemrawo zwrotnice, a właściciel powozu czeka pod stacją na klientów. Dwóch tajemniczych mężczyzn w czerni wysiada z pociągu. To ojciec i syn, Żydzi ocaleli z Holokaustu. W ciszy maszerują w stronę miasteczka za wozem, na którym znajdują się dwie drewniane skrzynie. Podczas gdy dwaj mężczyźni zmierzają w stronę miasteczka, zawiadomieni przez dróżnika mieszkańcy wpadają w panikę. Obawiają się, że tajemniczy przybysze chcą odzyskać utracone w czasie wojny majątki. Zrealizowana w czerni i bieli, filmowa adaptacja opowiadania węgierskiego pisarza i współtwórcy scenariusza, Gábora T. Szántó. 1945 to prawdziwa wiwisekcja zbiorowego poczucia winy społeczności małego miasteczka, w którym doświadczenia II wojny światowej nie należą jeszcze w pełni do przeszłości.

MIŁOŚĆ I HAZARD | KINCSEM
reż. Gábor Herendi, Węgry 2017, 122
Tydzień Filmu Węgierskiego w Budapeszcie 2018: Nagroda Publiczności, najlepsza charakteryzacja, najlepsze kostiumy
Ernő Blaskovich stracił wszystko po Rewolucji Węgierskiej w 1848 roku. Jego ojciec, węgierski arystokrata i wybitny trener koni, został oskarżony o zdradę i zginął z rąk przyjaciela, austriackiego oficera Otto von Oettingena, który wprowadził się do jego rodzinnej posiadłości ze swoją córką Klarą. Osierocony chłopak został zmuszony do życia w chacie ubogiego robotnika. Po wielu latach udaje mu się kupić i wytrenować wspaniałego konia wyścigowego o imieniu Kincsem. Ernő wierzy, że jego koń pomoże mu odzyskać honor i utracony majątek ojca. Wkrótce Kincsem staje się niepokonany, a koniem i jego właścicielem zaczyna się interesować Klara von Oettingen.

MĘSKOŚĆ | FÉRFIKOR
reż. Péter Politzer, Węgry 2017, 79’
Warszawski Festiwal Filmowy 2017: światowa premiera
Rytuały męskości uchwycone w przebłyskach z życia trzech mężczyzn mieszkających w Budapeszcie. 91-letni fotograf Dezső to 91-letni fotograf o niezwykle bogatej biografii, który u kresu swojego życia twierdzi, że z racji swojego zawodu całe życie był oszustem. Frank, 40-letni basista, który sam siebie nazywa cyrkowym żonglerem, próbuje pogodzić pracę i opiekę nad dziećmi, rozwiązując po drodze problemy, które sam tworzy. Kiedy gubi klucze od domu, jego starannie zaplanowany dzień obraca się w ruinę. Nastoletni piłkarz Samu zostaje w pustym mieszkaniu po śmierci matki i odejściu ojca, który wrócił do ojczystego Kamerunu. Niespodziewanie chłopak sam musi stawić czoła wyzwaniom związanym ze szkołą, przyjaźnią i miłością.
Pełnometrażowy debiut reżyserski montażysty Pétera Politzera, który premierę światową miał na 33. Warszawskim Festiwalu Filmowym.

OBYWATEL | AZ ÁLLAMPOLGÁR
reż. Roland Vranik, Węgry 2017, 109’
MFF Fantasporto 2017: najlepszy scenariusz (Ivan Szabó, Roland Vranik)
MFF Cinequest w San Jose 2017: najlepszy dramat
Festiwal Movies that Matter w Hadze 2017: Students’ Choice Award
MFF Love is Folly w Warnie 2017: Złota Afrodyta dla najlepszego filmu
Węgierskie Nagrody Filmowe 2018: najlepszy aktor drugoplanowy (István Znamenák)
Wilson jest afrykańskim uchodźcą, który stracił rodzinę w opętanym wojną kraju i przybył do Europy w poszukiwaniu azylu. Od lat mieszka i pracuje jako ochroniarz w Budapeszcie. Teraz stara się o możliwość pozostania w kraju na stałe, ale jak dotąd nie udało mu się zdać egzaminu, który pozwala uzyskać węgierskie obywatelstwo. Pomóc mają lekcje z Mari, nauczycielką historii. Kiedy wszystko wydaje się być na dobrej drodze, w środku nocy u progu domu Wilsona zjawia się zdesperowana, ciężarna młoda kobieta pochodząca z Iranu. Decyzja o tym, by jej pomóc zmieni być może całe życie głównego bohatera.
Wielokrotnie nagradzany węgierski reżyser Roland Vranik przygląda się niuansom międzykulturowej integracji w oryginalnej opowieści o miłości. Do współpracy przy filmie reżyser zaprosił głównie amatorów, skupiając się relacjach międzyludzkich, które sportretował w wyjątkowo oszczędny w formie sposób. Emocjonalna szczerość tego głęboko poruszającego filmu pozwala widzom dzielić z bohaterami frustrację, rozczarowanie, ale też radość i nadzieję wielu ludzi szukających schronienia.

W PĘTLI | HUROK
reż. Isti Madarász, Węgry 2016, 95’
Festiwal Science+Fiction w Trieście 2017: najlepszy europejski film fantasy
MFF Anatomy, Crime & Horror w Atenach 2017: najlepszy aktor drugoplanowy (Zsolt Anger), najlepsze zdjęcia (András Nagy), najlepsze efekty specjalne
Ádám traci w wypadku samochodowym swoją dziewczynę, która spodziewa się dziecka. Wkrótce mężczyzna dostaje od losu szereg szans na naprawienie przeszłych błędów, które niefortunnie przyczyniły się do tragedii. Nie są one jednak równoznaczne z zaczynaniem wszystkiego od początku. Próbując zapobiec śmierci ukochanej mężczyzna musi mierzyć się ze skomplikowanymi konsekwencjami swoich wcześniejszych decyzji. Oparty na koncepcji czasowej pętli thriller science-fiction, a zarazem pełnometrażowy debiut Isti Madarásza.

BLOK FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH, czas trwania: 81’

AKCJA KAMIEŃ | VAN EGY HATÁR
reż. Barnabás Tóth, Węgry 2017, 19’
Festiwal Filmów Krótkometrażowych BuSho w Budapeszcie - III nagroda / Brązowy Busho
Oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o ojcu i synu, którzy w 1949 roku próbują przedostać się na drugą stronę Żelaznej Kurtyny.

DIALOG | DIALÓGUS
reż. Gábor Fabricius, Węgry 2016, 7’
Bratislava Febiofest 2017: wyróżnienie specjalne
Dwie paralelne historie: w 2015 roku Moses, Nigeryjczyk, przez morze i ląd ucieka ze swoją rodziną do Europy; w 1989 roku para z NRD próbuje uciec na zachód, gdy Węgry otwierają granicę z Austrią na zaledwie kilka godzin.

NIEWIDZIALNIE | LÁTHATATLANUL
reż. Áron Szentpéteri, Węgry 2017, 32’
MFF w Cannes 2017: sekcja Cinéfondation
Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Friss Hús w Budapeszcie 2017: wyróżnienie specjalne
MFF Tofifest 2017: wyróżnienie specjalne
Dwoje ludzi spotyka się w ciemności. W toku dalszej znajomości przekraczając niewyraźne granice zbliżają i oddalają się od siebie, zmuszeni nauczyć się łamać również własne ograniczenia.

WULKANICZNA WYSPA | VULKÁNSZIGET
reż. Anna Katalin Lovrity, Węgry 2017, 9’
MFF w Berlinie 2017: nominacja do Kryształowego Niedźwiedzia w sekcji Generation Kplus
Międzynarodowy Festiwal Animacji Anilogue w Budapeszcie 2017: wyróżnienie specjaln
Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Tricky Women w Wiedniu 2017: wyróżnienie specjalne
Na wyspie zabarwionej odcieniami fioletu, różu, turkusu, żółci i najgłębszej czerni, wybucha wulkan. Pluje chmurami w kolorze różowym, które zmieniają kolor futra młodej tygrysicy na głęboką, magiczną czerwień, budząc jej kobiecość. Od tego momentu ścigana przez pijanego białego tygrysa musi walczyć o swoją niezależność. Zachwycająca kolorami animowana opowieść o tajemniczych siłach natury.

ZABAWA W CHOWANEGO | BÚJÓCSKA
reż. Benő Gábor Baranyi, Węgry 2017, 14’
Festiwal Filmowy Pannonfíling w Veszprém 2017: najlepszy film, Nagroda Publiczności
7-letni Matyi przyszedł na świat jako czwarte dziecko w ubogiej rodzinie. Uwielbia bawić się w chowanego, jednak w zabawie tej nie zna granic, czym przysparza swoim rodzicom wiele kłopotu. Gdy pewnego dnia znika ojciec, matka sama musi poradzić sobie z krnąbrnym dzieckiem.

 

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.