9. LGBT Film Festival

Festiwale i przeglądy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 7 maja 2018 - czwartek, 10 maja 2018

Kino pod Baranami zaprasza na dziewiątą edycję LGBT Film Festival w Baranach – jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce portretujących życie osób nieheteronormatywnych. W programie siedem poruszających fabularnych i dokumentalnych produkcji filmowych oraz zestaw polskich krótkich metraży.

Jak co roku twórcy filmów prezentowanych podczas festiwalu przyglądają się życiu osób ze społeczności LGBT na całym świecie. W dokumentalnym filmie „Coby” reżyser Christian Sonderegger stworzył czułą i poruszającą opowieść o 23-latku z Ohio w trakcie zmiany płci i o niezwykłej sile rodzinnych więzi. Pełnometrażowy debiut dokumentalny Tristana Aitchisona „Sidney i przyjaciele” to wzruszająca opowieść o marzeniach i codzienności grupy hermafrodytycznych i transpłciowych osób walczących o przetrwanie na marginesie kenijskiego społeczeństwa. Karni Haneman jako reżyserka, autorka scenariusza i odtwórczyni głównej roli w komediodramacie „Pierdol się” zderza doświadczenia dwóch różnych kultur: izraelskiej i amerykańskiej. „Ukryci w sitowiu” w reżyserii Mikko Makeli, jako jeden z pierwszych queerowych filmów nakręconych w Finlandii, oddaje głos nie tylko seksualnej, ale także etnicznej mniejszości opowiadając o potrzebie wolności, akceptacji i posiadania miejsca, które można nazwać „domem”. Imponujący wizualnie dramat „Powietrze” niemieckiego reżysera Anatola Schustera to filmowy poemat o nieokiełznanej miłości pomiędzy dwiema nastoletnimi dziewczynami o czystych sercach. Cesare Furesi zabierze widzów do Włoch w opowieści o nietypowej relacji pomiędzy dwoma starszymi mężczyznami. „Kto uratuje róże?” to brawurowo zagrana, sentymentalna komedia z typowym włoskim humorem. W głównych rolach znakomici włoscy aktorzy Carlo Delle Piane i Lando Buzzanca.

W programie festiwalu nie zabraknie też opowieści z Polski. Na uwagę zasługuje wnikliwy dokument „Polyland” Dášy Raimanovej. Reżyserka przedstawiła portrety trzech kobiet mieszkających we Wrocławiu, które przez otaczających je ludzi postrzegane są jako „inne” ze względu na kolor skóry, wyznanie i orientację seksualną. Krakowscy widzowie zobaczą również zestaw polskich filmów krótkometrażowych, fabularnych i dokumentalnych. Na ekranie pojawią się m.in. opowieści o miłośniczkach kultury drag king, nocnym życiu członków warszawskiej kultury LGBT, klawesynistce cieszącej się własną cielesnością oraz księdzu odkrywającym znaczenie miłości.

PROGRAM:
poniedziałek, 7 maja
19.15
P*** SIĘ, JESSICO BLAIR | F*** YOU JESSICA BLAIR
reż. Karni Haneman, Izrael 2017, 81’
Karni czuje się odłączona: od świata, od swojego kraju, języka, a nawet własnego ciała. Wszystko do czasu, kiedy spotyka Jessicę, która sama potrzebuje odłączenia od swojego życia w „amerykańskim śnie”. Podróżują razem po izraelskiej prowincji próbując odpowiedzieć na najważniejsze życiowe pytania. Karni ponownie odkrywa swoją seksualność i zupełnie nową sferę w swoim życiu, miejsce, do którego może prawdziwie przynależeć.
20.45 UKRYCI W SITOWIU | A MOMENT IN THE REEDS
reż. Mikko Makela, Finlandia/Wielka Brytania 2017, 107’
Studiujący za granicą Fin Leevi wraca na wakacje w rodzinne strony, aby pomóc ojcu w remoncie domku nad jeziorem. Tareq jest uchodźcą z Syrii, który został zatrudniony do pomocy przy renowacji. Podczas pracy, pod nieobecność ojca Leeviego między mężczyznami pojawia się erotyczna fascynacja, zaczynają odkrywać siebie nawzajem.
wtorek, 8 maja
19.15
SIDNEY I PRZYJACIELE | SIDNEY & FRIENDS
reż. Tristan Aitchison, Wielka Brytania 2018, 75’ (film dokumentalny) - polska premiera
Hermafrodyta Sidney dorasta na kenijskiej wsi. Nie lubi nosić spódnic ani wykonywać prac tradycyjnie przypisanych dziewczynom, zamiast tego chce wypasać bydło i grać w piłkę nożną.  Dorastając zauważa, że coraz bardziej wyróżnia się na tle innych młodych ludzi. Jej własna rodzina patrzy na nią coraz mniej przychylnie, wierząc, że Sidney została opętana przez demona, który chce zrobić z kobiety mężczyznę.
20.45 POLISH SHORTS, Polska 2015-2017, 108’
DZIEWCZYNY | GIRLS
reż. Anastazja Dąbrowska, Polska 2017, 19’ (film dokumentalny)
Portret pary - Ani i Edie, których wspólną pasją jest drag king. Bohaterki w czasie wolnym przebierają się za mężczyzn i organizują występy sceniczne. Obserwujemy ich codzienne życie i przygotowania do kolejnych występów, w których oswajają stereotypową i opresyjną męskość.
KINKY | KINKY
reż. Tadeusz Chudy, Polska 2017, 25’ (film dokumentalny)
Klawesyn jest instrumentem, w którym najważniejszy jest dotyk. Dotyk jest sposobem komunikacji. Zanim człowiek nauczy się porozumiewać werbalnie, szuka dotyku, pożąda go. Film jest krótką historią z życia Olgi – klawesynistki, która eksploruje swoją cielesność.
MARZENIE | THE DREAM
reż. Wojciech Olchowski, Finlandia/Polska 2017, 11’
Czyjeś marzenia są czyimiś lękami… Spotkanie dwóch mężczyzn bez zobowiązań często wyzwala nadmierne oczekiwania i nieuświadomione obawy.
OFIAROWANIE | THE OFFERING
reż. Konrad Bloch, Polska 2016, 14’
Nim młody ksiądz zacznie nauczać innych o miłości, sam musi zrozumieć czym miłość jest dla niego.
POGARDA | DISDAIN
reż. Magdalena Korpas, Wielka Brytania 2017, 4’
Historia skomplikowanej relacji dwóch kobiet. Niefortunny wypadek nieodwracalnie zmienia dynamikę ich związku. Historia miłości, ubezwłasnowolnienia i psychologicznej manipulacji.
SKAZANI NA GLAM | GLAM GUILTY
reż. Lulu Zubczyńska, Polska 2015, 23’ (film dokumentalny)
Historie kilku chłopaków z warszawskiej społeczności LGBT, ukazanych na tle nocnego życia stolicy. Po zmroku tylko w jednym klubie mogą czuć się w pełni swobodnie – co czyni go miejscem, od którego zdaje się nie być ucieczki.
ZAMIAST | INSTEAD
reż. Bartosz Brzeziński, Polska 2015, 12’
Młody chłopak sprzedaje swoje ciało na ulicach Warszawy. Nigdy nie wie czego jego klienci będą chcieli w zamian.
środa, 9 maja
19.15
COBY | COBY
reż. Christian Sonderegger, Francja/USA 2017, 78’ (film dokumentalny)
Chociaż większość swojego życia spędził w żeńskim ciele, Coby od zawsze czuł się mężczyzną. W wieku 23 lat postanowił poddać się tranzycji. Fizyczna metamorfoza wpłynęła nie tylko na niego, ale i na jego najbliższych. Za namową brata, Coby zgodził się pokazać cały proces w filmie. Jego historia to zapis rodzinnych relacji w obliczu wielkich, życiowych zmian.
20.45 KTO URATUJE RÓŻE? | CHI SALVERÀ LE ROSE?
reż. Cesare Furesi, Włochy 2017, 103’
Giulio jest starszym, eleganckim panem, który porzucił karierę prawniczą, by zarabiać na życie, grając w pokera. Swój wolny czas poświęca przyjacielowi, Claudio. Kiedy ten zapada na ciężką chorobę, Giulio zrywa z hazardem, co szybko odbija się na finansach w ich domu. Musi zwolnić ogrodnika, później kucharza, by w końcu sprzedać część mebli. Całą sytuację rozgrywa jednak w iście pokerowym stylu – blefuje tak, aby chory Claudio niczego się nie domyślił.
czwartek, 10 maja
19.15
POLYLAND | POLYLAND
reż. Dáša Raimanová, Polska/Wielka Brytania 2017, 71' (film dokumentalny) - polska premiera
Głos trzech silnych kobiet pochodzących z trzech różnych środowisk. Kobiety sportretowane w Polyland urodziły się w Polsce i mieszkają we Wrocławiu. Ania, Miriam i Elmelda chcą być usłyszane NIE jako "te inne", ale jako reprezentantki polskiego społeczeństwa. Film pokazuje ich trud życia, pracę, aż do momentu nagłej zmiany w polskiej scenie politycznej.
20.45 POWIETRZE | LUFT
reż. Anatol Schuster, Niemcy 2017, 91’
Kiedy Manja spotyka buntowniczkę o imieniu Louk, ściganą przez łowców z lasu, od razu się w niej zakochuje. Louk wyznaje jedną zasadę: żyć bez kłamstwa, bez ograniczeń, bez strachu. Manja bez wahania rusza za kobietą. Kiedy jednak odkrywa, że idealizm Louk wynika z głębokiej pustki po stracie, pomaga jej pożegnać się z bolesną przeszłością i sama uczy się tego samego.

Wszystkie filmy prezentowane będą z polskimi i angielskimi napisami.

UWAGA! Filmy przeznaczone dla widzów dorosłych (18+).

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<