Świat w dokumencie

Festiwale i przeglądy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Cykl pokazów filmowych w Żydowskim Muzeum Galicja - ostatni czwartek miesiąca, godz. 18.00 (z wyjątkiem seansów podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej)

Partner: Docs Against Gravity Film Festival

26.04.2018, 18:00
„Ostatni w Aleppo”, reż. Feras Fayyad, Dania 2017, 104'
Obraz przedstawiający wolontariuszy Białych Hełmów: Khalid, Subhi i Mahmoud zorganizowali się po to, by pomagać tym, którzy potrzebują tego najbardziej. W poruszającej filmowej podróży poznajemy nie tylko ogrom wojennych zniszczeń, ale również osobistą historię zwykłych ludzi, którzy stają się prawdziwymi bohaterami masowej ludzkiej tragedii rozgrywanej na oczach całego świata.
Język / language: arabski / Arabic
Napisy/ subtitles: polski/ Polish

31.05.2018, 18:00
"Nie jestem twoim Murzynem", reż. Raoul Peck, USA, Francja, Belgia, Szwajcaria 2016, 89'
Raoul Peck wykorzystując niepublikowane dotąd fragmenty niedokończonej książki Jamesa Baldwina, słynnego afroamerykańskiego powieściopisarza i eseisty, bogaty materiał archiwalnych filmów i zdjęć, opowiada historię segregacji rasowej, prześladowań i walki o prawa Afroamerykanów w USA. Film był nominowany do Oscara® w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny.
Język / language: angielski/ English
Napisy/ subtitles: polski/ Polish

28.06.2018, 19:00
"Perecowicze", reż. Sławomir Grünberg, Polska, USA 2009, 90'
Historia uczniów jedynej żydowskiej szkoły w powojennej Polsce im. I.L. Pereca, która została w 1969 r. zamknięta w wyniku antysemickich wydarzeń Marca '68. Większość uczniów i absolwentów musiała zaczynać nowe życie na obczyźnie. Dla wielu z nich szkoła była jedynym domem - rodziną, której nigdy nie mieli. Po latach wciąż trzymają się razem, chociaż mieszkają na różnych kontynentach.
W ramach 28. Festiwalu Kultury Żydowskiej
Język / language: polski / Polish
Napisy/ subtitles: angielski/ English

28.06.2018, 21:00
"Vitch", reż. Sigal Bujman, USA 2017, 77'
Historia kontrowersyjnych wyborów żydowskiego artysty z Polski, Eddiego Vitcha (własc. Ignacego Lewkowicza) podejmowanych w obliczu Holokaustu. W latach 30. został on deportowany z USA do Europy, w której odniósł ogromny sukces artystyczny. Podczas wojny występował dla nazistowskich elit i Gestapo w najbardziej prestiżowych teatrach Niemiec.
W ramach 28. Festiwalu Kultury Żydowskiej
Język/ language: polski/ Polish
Napisy/ subtitles: angielski/ English

26.07.2018, 18:00
"Księga rekordów Szutki", reż. Aleksandar Manic, Czechy, Serbia, Czarnogóra 2005 78'
Szutka to nie tylko największe skupisko Romów na Bałkanach, ale także miasto rekordów. Nieważne, w jakiej konkurencji, ważne, by być najlepszym. W wywołującej zawrót głowy podróży poznajemy kolejne barwne charaktery: derwisza, który wie, jak się zdematerializować; autora wielkiego słownika, który już niedługo, być może, będzie na ukończeniu; znachorów odczyniających uroki; śpiewaków i innych.
Język/ language: romski, serbski, macedoński/ Serbian, Macedonian, Romani
Napisy/ subtitles: polski/ Polish

30.08.2018, 18:00
"Kraina oświeconych", reż. Pieter-Jan De Pue, Belgia 2016, 84'
Kręcona przez kilka lat porywająca wizualnie alegoryczna epopeja o Afganistanie, ukazanym przez pryzmat nieznanej wcześniej prawdziwej historii. Film doskonale łączy fikcyjne i dokumentalne techniki narracyjne, jest przykładem sugestywnego, choć bardzo intymnego travelogue'a, ukazującego portret kraju i ludzi rozdartych wojną. Nagroda za najlepsze zdjęcia na festiwalu filmowym Sundance.
Język/ language: perski, angielski / Persian, English
Napisy/ subtitles: polski/ Polish

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.