Spacery – nie tylko historyczne

Spacery i zwiedzanie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Spacery tropem ważnych, a często mało znanych Krakowian.

Zastanawiało Was kiedyś gdzie przebywali, co robili i czym się interesowali byli prezydenci, działacze i artyści krakowscy? Okazuje się, że Ci często zapomniani ogromnie wpłynęli nie tylko na rozwój naszego miasta, ale przede wszystkim na jego mieszkańców – stając się inspiracją wielu podjętych inicjatyw i wydarzeń. Będziemy spacerować, rozmawiać i eksplorować miejsca – nie tylko tych znanych, ale również niejednoznacznych, a nawet kontrowersyjnych postaci.

Józef Dietl – Honorowy, Złoty, Żelazny
13.04.2018, 13.00
„Polski Austriak”, który przyjeżdżając do Krakowa prawie nie mówił po polsku. Człowiek, po którego dymisji rada miasta podjęła natychmiastową uchwałę o powieszeniu jego portretu w sali obrad magistratu. Osoba, którą wszyscy szanowali, a którą każdy obchodził na ulicy z daleka. Konserwatysta, który fundował szkoły dla kobiet i polityk, którego cesarz usuwał a następnie odznaczał najwyższymi orderami – Józef Dietl, jeden z najwybitniejszych.
W trakcie spaceru odwiedzimy trzy miejsca w okolicach Rynku Głównego, które są nierozerwalnie związane z prezydentem Dietlem.

Juliusz Leo, czyli jak kupić Wawel?
17.04.2018, 13.00; 28.04.2018, 13.00
Czy łatwo jest „odkupić” Wawel od zaborcy? Wyprzedzić najnowocześniejsze plany rozbudowy i stworzyć „Wielki Kraków”? O tym i o wielu innych ciekawostkach z życia kolejnego wielkiego prezydenta Krakowa dowiemy się podczas kwietniowego spaceru.
W trakcie spaceru odwiedzimy dawne Gimnazjum św. Anny, Wydział Prawa i Administracji UJ oraz Barbakan.

Mikołaj Zyblikiewicz - Zybel, Perykles, Brzytewka
10.05.2018, 13.00; 19.05.2018, 13.00
Polityk, amant, Polak – Mikołaj Zyblikiewicz pięknie zapisał się na kartach historii naszego miasta. To właśnie dzięki niemu dziś w kryptach na Skałce może spoczywać wielu zasłużonych Polaków. Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Czartoryskich? - to także zasługi prezydenta, podobnie jak koszary Straży Pożarnej i wiele, wiele innych rzeczy, o których dowiemy się podczas spaceru.
W trakcie spaceru odwiedzimy m.in. ul. Kopernika (Zielony Domek), Westerplatte (Straż Pożarna) i Sukiennice.

udostępnij

więcej

Miejsce wydarzenia

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.