Bergman 100: Retrospektywa

Festiwale i przeglądy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 15 kwietnia 2018 - środa, 18 kwietnia 2018

Podczas, gdy Szwecja ogłasza rok 2018 rokiem Ingmara Bergmana, Kraków organizuje pięciodniowy cykl pokazów filmowych, poświęcony jego twórczości. A to wszystko, by uczcić setną rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych szwedzkich reżyserów.

Przegląd filmowy “Bergman 100: Retrospektywa” odbędzie się w Krakowie w dniach 15-19 kwietnia, jako jedno z wydarzeń poprzedzających Cracow Gallery Weekend KRAKERS. Wydarzenie będzie okazją do przypomnienia najwybitniejszych dzieł reżysera, jak również do analizy jego bogatej twórczości z perspektywy kina, teatru i sztuk wizualnych.

Artysta wielki, oryginalny i niepokorny

Ingmar Bergman to najbardziej znany i ceniony szwedzki reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta oraz producent. Określany jednym z "Wielkich Mistrzów" europejskiego i światowego kina. Twórca takich obrazów jak "Siódma pieczęć", "Namiętności", "Czarodziejski flet" czy "Źródło". Czołowy przedstawiciel tzw. kina autorskiego.

Dzięki współpracy z Ambasadą Szwecji wyświetlone zostaną fabularne filmy Bergmana oraz dokumenty traktujące o jego życiu i twórczości. Każda z projekcji zostanie poprzedzona prelekcją wprowadzająca w tematykę filmu oraz jego skomplikowane konteksty. Prelekcje poprowadzą m.in Ann Litak, Jan Trzupek, Jan Balbierz, Piotr Zdybał. Przestrzenie na potrzeby projekcji zostaną udostępnione przez: MOCAK, klub Piękny Pies oraz MICET. Wstęp na wszystkie pokazy jest w pełni darmowy.

Równolegle z przeglądem filmowym w Krakowie odbędzie się także inne wydarzenie poświęcone twórczości szwedzkiego reżysera, Interdyscyplinarna Konferencja Krajowa “Ingmar/Bergman/Inter/Media” organizowana przez Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

#PROGRAM

15 kwietnia, godz. 18.00, MOCAK (ul. Lipowa 4):
projekcja “Wakacje z Moniką”
prelekcja: Piotr Zdybał

16 kwietnia, godz. 18.00, MOCAK (ul. Lipowa 4):
projekcja “Tam gdzie rosną poziomki”
prelekcja: Piotr Zdybał

17 kwietnia, godz. 20.00, Klub Piękny Pies (ul. Bożego Ciała 9):
projekcja “Siódma Pieczęć”
prelekcja: Jan Trzupek

18 kwietnia, godz. 18.00/20.00, Klub Piękny Pies (ul. Bożego Ciała 9):
godz. 18.00 projekcja dokumentu
godz. 20.00 projekcja “Persona”
prelekcja: Jan Balbierz

19 kwietnia, godz. 17.00, MICET (ul. Jagiellońska 1):
projekcja “Jesienna sonata”
prelekcja: Anna Litak

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.