Wyspiański a Nowa Huta

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 17 kwietnia 2018, 18:00

Wykład o związkach Stanisława Wyspiańskiego z terenami obecnej Nowej Huty w ramach projektu Wyspiański bliżej. Prowadzenie: Maciej Miezian.

Uczestnicy usłyszą o tym jak Wyspiański bywał w Krzesławicach u Matejki, malował pielgrzymujących do Mogiły, uwiecznił Franciszka Ptaka z Bieńczyc w "Weselu" i liczył się ze zdaniem jego żony Marcjanny.

Maciej Miezian - historyk sztuki, publicysta związany z Nową Hutą. Autor przewodnika „Nowa Huta – socjalistyczna w formie, fascynująca w treści”, który był pierwszą tak szeroką prezentacją dzielnicy. Początkowo pracował w należącym do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych Dworku Jana Matejki w Krzesławicach, potem w Ośrodku Kultury im. C. K. Norwida, a od 2004 r. jest pracownikiem Oddziału Dzieje Nowej Huty Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Wyspiański bliżej - projekt realizowany w okresie od kwietnia do grudnia 2018 roku, na który złożą się: wykład o związkach Wyspiańskiego z terenami obecnej Nowej Huty, warsztaty dla młodzieży i dorosłych z projektowania witraży z kartonu i papieru, inspirowanych motywami z twórczości plastycznej Wyspiańskiego, organizacja warsztatów edukacyjnych dla dzieci przedszkolnych (5-6 lat), podczas których przedstawiona zostanie postać Wyspiańskiego przy użyciu specjalnie wyprodukowanych na ten cel puzzli z obrazami artysty oraz organizacja konkursu plastycznego z nagrodami dla szkół podstawowych, którego przedmiotem będzie narysowanie pastelami portretu Wyspiańskiego. Projekt finansowany jest ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.