OLIMP-SZTUKI – Wiosenny Festiwal Organowy Kraków 2018

Festiwale muzyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Olimp-Sztuki – Wiosenny Festiwal Organowy Kraków 2018 kontynuuje tradycje Wiosennych Dni z Muzyką Organową, już po raz 9. wypełniając muzyką kościół oo. Jezuitów w Krakowie. Świątynia ta dysponuje jednymi z najlepszych w Krakowie organów, co predysponuje je do wykonawstwa artystycznej muzyki organowej różnych kultur i obszarów geograficznych dawnej i współczesnej Europy. Osobliwością koncertowego cyklu jest fakt, że wykonawcami wszystkich koncertów są wyłącznie artyści zagraniczni – uznani w świecie muzycznym wirtuozi.

Tegoroczną edycję festiwalu zainauguruje 6 maja Douglas Bruce, znakomity niemiecki organista o szkockim pochodzeniu. Tydzień później, w niedzielę 13 maja, usłyszymy grę Björna Wiede z Poczdamu. Artysta jest na co dzień organistą głównego kościoła ewangelickiego tego miasta, oprócz tego komponuje dzieła organowe i oratoryjne oraz słynie jako doskonały improwizator. 20 maja odwiedzi nas gość z Włoch – Daniele Ferretti, artysta mieszkający i działający aktywnie jako wirtuoz organów w całym regionie Piemontu. Tegoroczne koncerty zakończymy 27 maja koncertem Szilvesztra Rostettera z Węgier, wielce zasłużonego ambasadora kultury polskiej na Węgrzech i węgierskiej w Polsce. Każdy artysta zaprezentuje w swoim programie dzieła reprezentujące obszar kulturowy, którego jest przedstawicielem. Program tegorocznego festiwalu to zatem prawdziwy europejski kosmopolityzm, w najlepszym tego słowa znaczeniu.

Dyrektorem artystycznym cyklu jest dr hab. Marek Stefański z Akademii Muzycznej w Krakowie. Autorem komentarzy głoszonych podczas koncertów w formie krótkich prelekcji, w wymiarze interdyscyplinarnym sztuk (muzyka, odniesienia do literatury, poezji, malarstwa, architektury) jest prefekt bazyliki Jarosław Naliwajko SJ.

Od tego roku organizatorem festiwalu jest Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE powołana na rzecz promocji i realizacji wydarzeń kulturalnych z zakresu muzyki klasycznej, zwłaszcza organowej. Mecenasem Mecenasem fundacji i festiwalu jest firma Olimp-Labs.

6 maja 2018, 19.00
Douglas Bruce (Szkocja/Niemcy)

13 maja 2018, 19.00
Björn Wiede (Niemcy)

20 maja 2018, 19.00
Daniele Ferretti (Włochy)

27 maja 2018, 19.00
Szilveszter Rostetter (Węgry)

udostępnij

więcej

  • wstęp wolny
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.