Muzealna Akademia 67 +/-

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Cykl wykładów skierowany przede wszystkim do osób starszych, zainteresowanych historią, kulturą i obyczajowością dawnego Krakowa. Spotkania przy kawie i herbacie prowadzone są przez doświadczonych muzealników i gości, którzy w przystępnej i atrakcyjnej formie opowiadają o wybranych zagadnieniach. Wykłady odbywają się w środy o godz. 17.00 w Pałacu Krzysztofory.

9 maja (UWAGA! CZWARTEK!)
Akolada krakowska 
Rycerze krakowscy – kim byli? Czy nasze wyobrażenia na ich temat są zgodne ze tym, co mówią o nich dawne kroniki i dokumenty? Skąd pochodzili? Czy do stanu rycerskiego dołączali tylko i wyłącznie dzięki wiernej służbie dla księcia lub króla na polu bitwy? Jakie prawa, przywileje i obowiązki należały do rycerzy? Gdzie znajdowały się ich gniazda rodowe i jak odnajdowali się w stołecznym Krakowie, wśród zamożnych mieszczan? Jak wyglądały herby rycerzy krakowskich w średniowieczu i we wczesnym okresie nowożytnym? Jakie funkcje, zadania i misje powierzali im panujący na Wawelu władcy? Dzięki źródłom historycznym jesteśmy w stanie odwołać się do konkretnych rycerzy związanych z Krakowem i ziemią krakowską oraz dworem na Wawelu. Podczas wykładu zaprezentowane zostaną źródła ikonograficzne przedstawiające rycerzy krakowskich, ich prawa i przywileje, a także przede wszystkim ciekawe losy konkretnych wybranych rycerzy. 
dr Andrzej Szoka 

22 maja
W średniowiecznym tyglu kulturowym
Od samego początku lokacji Kraków jako ośrodek miejski przesiąknięty był wpływami zagranicznymi. Zasadźcy Krakowa – pierwsi wójtowie dziedziczni pochodzili ze Śląska, skąd później ściągali swoich rodaków. Wkrótce pod Wawel zaczęli również przybywać imigranci z innych krajów niemieckich, co spowodowało, że miasto było zdominowane przez Niemców. Zdobyli oni monopolistyczna pozycję w oligarchii rządzącej miastem, mieli też znaczącą pozycję wśród mistrzów rzemieślniczych. Oprócz Niemców do Krakowa przybywali też Żydzi, Włosi, Węgrzy, Litwini, a nawet Francuzi i Szkoci. Przybysze z bliższych i dalszych krajów nadawali miastu europejski koloryt i pomnażali jego bogactwo. Często też jednak dochodziło do konfliktów i napięć na tle narodowościowym. 
prof. dr hab. Zdzisław Noga 

12 czerwca
Kobieta w wielkim mieście
Bohaterką a raczej bohaterkami wykładu będą krakowianki. Przede wszystkim te znane ze XIV i XV stulecia, wywodzące się zarówno z rodzin patrycjuszowskich, jak i tych mniej zamożnych. Poznamy nie tylko przykładne matki, żony, gospodynie domowe, właścicielki warsztatów rzemieślniczych, ale i te, które parały się „najstarszym zawodem świata”. Dzięki zachowanym źródłom spróbujemy przenieść się tak do kuchni prowadzonej przez mieszkanki średniowiecznego Krakowa, jak również do ich garderoby i sypialni... 
dr hab. Marcin Starzyński (Uniwersytet Jagielloński)

27 czerwca
W świecie księży, mnichów i ascetów (UWAGA! CZWARTEK!)
W średniowiecznych miastach – w Krakowie i Kazimierzu – powstało wiele kościołów i klasztorów należących do duchowieństwa diecezjalnego i różnych zgromadzeń zakonnych, a duchowni stanowili znaczną liczbę mieszkańców obu miast. Wśród nich były osoby wybitne, mające wpływ zarówno na sprawy Kościoła, jak i politykę, zwykli członkowie wspólnot klasztornych, a także święci i błogosławieni. Duchowieństwo niewątpliwie stanowiło barwną grupę społeczną mającą swój ogromny wkład w dzieje miasta. Wbrew powszechnemu mniemaniu życie codzienne przedstawicieli tego stanu było dość zróżnicowane i urozmaicone, z pewnością nieograniczające się tylko do spraw religijnych. 
dr Patrycja Gąsiorowska (Polska Akademia Nauk w Krakowie)
 

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.