Kościół św. Barbary

Świątynie

Niewielki gotycki kościół św. Barbary, położony w samym sercu miasta, kiedyś stał… pośrodku cmentarza. Jak to możliwe?

Niewielki gotycki kościół św. Barbary powstał w XIV wieku, a jego budowę sfinansowała w pewnej części sama królowa Jadwiga, dziś święta i patronka Polski. Początkowo pełnił prawdopodobnie funkcję kaplicy cmentarnej, stoi bowiem na terenie dawnego cmentarza, który otaczał bazylikę Mariacką (dzisiejszy plac Mariacki).

Do kościoła przylegają zabudowania klasztoru oo. Jezuitów (narożnik Małego Rynku i ul. Siennej). Tutaj mieszkał ks. Jakub Wujek, autor polskiego przekładu Biblii, przez niemal 370 lat oficjalnego polskiego przekładu Pisma Świętego. Tutaj też zmarł w 1597 roku i został pochowany w podziemiach kościoła św. Barbary.

U schyłku XVIII wieku w klasztornych zabudowaniach znajdowała się klinika uniwersytecka, którą kierował prof. Rafał Józef Czerwiakowski. Ojciec polskiej chirurgii i anatomii zasłynął tym, że w sposób regularny przeprowadzał tu sekcje zwłok ludzkich i ćwiczenia prosektoryjne. Materiałem sekcyjnym były zwłoki skazańców lub potajemnie kupowane od grabarzy zwłoki ubogich. Wiadomość, że profesor „kraje trupy” wywołała takie wzburzenie wśród krakowian, że medyk musiał przez czas pewien chodzić po mieście w eskorcie straży miejskiej!

Zobacz także:

  • gotycki ogrojec ze szkoły Wita Stwosza z końca XV wieku (zachodnia ściana kościoła, od pl. Mariackiego)
  • kamienna pieta z początku XV wieku, dzieło rzeźbiarza z kręgu Mistrza Pięknych Madonn (w kaplicy-wnęce, po lewej stronie ołtarza głównego)

udostępnij

więcej

Położenie na mapie

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.