Pamiętaj z nami 2018

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 13 kwietnia 2018 - sobota, 14 kwietnia 2018

Spotkania ze świadkami historii, dyskusje, oprowadzania kuratorskie po wystawach stałych i czasowych oraz spacery edukacyjne, warsztaty kulinarne, strefa dzieci, bieg i marsz, a na koniec koncert w dawnej fabryce Oskara Schindlera – to najważniejsze punkty w programie Pamiętaj z nami, dorocznego wydarzenia organizowanego przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, w tym roku dla uczczenia pamięci krakowskich Żydów w związku z 75. rocznicą likwidacji getta w Krakowie. W oddziałach tworzących muzealną Trasę Pamięci MHK (Fabryka Emalia Oskara Schindlera, Apteka pod Orłem, Ulica Pomorska oraz Miejsce Pamięci KL Plaszow) zaplanowano wydarzenia przybliżające zwiedzającym prezentowane na wystawach zagadnienia (na hasło: „Pamiętaj z nami 2018” wstęp wolny). Jak co roku uczestnicy Biegu Pamięci podążą z ulicy Pomorskiej na plac Bohaterów Getta, gdzie w marcu 1943 roku rozegrał się ostatni akt dramatu społeczności krakowskich Żydów. W tym roku zaplanowano także I Marsz Pamiętaj z Nami, który wyruszy z terenu dawnego obozu w Płaszowie, trasą odwrotną do tej, którą musieli niegdyś przemierzyć wysiedleni mieszkańcy żydowskiego getta. Zwieńczeniem dwudniowego programu będzie sobotni koncert Ad Lucem. Muzyczne medytacje w wykonaniu Octava Ensemble na „filmowych schodach” Fabryki Emalia Oskara Schindlera (bepłatne wejściówki). Wyrazem solidarności ze współczesnymi potrzebującymi jest zbiórka pieniędzy prowadzona przez Polską Akcję Humanitarną na rzecz ofiar wojny w Syrii.

PROGRAM
13 kwietnia 2018 (piątek)
10.00
Otwarcie Pamiętaj z Nami i powitanie uczestników przez wicedyrektora MHK Jacka Salwińskiego
10.15–12.00 Dyskusja panelowa Losy Żydów wysiedlonych z Krakowa w latach 1940/1941 z udziałem prof. Elżbiety Rączy (URZ, IPN), Dagmary Swałtek-Niewińskiej (UJ), Karoliny Panz (UW). Prowadzenie Marta Duch-Dyngosz (miesięcznik „Znak”)
Miejsce: Fabryka Emalia Oskara Schindlera, sala kinowa, I piętro
14.30–16.30 Spacer edukacyjny z ekspertami po terenie dawnego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Plaszow połączony z porządkowaniem terenu. Prowadzenie Kamil Karski
Miejsce spotkania: Szary Dom, ul. Jerozolimska 3 Rezerwacja: COZ*
12.00–20.00 Biuro zawodów Biegu Pamiętaj z Nami – wydawanie pakietów startowych
Miejsce: Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2

14 kwietnia 2018 (sobota)
8.00–11.00 Biuro zawodów Biegu Pamiętaj z Nami – wydawanie pakietów startowych
Miejsce: Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2
10.30–12.15 I Marsz Pamiętaj z Nami
Zwiedzanie wystawy plenerowej KL Plaszow i przejście z terenu obozu do pl. Bohaterów Getta. Limit 200 osób.
Trasa przemarszu: ul. Jerozolimska 3 – KL Plaszow – ul. Wielicka – ul. Limanowskiego – ul. Dąbrowskiego – ul. Romanowicza – ul. Lipowa – pl. Bohaterów Gett
Miejsce spotkania: Szary Dom, ul. Jerozolimska 3 Rezerwacja: COZ*
11.00–13.30 Kuchnia w czasach okupacji
Warsztaty poprzedzone miniwykładem. Uczestnicy nauczą się przygotowywać proste potrawy jak np. pastę, smarowidło do chleba czy placek. Jednak to nie wykonanie potraw stanowić będzie główną trudność, a zdobycie produktów do ich przyrządzenia. O szczegółach dowiecie się na warsztatach – zmysł współpracy i zdolność działania w grupie będą bardzo pomocne. Na koniec będziemy degustować przygotowane potrawy i wymieniać się recepturami krakowskiej kuchni z czasów okupacji. Czas trwania 20 min (co 20 min.)
Prowadzenie Anna Maksymowicz
Miejsce: pl. Bohaterów Getta Rezerwacja: COZ*
11.00–13.30 Warsztaty plastyczne Strefa Dzieci i Młodzieży
1. Różnorodność – po co nam ona?
2. Dobro i zło – co to takiego?
3. Czy musimy być mili dla wszystkich?
4. Bezpieczeństwo – zielone czy czerwone?
Naturalna ciekawość świata skłania dzieci do ciągłego zadawania pytań. Niektóre dotyczą rzeczy błahych, inne spraw ważnych – jak wrażliwość na zło, sens życia i wykluczenie. Nie na każde pytanie jest gotowa odpowiedź, ale próbując na nie odpowiadać uczymy nasze dzieci samodzielnego myślenia, niezgadzania się bezkompromisowo na to, co jest, szukania różnych dróg rozwiązań, a także zrozumienia, że uczucia i zachowania ludzi bywają czasem sprzeczne i skomplikowane. Zapraszamy na warsztaty, na których dzieci dowiedzą się, czym jest tolerancja, wykluczenie, czym są uprzedzenia i co to naprawdę jest bezpieczeństwo.
Nagrody niespodzianki z niecierpliwością czekają na dzieci!
Ptaki pamięci
Warsztaty plastyczne o podtrzymywaniu kultury pamięci o przodkach, o najbliższej rodzinie, o sąsiadach i o przyjaciołach. Dzieci wykonują szablony ptaków z zeszytu ćwiczeń – wykorzystują zdjęcia rodzinne, miejsca bliskie sobie – następnie ze zrobionych ptaków (wielkości około 40 cm), metodą kolażu, stworzymy instalacje!
Prowadzenie: Zuza Ziółkowska-Hercberg, malarka, autorka instalacji i działań performatywnych (ASP Warszawa) i Małgorzata Mirga-Tas, artystka, edukatorka i działaczka społeczna (UJ).
Miejsce: pl. Bohaterów Getta, w razie niepogody – sala edukacyjna Apteki pod Orłem (pl. Bohaterów Getta 18)
12.00–13.30 Spacer edukacyjny Śladami działalności krakowskiej „Żegoty”
Podczas spaceru uczestnicy poznają historię wybranych miejsc związanych z krakowską Radą Pomocy Żydom „Żegota”, a także jej działaczy i współpracowników.
Trasa spaceru: Plac Szczepański (wystawa plenerowa Ludzie „Żegoty”) – ul. Jagiellońska 11 – ul. Wielopole 6 – ul. Wrzesińska 3 – ul. Dietla (skrzyżowanie z ul. Starowiślną, wystawa plenerowa Ludzie „Żegoty”) – ul. św. Sebastiana 22 – ul. Starowiślna 64 – ul. Starowiślna 89 – pl. Bohaterów Getta
Prowadzenie Bartosz Heksel
Miejsce spotkania: pl. Szczepański przy wystawie Ludzie „Żegoty”
12.00–13.15 Bieg Pamiętaj z Nami
5km – limit 1200 osób
Grzegorz Sudoł – olimpijczyk, wicemistrz Europy – da znak do startu i rozpocznie bieg.
Trasa: Ulica Pomorska (start) – ul. Łobzowska – Planty – ul. Podzamcze – Bulwary Wiślane – Kładka im Ojca Bernatka – Nadwiślańska – ul. Krakusa – ul. Piwna – pl. Bohaterów Getta (meta)
12.45–13.15 Wykład Organizacja policji w okupowanym Krakowie oraz jej funkcjonowanie w tzw. Dzielnicy żydowskiej oraz na terenie obozu Plaszow. Prof. Marek Mączyński (UJ)
Miejsce: Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2
13.15 Dekoracja zwycięzców Biegu Pamiętaj z Nami
Miejsce: pl. Bohaterów Getta
14.30–15.30 Spotkanie ze świadkiem historii Januszem Warenicą, synem Józefa – księgowego krakowskiej Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Prowadzenie: Bartosz Heksel
Miejsce: Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4, sala kinowa, I piętro
15.45–16.45 Kuratorskie oprowadzanie po wystawie czasowej Żegota – ukryta pomoc. Prowadzenie: Bartosz Heksel
Miejsce: Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4
15.30–17.00 Kuratorskie oprowadzanie po wystawie Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956. Prowadzenie: Tomasz Stachów
Miejsce: Ulica Pomorska, ul. Pomorska 2
17.15–18.00 Kuratorskie oprowadzanie po wystawie Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim. Prowadzenie: Katarzyna Kocik
Miejsce: Apteka pod Orłem, pl. Bohaterów Getta 18 Rezerwacja: COZ*
18.15–19.30 Spacer edukacyjny Za murami krakowskiego getta. Prowadzenie Katarzyna Kocik
Miejsce spotkania: Apteka pod Orłem, Plac Bohaterów Getta 18 Rezerwacja: COZ*
18.00–19.45 Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy Kraków czas okupacji 1939–1945
Miejsce: Fabryka Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4 Rezerwacja: COZ*
20.00–20.30 Ad Lucem. Muzyczne medytacje
Koncert akustyczny w wykonaniu OCTAVA ensemble.
Kierownictwo artystyczne: Zygmunt Magiera
Miejsce: tzw. Filmowe Schody Fabryki Emalia Oskara Schindlera, ul. Lipowa 4 Wejściówki do pobrania – COZ

Wydarzenia towarzyszące:

13–14 kwietnia Kwesta z Polską Akcją Humanitarną
Przez cały czas trwania Pamiętaj z Nami kwestujemy do puszek razem z Polską Akcją Humanitarną na rzecz ofiar wojny w Syrii. Mamy dobrą okazję, by naszymi datkami udzielić realnej pomocy ludziom, którzy od siedmiu lat żyją w kraju ogarniętym wojną. W kraju, gdzie niemal 14 mln osób potrzebuje pomocy humanitarnej, ponad 8 mln nie ma dostępu do bezpiecznej wody i odpowiednich warunków higienicznych, a 7 mln osób głoduje. Polska Akcja Humanitarna od pięciu lat obecna jest w Syrii. Tylko w 2016 r. dotarła z pomocą do 219 731 osób, m.in. dostarczając wodę beczkowozami, budując infrastrukturę wodną i sanitarną, czy dostarczając żywność. Mamy w tym maleńki udział, bowiem w ubiegłym roku podczas Pamiętaj z Nami zebraliśmy ponad 2 700 zł – w 2018 roku byłoby doskonale powtórzyć ten wynik. Nie pomożemy wszystkim, ale jedno życie jest jednym światem, więc prosimy o pamięć i pomoc.
Podajemy też konto bankowe PAH (Alior Bank SA 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772), na które można wpłacać datki z dopiskiem „Syria – Pamiętaj z Nami 2018 MHK”

13–14 kwietnia Indywidualne bezpłatne zwiedzanie wystaw Trasy Pamięci dla uczestników Pamiętaj z Nami. Przy kasie należy podać hasło „Pamiętaj z Nami 2018”.

Z wyjątkiem Biegu udział we wszystkich wydarzeniach Pamiętaj z Nami 2018 jest bezpłatny. Rejestracja biegaczy: https://zapisy.sts-timing.pl/279/

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.