30. Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich

Festiwale muzyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 14 kwietnia 2018 - niedziela, 22 kwietnia 2018

Dzieła twórców związanych z naszym miastem, muzyka koreańska, goście z różnych stron świata, prawykonania (aż 28 światowych i 18 polskich premier!) i temat „Muzyka i słowo” – tak swój jubileusz 30-lecia będzie obchodził Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich.

W programie wydarzenia znajdziemy obfitość najnowszej muzyki z Krakowa – kompozycje Franciszka Araszkiewicza, Wojciecha Widłaka, Zbigniewa Bargielskiego czy Aleksandra Lasonia, a także studentów Akademii Muzycznej. Tradycje krakowskiej szkoły kompozytorskiej przypomną utwory Marka Stachowskiego, Krystyny Moszumańskiej-Nazar, Adama Walacińskiego i Krzysztofa Pendereckiego. Na symbiozie muzyki i słowa skupią się m.in. skeczo-dramat Kamila Kruka Dialoghi sonoristici na sopran i wiolonczelę, Brevis Jakuba Polaczyka na tę samą obsadę (wyk. Blanka Dembosz i Łukasz Laxy) czy to co zostało okryte/was verhüllt war Samuela Tramina do wiersza Tadeusza Różewicza w interpretacji Kwartetu Śląskiego i Anny Korondi.

Warto również zwrócić uwagę na dzieła gości specjalnych tegorocznego festiwalu – pochodzącej z Meksyku Gabrieli Ortiz i Ivana Buffy, słowackiego kompozytora i dyrygenta, który w Krakowie wystąpi ze swoim Quasars Ensemble. Zespół wykona m.in. Quintet in Five Scenes Orestisa Papaioannou, zwycięskie dzieło konkursu dla młodych kompozytorów ogłoszonego przez Związek Kompozytorów Polskich – Oddział w Krakowie (organizatora MFKK). Ostatni dzień festiwalu będzie należał do pansori, czyli śpiewu koreańskiego, który z towarzyszeniem instrumentów klasycznych, tradycyjnych (gayageum, haegeum) i elektroniki zaprezentuje Youngji Oh. (Barbara Skowrońska)

14 kwietnia 2018, 18.00
Filharmonia Krakowska

Koncert na otwarcie 30. Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów Krakowskich

Orkiestra Muzyki Nowej
Szymon Bywalec – dyrygent
Franciszek Araszkiewicz – elektronika

Franciszek Araszkiewicz Innerealization na orkiestrę kameralną i elektronikę sterowaną falami mózgowymi i polami elektromagnetycznymi (2017)*
Jarosław Płonka Stalker na orkiestrę kameralną (2018)*
Paweł Mykietyn 3 for 13 na 13 instrumentów (1994)

15 kwietnia 2018, 16.00
Akademia Muzyczna
Krakowska Szkoła Kompozytorska I

Sopra(n)cello:
Blanka Dembosz
– sopran
Łukasz Laxy – wiolonczela
Dawid Makosz – realizacja dźwięku

Kamil Kruk Dialoghi sonoristici – dramat satyrowy (skeczo-dramat) w jednym akcie na sopran i wiolonczelę (2015)
Jakub Polaczyk Brevis na sopran i wiolonczelę (2015)
Martyna Kosecka Passagio I na głos kobiecy i wiolonczelę (2014)
Franciszek Araszkiewicz Nowy utwór na głos i elektronikę (2018)*
Katarzyna Taborowska Trzy nocne opowiadania na sopran i live electronics, lub na sopran i taśmę (2012)
Paulina Załubska Mojry na sopran improwizowany i taśmę (2013)
Martyna Kosecka Akme 2 – scena na sopran i wiolonczelę (2018)

15 kwietnia 2018, 17.30
Akademia Muzyczna
Utwór muzyczny jako adaptacja literatury będący podstawą dzieła filmowego
Wykład dra Piotra Kletowskiego ilustrowany filmem Andrzeja Żuławskiego Borys Godunow (1989)

16 kwietnia 2018, 10.00-16.00
Akademia Muzyczna
Gabriela Ortiz (Meksyk) – wykład i kurs mistrzowski

16 kwietnia 2018, 19.00
Aula Florianka

POLSKA – NIEMCY

Anna Korondi (Węgry/Niemcy) – sopran
Kwartet Śląski:
Szymon Krzeszowiec – skrzypce I
Arkadiusz Kubica – skrzypce II
Łukasz Syrnicki – altówka
Piotr Janosik – wiolonczela

Aleksander Lasoń Kwartet smyczkowy nr 4 „Tarnogórski” (2000)
Samuel Tramin to co zostalo okryte/was verhüllt war (2017) do słów Tadeusza Różewicza*
Eugeniusz Knapik Kwartet smyczkowy (1980)
Wojciech Widłak nowy utwór na kwartet smyczkowy (2018)*
Jacek Domagała Psalm na sopran i kwartet smyczkowy (2017) do słów Urszuli Kozioł*

17 kwietnia 2018, 10.00-13.00
Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (Pałac Pusłowskich)
Sesja: Muzyka i Słowo
dr hab. Agnieszka Draus, dr hab. Magdalena Dziadek, dr Kinga Kiwała, dr Marcin Strzelecki
dr Renata Borowiecka – prowadzenie

17 kwietnia 2018, 19.00
Aula Florianka
Koncert prawykonań I

Martyna Klupś-Radny – flet
Barbara Borowicz – klarnet
Jarosław Sroka – klarnet basowy
Piotr Tarcholik – skrzypce
Jan Kalinowski – wiolonczela
Marek Szlezer – fortepian

Olivier Messiaen Déchiffrage I na fortepian (1934)
Olivier Messiaen Fantazja na skrzypce i fortepian (1933)**
Josué W. Amador Breathing is Habit na flet, klarnet, fortepian, skrzypce i wiolonczelę (2016)**
Maciej Jabłoński V2 na flet, klarnet, fortepian, skrzypce i wiolonczelę (2012)*
Gabriela Ortiz Trifolium na skrzypce, wiolonczelę i fortepian (2005)**
Gabriela Ortiz El águila bicéfala na flet, klarnet, skrzypce, wiolonczelę i fortepian (2005)**
Gabriela Ortiz Estudios entre Preludios na fortepian (2007)**
Gabriela Ortiz TEPITO Barrio de Resistencia na flet, klarnet, wiolonczelę i fortepian (2015)**

18 kwietnia 2018, 19.00
Aula Florianka
Koncert prawykonań II

Quasars Ensemble (Słowacja):
Andrea Mosorjakova – flet
Monika Csonka – obój
Martin Masorjak – klarnet
Tamas Schlanger – perkusja
Diana Buffa – fortepian
Bojidara Kouzmanova-Vladar – skrzypce
Peter Mosorjak – skrzypce
Axel Kircher – altówka
Jan Bogdan – wiolonczela
Marian Bujnak – kontrabas
Ivan Buffa – dyrygent

Ivan Buffa Organismo na flet, obój, klarnet, skrzypce, altówkę, wiolonczelę i fortepian (2012)**
Morris Kliphuis Space Opera na trio smyczkowe (2012)**
Zbigniew Bargielski Domino na flet, skrzypce i wiolonczelę (2017)
Toshio Hosokawa Drawing na ośmiu wykonawców (2004)**
Orestis Papaioannou Quintet in Five Scenes na flet, klarnet, skrzypce, altówkę i wiolonczelę (2018) – prawykonanie światowe, nagroda główna w I Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Kompozytorów im. Krzysztofa Pendereckiego
Jana Kmiťová Kamea na flet, klarnet, skrzypce, wiolonczelę i fortepian (2000/01)
Christopher Trebue Moore Dementia Praecox na 10 muzyków (2011)**

19 kwietnia 2018, 10.00-18.00
Akademia Muzyczna
Ivan Buffa (Słowacja) – wykład i kurs mistrzowski

19 kwietnia 2018, 19.30
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK
Koncert Studia Muzyki Elektroakustycznej AM w Krakowie Koktajl elektroniczny

Studenci Akademii Muzycznej w Krakowie
Marek Chołoniewski – realizacja, koordynacja projektu

20 kwietnia 2018, 12.00-14.00
Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (Pałac Pusłowskich)
Youngji Oh (Korea Płd.) – wykład o tradycyjnej wokalnej muzyce koreańskiej

20 kwietnia 2018, 18.00
Akademia Muzyczna
Koncert Koła Naukowego Studentów Kompozycji Akademii Muzycznej w Krakowie Il cannone

instrumentaliści Akademii Muzycznej w Krakowie
Nadim Housni
(Syria/Polska) – dyrygent

Paweł Malinowski …über BWV 971 na flet, skrzypce, altówkę i wiolonczelę (2016)
Karol Osman nowy utwór na skrzypce, wiolonczelę, fortepian (2017)
Sławek Kyryłow R106 na altówkę, fortepian i audio-playback (2017)*
Kaja Szwarnóg Fraktal 1 na flet, klarnet, fortepian i perkusję (2017)*
Monika Szpyrka zero waste tip 1: don’t waste your music na sampler (2017)
Kamil Kruk Adolescere na skrzypce, wiolonczelę, kontrabas, perkusję i akordeon (2017)
Paweł Siek Lignes d'hauntologie/1949? na flet, klarnet, skrzypce, wiolonczelę i fortepian (2017)*
Janusz Krzysztof Korczak Rumore assordante na flet, klarnet basowy, skrzypce, altówkę, wiolonczelę i perkusję (2017)*
Michał Lazar Nowy utwór na flet, klarnet, mezzosopran, fortepian, perkusję, skrzypce i wiolonczelę (2017)*

20 kwietnia 2018, 20.30
Aula Florianka
Krakowska Szkoła Kompozytorska II

Renata Guzik – flet
Barbara Borowicz – klarnet
Magda Niedbała-Solarz – sopran
Aleksandra Zamojska (Austria/Polska) – sopran
Dominika Peszko – fortepian
Agnieszka Bugla – skrzypce
Monika Młynarczyk – altówka
Pola Benke – wiolonczela

Marek Stachowski Madrigali dell’ estate na sopran i trio smyczkowe (1984)
Krzysztof Penderecki Kwartet na klarnet i trio smyczkowe (1993)
Zbigniew Bujarski Krzewy płonące 3 pieśni na głos i fortepian (1958)
Adam Walaciński Duo per viola e violoncello (1999)
Juliusz Łuciuk Tryptyk wileński – 3 pieśni romantyczne na sopran i fortepian (2005) do słów Czesława Miłosza, Aleksandra Rymkiewicza i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
Krystyna Moszumańska-Nazar Trzy miniatury na klarnet i fortepian (1957)
Michał Gronowicz Air na sopran, flet, fortepian, skrzypce i wiolonczelę (2012)*
Józef Rychlik nowy utwór na flet, klarnet, skrzypce, altówkę, wiolonczelę i fortepian (2018)*

21 kwietnia 2018, 18.00
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK
Koncert prawykonań III

Lorien Ensemble:
Alicja Lizer-Molitorys
– flet
Aleksandra Batog
– altówka
Agnieszka Kaczmarek-Bialic
– harfa

Jakub Królikowski Mit o Hermafrodycie na flet, altówkę i harfę (2018) – prawykonanie światowe. I nagroda w III Konkursie Młodych Kompozytorów im. Marka Stachowskiego
Michael Gatonska Today the Medicine Man read to me the pale earth book about the darkening of days na flet, altówkę, preparowaną harfę i mikrofony (2018)*
Mateusz Bień Fluvlaar na flet, altówkę i harfę (2017)
Yoori Kim The Joke na flet, altówkę i harfę (2018)*
Grzegorz Majka Tarasy na flet, altówkę i harfę (2018)*
Michał Pawełek Laghu na flet altówkę i harfę (2018)*
Philip Czaplowski Emergence na flet, altówkę i harfę (2018)*

22 kwietnia 2018, 13.00
Bazylika Mariacka

Msza święta w intencji kompozytorów, muzykologów i muzyków Krakowa
Przewodniczenie mszy św. i kazanie okolicznościowe: ks. dr Wojciech Kałamarz CM
Chór Psalmodia Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Marek Pawełek – organy
Katarzyna Śmiałkowska, Ivan Vrublevskyi – przygotowanie chóru
Włodzimierz Siedlik – dyrygent

Ivan Vrublevskyi Wielkanocny troparion na chór mieszany (2014)
Józef Świder Czego chcesz od nas Panie na chór mieszany (1983) do słów Jana Kochanowskiego
Jerzy Teodor Kosko O Panie Tyś moim Pasterzem (Psalm 23) na chór mieszany i organy (arr. Marek Pawełek)
Wojciech Kałamarz Psalm 150 na chór mieszany i organy (2011)

22 kwietnia 2018, 16.30
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Pansori – tradycyjny śpiew koreański

Youngji Oh – pansori (tradycyjny śpiew koreański), perkusja
Modern Ensemble (Korea Płd.):
Yunsuk Eom – gayageum
Hyunsuk Eom – haegeum

Dohun Lee Mong II na głos żeński (2017-2018)**
Hyewon Lee Nowy utwór na gayageum (2018)*
Hwang Hye-Jeong Now I Can Smell the Roses na głos żeński, haegeum i gayageum (2018)**
Yoon Shin The Great King Denied to Die na głos solo, perkusję i gayageum (2018)**
Haegeum / Hyunsuk Eom Utwór na sanjo haegeum**
Pansori / Youngji Oh Pansori Simcheongga – tradycyjna pieśń koreańska**

22 kwietnia 2018, 19.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Koncert na zamknięcie 30. Międzynarodowego Festiwalu Kompozytorów Krakowskich

Youngji Oh – pansori (tradycyjny śpiew koreański)
Modern Ensemble (Korea Płd.):
Yunsuk Eom – gayageum
Hyunsuk Eom – haegeum
Jihye Kim – skrzypce
Soyeon Lim – fortepian
David F. Rafferty (USA) – elektronika
Michał Pawełek – elektronika

Hyewon Lee Voice na głos żeński i fortepian (2018)*
Leszek Wojtal Nowy utwór na skrzypce i fortepian (2018)*
David F. Rafferty Alpha na skrzypce, fortepian i elektronikę (2018)*
Eunsil Kwon Mimesis II na gayageum i skrzypce (2018)*
Jeongyeon Lee Tick tock, tick tock: A Master of Time II na haegeum, gayageum i fortepian (2018)**
Magdalena Długosz Nowy utwór na gayageum i elektronikę (2018)*
Marcel Chyrzyński Donghwasa na skrzypce, sanjo gayageum i fortepian (2017)**
Dohun Lee Minifiction II na głos żeński, haegeum, gayageum, skrzypce i fortepian (2017-2018)**

*   prawykonanie światowe
** prawykonanie polskie

Organizator zastrzega sobie zmiany w programie

Na wszystkie koncerty wstęp wolny!

Organizator: Związek Kompozytorów Polskich Oddział w Krakowie
Dyrektor Artystyczny: Marcel Chyrzyński

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.