Netia Off Camera 2018

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 27 kwietnia 2018 - niedziela, 6 maja 2018

Nowe lądy

Otwarte na mnogość interpretacji, różnorodne i poszukujące – takie jest kino niezależne. 11. Netia Off Camera oferuje nieskończoną ilość filmowych historii z całego świata i odkrywa przed nami nowe lądy!

Jednym z celów festiwalu jest wspieranie zdolnych reżyserów, którzy stoją u progu sławy. Stąd konkurs główny – Wytyczanie drogi. W tym roku o Krakowską Nagrodę Filmową (bagatela: 100 tysięcy dolarów!) konkuruje dziesięć filmów. Po raz pierwszy w historii festiwalu o nagrodę główną będą walczyć dwa polskie obrazy: Wieża. Jasny dzień Jagody Szelc i Cicha noc Piotra Domalewskiego. Filmy oceni międzynarodowe jury, a laureatów poznamy już 5 maja.

W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych zobaczymy interesujące nowości i najgorętsze tytuły ostatniego roku, m.in. nagrodzoną Srebrnym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale Twarz Małgorzaty Szumowskiej oraz Ptaki śpiewają w Kigali Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego – poruszającą opowieść o traumie, przebaczeniu i potędze przyrody. W programie znalazły się również: Pomiędzy słowami w reżyserii Urszuli Antoniak ze świetną rolą Jakuba Gierszała, szalona komedia science fiction, czyli Człowiek z magicznym pudełkiem Bodo Koxa i poruszający debiut Macieja Sobieszczańskiego Zgoda ukazujący historię miłosnego trójkąta na tle powojennej zawieruchy, który rozgrywa się w tytułowym obozie przejściowym w Świętochłowicach na Śląsku.

Panorama światowego kina

Czym zaskoczy widzów najliczniejsza w tym roku sekcja Panorama? Allure, debiut Carlosa i Jasona Sanchezów, opowieść o niedojrzałości, dominacji i zazdrości, z klasycznego dramatu obyczajowego staje się rasowym thillerem. Sweet Country (reż. Warwick Thornton) jest bolesną lekcją historii Australii lat 20. XX wieku i tragicznych losów Aborygenów, która zarazem doskonale wpisuje się w gatunkowy wzorzec westernu. W rolach głównych zobaczymy naturszczyka Hamiltona Morrisa i nowozelandzkiego aktora Sama Neilla. Natomiast debiutancki film Léonor Serraille Paryż i dziewczyna to energetyczny, pełen poczucia humoru portret kobiety zrealizowany w całości przez kobiety, ale nie tylko dla kobiet :)

Sportowe emocje

O tym, że igrzyska i zawody to coś więcej niż czysto sportowa rywalizacja, a na boisku, ringu czy korcie odbijają się problemy polityczne, społeczne i kulturowe, opowiedzą filmy prezentowane w ramach jednej z pięciu nowych sekcji Sport to zdrowie? Poznamy m.in. poruszające historie bokserów: Chucka Wepnera (Droga mistrza, reż. Philippe Falardeau) i Billy’ego Moore’a (A Prayer Before Dawn, reż. Jean-Stéphane Sauvaire). Fenomenalne sceny walk i brawurowe kreacje aktorskie w obu filmach sprawią, że poczujemy na sobie niemal każdy cios, który pada na ekranie! Oprócz tego zobaczymy film Mai Zinshtein Na zawsze czyści o największym skandalu w historii klubu Beitar Jerozolima, który odsłonił brzydszą, pełną nienawiści i fanatyzmu twarz futbolu.

V for vendetta

W ramach sekcji Zemsta jest słodka Netia Off Camera proponuje zabawę kinem z wendetą w roli głównej. „Chcemy pokazać, jak filmowe reprezentacje mogą odświeżyć i kreatywnie przepisać konwencję revenge movies” – wyjaśnia Grzegorz Stępniak, programer festiwalu. Zobaczymy m.in. chęć odwetu i próbę pogodzenia się z bolesną przeszłością w filmie Night Comes On Jordany Spiro, przewrotny, pogrywający z estetyką kina zemsty feministyczny manifest M.F.A. (reż. Natalia Leite), a także błyskotliwy debiut reżyserski uznanego scenarzysty Taylora Sheridana: trzymający w napięciu do ostatniej minuty Wind River. Na przeklętej ziemi, który ukazuje nietolerancję i systemową przemoc wobec kobiet i rdzennych mieszkańców Ameryki.

Artyści i robotnicy

Blaski i cienie profesji (powołania?), która od lat niezmiennie intryguje nie tylko filmowców, ukaże sekcja Zawód: Artysta? „John Coltrane mógłby wsiąść do rakiety i polecieć tam, gdzie chce” – Chasing Trane: Historia Johna Coltrane’a Johna Scheinfelda to zapis doświadczeń i wyzwań, które ukształtowały życie i twórczość muzyka. Z kolei The Gospel According to André w reżyserii Kate Novack ukazuje portret wieloletniego redaktora i współtwórcy „Vogue’a” – André Leona Talleya.

Sekcja Working Class Hero rzuci nowe i zaskakujące światło na różne modele pracujących bohaterów. Utrzymany w estetyce mockumentary Tak mi dopomóż Bóg – pierwszy w historii pełnometrażowy odcinek kontrowersyjnego programu telewizyjnego Strip-Tease – zabierze nas za kulisy prawdziwego dochodzenia kryminalnego. Natomiast w filmie Daphne (reż. Peter Mackie Burns) Emily Beecham pozwoli nam podejrzeć codzienność wyznaczoną przez rytm pracy i refleksji głównej bohaterki.

Nastoletnie perypetie

Świat młodzieńczych fascynacji, gwałtownych emocji i problemów większych niż samo życie – perypetie nieletnich bohaterów często stają się w kinie pretekstem do poruszenia złożonych i niewygodnych tematów. W sekcji Nasto Dramy zobaczymy m.in. pełnometrażowy debiut Trudie Styler Freak Show, nastoletnie love story Les faux tatouages w reżyserii Pascala Planta czy współczesną opowieść o Pippi Långstrump (Pin Cushion, reż. Deborah Haywood) i trudach dojrzewania (Blue My Mind, reż. Lisa Brühlmann).

Filmowa majówka

Netia Off Camera już kolejny rok zaprasza wszystkich miłośników także małego ekranu na Canal+ SerialCon. Festiwalowa publiczność ma możliwość spotkania z ulubionymi aktorami, a także poznania podczas paneli dyskusyjnych najciekawszych tendencji, które rządzą współcześnie światem seriali.

Oprócz tego organizatorzy zapraszają do kin plenerowych i pod gwiazdami. Gdzie? Na placu Szczepańskim, wiślanych bulwarach, a nawet na dachach krakowskich kamienic. Z daleka od fleszy reporterów i czerwonych dywanów kino niezależne przybliżą nam sami artyści w specjalnie utworzonym miasteczku filmowym.

Warto pamiętać również o Off Scenie, na której wystąpią Jeremy Gara, duet Lazy Habits, Roo Panes, Mark McGowan, a także zespoły takie, jak Home$lice czy przedstawiciele łotewskiej sceny muzycznej Carnival Youth. Off Scena zaprasza do 4 maja do klubu ZetPeTe.

***

Dziesięć festiwalowych dni, 250 projekcji filmowych i kilkadziesiąt tysięcy widzów – te liczby mówią same za siebie. Łapmy więc filmowe konfetti z całego świata i czerpmy radość z odkrywania kina niezależnego!

(Justyna Skalska, miesięcznik „Karnet”)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.