Pimpinone

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 15 czerwca 2019, 21:00

Pana Pimpinone powołali do życia kompozytor Georg Philipp Telemann i autor libretta Johann Philipp Praetorius. Sama historia jest stara jak świat: sprytna pokojówka Vespetta (czyli po włosku: mała osa…) okręca sobie wokół palca tytułowego bohatera, dość zamożnego, nieco zramolałego, nieco fajtłapowatego, i ze słodkiej osóbki przeistacza się w prawdziwą jędzę. Pimpione szukał tylko służącej, która zdjęłaby mu z głowy problemy domowe, a dostał żonę, próbującą mu tę głowę urwać…
Kompozytor dzieła zaliczany jest do czołówki kompozytorów z przełomu XVII i XVIII wieku. Za czasów Bacha przeceniany, dziś niedoceniany. Syn ewangelickiego duchownego, który pozostawił po sobie suity, kilkadziesiąt pasji religijnych, oratoria; napisał także 50 oper, w tym najbardziej znaną – właśnie Pimpinone.
Nowa produkcja Krakowskiej Opery Kameralnej powstała we współpracy z Akademią Muzyczną w Krakowie oraz Akademią Muzyczną we Wrocławiu. W kwietniu zaprezentowana została wersja koncertowa opery, jesienią zaś artyści zapraszaja na właściwą premierę – w pełnym, scenicznym kształcie.

Kompozytor: Georg Philipp Telemann
Pimpinone opera komiczna

Reżyseria: Wacław Jankowski
Kierownictwo muzyczne: Paweł Szczepański
Scenografia, kostiumy: Katarzyna Mucha
Kompozycja ruchu scenicznego: Jadwiga Leśniak-Jankowska

Opera zostanie zaprezentowana w ramach Nocy Teatrów 2019.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.