Misteria Paschalia 2018, warsztaty i spacery

Dziecięce różności

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Po co w klasztorze karcer? Dlaczego pochodzący z XIV wieku kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej wciąż pozostaje nieukończony? Co na protestanckim dworze Elżbiety I robił katolicki kompozytor William Byrd? Co wspólnego miały ze sobą dwory w Londynie, Rzymie i Krakowie? Po co lutni tyle strun i w jak doszło do powstania muzyki wokalno-instrumentalnej? Odpowiedzi na te i wiele innych intrygujących pytań poznamy już wkrótce podczas wydarzeń towarzyszących Festiwalowi Misteria Paschalia.

„Warsztaty dla dzieci ze znakomitymi muzykami, wykłady prowadzone przez wybitnych specjalistów, którzy przyjadą do Krakowa prosto z zaprzyjaźnionego Edynburga czy zwiedzanie niedostępnych na co dzień zakamarków kościołów św. Katarzyny i Bożego Ciała — w tym roku Misteria Paschalia to nie tylko znakomite koncerty, ale także ciekawy i zróżnicowany program edukacyjny” – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

28 marca o godz. 10.00 w Sali teatralnej Centrum Kongresowego ICE Kraków odbędą się warsztaty dla dzieci, które poprowadzi Martyna Pastuszka, dyrektor artystyczny i koncertmistrzyni śląskiej orkiestry {oh!} Orkiestra Historyczna. Wspólnie z muzykami z zespołu przedstawi ona dzieciom krótką historię powstania formy wokalno-instrumentalnej. Forma warsztatów została tak pomyślana, żeby przy pomocy utworów znajdujących się w programie przygotowanego przez Martynę Pastuszkę koncertu „Żałobny lament”, który zostanie zaprezentowany na festiwalu następnego dnia, zaprezentować mechanizm, który doprowadził do wykształcenia się form wokalno-instrumentalnych, a jednocześnie zaprezentować brzmienie różnych ciekawie brzmiących instrumentów. Warsztaty mają charakter zamknięty.

Także we wtorek i środę zapraszamy rodziców z dziećmi na specjalne zwiedzanie sakralnych lokalizacji festiwalowych, organizowane pod szyldem projektu Kids in Kraków. Obydwa spacery odbywają się w dniach koncertowych, co pozwoli nie tylko na poznanie niezwykłych historii i mało znanych faktów zwiedzanych obiektów, ale da także możliwość unikatowego wejścia w świat festiwalowy od kuchni. Pierwsze spotkanie już 27 marca o godz. 13.00 w bazylice Bożego Ciała. Świątynia była dla Kazimierza tym, czym kościół Mariacki dla Krakowa. Po sześciu wiekach historii naznaczonej pożarami, remontami i grabieżami monumentalna budowla kościoła Bożego Ciała wciąż stoi w sercu Kazimierza, kryjąc wiele tajemnic. Po co w kościele karcer? Co przedstawia najbardziej tajemniczy obraz w Krakowie? Do czego nawiązują symbole na ambonie? Co miał wspólnego tutejszy klasztor z potopem szwedzkim? Z ilu piszczałek zbudowane są największe organy w Krakowie? Na te pytania odpowiemy podczas godzinnego spaceru po bazylice. Punkt zbiórki zlokalizowany jest przed wejściem głównym do kościoła na ul. Bożego Ciała 26.

Z kolei 28 marca o godz. 14.00 zapraszamy do kościoła oo. Augustianów św. Katarzyny Aleksandryjskiej, który swoje powstanie zawdzięcza dość dramatycznym okolicznościom. W tej historii są nie tylko zbrodnia i klątwa, ale także królewska pokuta. Dlaczego po ponad sześciu wiekach kościół wciąż jest nieukończony? Jak to możliwe, że przetrwał powódź, pożar i trzęsienia ziemi? Czym zajmował się Izajasz Boner? Dlaczego 22 dnia każdego miesiąca kościół tonie w różach? Gdzie znajduje się tajne przejście prowadzące do klasztoru Augustianek? Odpowiedzi na te pytania tylko podczas spaceru organizowanego w ramach Festiwalu Misteria Paschalia. Spotykamy się przed wejściem do kościoła od ul. Skałecznej.

Sugerowany wiek: 10+.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<