17. Małopolskie Dni Książki „Książka i Róża”

Festiwale literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 21 kwietnia 2018 - wtorek, 24 kwietnia 2018

Książki i kwiaty
Pomysł organizacji Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” pochodzi z Hiszpanii, skąd został przeniesiony do naszego regionu w 2002 roku. Związany jest z obchodami Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (23 kwietnia), święta autorów, ilustratorów, wydawców, książek, czytelników i czytelnictwa.
Tegoroczną, 17. edycję „Książki i Róży” (21-24 kwietnia) rozpoczniemy rodzinnie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej. Będą warsztaty dla najmłodszych czytelników, niezwykle popularny ostatnio „escape room” dla rodziców z dziećmi, warsztaty z rękodzieła skierowane do kobiet i historyczna gra terenowa dla młodzieży i dorosłych. W WBP zostanie utworzona specjalna przestrzeń dla wszystkich fanów planszówek, zaś po Plantach krążyć będzie Lotna czytelnia. W kolejnych dniach weźmiemy udział w Drugim Życiu Książki i oprowadzaniu kuratorskim po wystawie Pożyczone rzeczywistości. Organizatorzy zapraszają także na spotkanie z twórcą powieściowego cyklu Stalowe Szczury Michałem Gołkowskim oraz do udziału w warsztatach poświęconych mediom społecznościowym. Przyjdzie także kolej na... pociąg – w Kolejach Małopolskich rozdawane będą książkowe upominki.
Krakowskie Biuro Festiwalowe – partner wydarzenia – zachęca do odwiedzenia Krakowskiego Kiermaszu Książki (21-22 kwietnia) na placu św. Marii Magdaleny. Światową klasykę, beletrystykę historyczną, pozycje popularnonaukowe, komiks i literaturę anglojęzyczną zaprezentują w przystępnych cenach liczni krakowscy antykwariusze i bukiniści. (Barbara Zając, miesięcznik Karnet)

PROGRAM:
21 KWIETNIA
PIKNIK RODZINNY
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
godz. 13.00-17.00
Warsztaty dla dzieci – godz. 13.00, 14.00, 16.00
Warsztaty tematyczne przygotowane specjalnie dla najmłodszych uczestników Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”, rozwijające kreatywność i pobudzające wyobraźnię.
Uwięzieni w czasie – przygodowy Escape Room dla rodzin z dziećmi. – godz. 13.00 – 17.00. Wejście co godzinę, ostatnie wejście o 16.00.
Zapraszamy rodziców wraz z dziećmi do udziału w zabawie! Wejdźcie do pokoju przygód i spróbujcie odnaleźć klucz do wyjścia. Pamiętajcie, czas będzie działał na waszą niekorzyść…
DIY Działaj! Torebka z książek - godz. 13.15 – 14.45
Warsztaty z rękodzieła skierowane do kobiet, pozwalające na rozwinięcie kreatywności i przemienienie jej w projekty użyteczne w codziennym życiu. Na zajęciach uczestniczki będą mogły samodzielnie stworzyć oryginalną torebkę z książki.
DIY Działaj! Las w słoiku - godz. 15.15 – 16.00
Warsztaty z rękodzieła skierowane do kobiet, pozwalające na rozwinięcie kreatywności i przemienienie jej w projekty użyteczne w codziennym życiu. Na zajęciach uczestniczki będą mogły zaprojektować i posadzić miniaturowy ogród – „las w słoiku”.Odbij koszary! – historyczna gra terenowa dla młodzieży i dorosłych
- godz. 14.00 – 15.30
Wcielcie się w grupę Polaków, którzy odbiją koszary z rąk wojsk austriackich! Wykonajcie zadania, pokonajcie przeszkody, wykażcie się sprytem i odwagą. Uważajcie tylko, aby nie zbłądzić w zawiłych korytarzach budynku, gdzie na każdym kroku czeka na Was pułapka…Lotna czytelnia z różą –
13.00 – 17.00
Lotna czytelnia wyruszy na Planty. Zasada akcji jest prosta: wystarczy wziąć książkę, a po jej przeczytaniu oddać obsłudze roweru bądź w Punkcie Informacyjnym Biblioteki.Strefa planszówkowa
- godz. 13.00 – 17.00
Gratka dla fanów gier bez prądu! Specjalna przestrzeń dla wszystkich fanów plansz, kości, kart i pionków przygotowana we współpracy z wydawnictwem Games Fatory będzie czekać na każdego: nowicjusza, jak i wytrawnego gracza.
Poza tym w programie: Gry i zabawy dla dzieci, malowanie twarzy, wata cukrowa, robienie przypinek i strefa sprawnościowa.

22 KWIETNIA
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
Drugie Życie Książki - godz. 15.00 – 16.00
Wyjątkowa akcja, wielka, bezpłatna wymiana książek organizowana we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym.
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Pożyczone rzeczywistości” - godz. 13.30
Lotna z różą – 13.00 – 17.00
Lotna czytelnia wyruszy na Planty. Zasada akcji jest prosta: wystarczy wziąć książkę, a po jej przeczytaniu oddać obsłudze roweru bądź w Punkcie Informacyjnym Biblioteki.

23 KWIETNIA
Spotkanie z Michałem Gołkowskim –
10.00
Spotkanie z Michałem Gołkowskim, polskim pisarzem literatury fantastycznej, twórcą cyklu "Stalowe Szczury", opowiadającym o alternatywnej rzeczywistości opartej w realiach I Wojny Światowej.
Prawda, kultura i wolność kontra media społecznościowe - warsztaty - godz. 17.00
Social media zmieniły sposób, w jaki komunikujemy się między sobą, nawiązujemy nowe relacje i pozyskujemy wiedzę o otaczającym nas świecie. Na spotkaniu uczestnicy będą mogli dowiedzieć się o zagrożeniach, które czyhają na nas w mediach społecznościowych.
cenzurze i nieograniczonej wolności słowa, przemocy cyfrowej, dezinformacji,kradzieży tożsamości i wykorzystywania prywatnych danych oraz o tym, w jaki sposób skutecznie się przed nimi bronić i używać każdego typu mediów społecznościowych w sposób świadomy i odpowiedzialny.

24 KWIETNIA
Kolej na książkę –
godz. 16.00 – 19.00
Już po raz kolejny w ramach Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” będziemy razem z Wami jeździć Kolejami Małopolskimi i rozdawać książki, udowadniając, że nic tak nie umila czasu w pociągu jak dobra lektura.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.