Odpust Emaus na Zwierzyńcu

Dziecięce różności

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 2 kwietnia 2018

W Poniedziałek Wielkanocny (2 kwietnia) na Zwierzyńcu odbywa się największy w Krakowie, a zarazem najstarszy w Polsce odpust Emaus. Na licznych kramach znajdziemy słodycze, zabawki i balony, warto poszukać także tradycyjnych figurek Żydów oraz emausowych drzewek życia oznajmiających nadejście wiosny.

Emaus to jedna z najstarszych i najbarwniejszych krakowskich tradycji. Nazwa nawiązuje do historii przytoczonej w Ewangelii przez św. Łukasza, kiedy to uczniowie Chrystusa szli do wsi Emaus i po drodze spotkali Zmartwychwstałego, lecz z początku Go nie rozpoznali.  Na pamiątkę ewangelicznej historii opisującej uczniów Jezusa podróżujących do Emaus, którzy nie poznali Go, kiedy przyłączył się do nich w drodze, w średniowiecznej Europie w Poniedziałek Wielkanocny odbywały się pielgrzymki do kościołów położonych poza miastem.
W Krakowie na tradycyjny odpust zaprasza parafia Najświętszego Salwatora nieopodal klasztoru ss. Norbertanek na Zwierzyńcu, a Muzeum Historyczne Miasta Krakowa w Domu Zwierzynieckim organizuje Przystanek Emaus, aby przypomnieć o nieco zapomnianych zwyczajach wielkanocnych, oryginalnych zabawkach i tradycjach związanych z dorocznym odpustem.

udostępnij

więcej

  • Wstęp wolny

Położenie na mapie

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.