Spotkanie z Nenadem Veličkoviciem

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 15 marca 2018, 19:00

Spotkanie z Nenadem Veličkoviciem, pisarzem z Sarajewa, polskiemu czytelnikowi znanym jako autor powieści „Koczownicy” (wyd. Czarne, 2005) oraz „Sahib” (wyd. Czarne, 2007).

Nenad Veličković jest prozaikiem, publicystą, redaktorem i naukowcem. Dubravka Ugrešić napisała kiedyś, że to jedyny „post-jugosłowiański pisarz“, który w czasach ogłuszonych wojną, nienawiścią i przytłaczającą patetyczną retoryką, przemówił normalnym, ludzkim głosem. Veličković w swojej literaturze i publicystyce niezmiennie dystansem i poczuciem humoru rozbraja największe absurdy otaczającej go rzeczywistości.

W księgarni LOKATOR rozmawiać będziemy o tym, co zajmowało uwagę Autora w ostatnich latach, o jego nowych książkach i współczesnym Sarajewie. „Wyobraź sobie, że masz skombinować drużynę piłkarską, przy czym musisz mieć po równo katolików i protestantów, przynajmniej jeden zawodnik ma być Pakistańczykiem, w dodatku wszyscy katolicy nie mogą grać w ataku, a co najmniej trzech powinno mieć krewnych w zarządzie klubu, w przerwie musisz zmienić napastnika, za każdym razem ktoś inny musi rozpocząć grę i na koniec wszyscy muszą mieć kontakt z piłką tyle samo razy. A ty dysponujesz tylko listą nazwisk. Nieważne, jak kto gra, kto jest lewoskrzydłowym, a kto prawoskrzydłowym, nic… Tylko nazwiska. Jeszcze nieźle, jak ktoś nazywa się Muhammed, nietrudno zgadnąć, ale jeśli ma na imię Marko?” (N. Veličković „Sahib”, tłum. D. J. Ćirlić, Wołowiec 2007, s. 134.)

Spotkanie poprowadzi Dominika Kaniecka (Instytut Filologii Słowiańskiej UJ). Tłumaczenie Magda Michalec.

udostępnij

więcej

Miejsce wydarzenia

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.