Archiwalna środa

Pozostałe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 14 marca 2018, 18:00

Tematem spotkania będzie działalność Jakuba Stendiga w okresie okupacji niemieckiej i jego powojenne zmagania o zachowanie pamięci o krakowskich Żydach i zbrodniach w obozie w Płaszowie. Prelekcję wygłosi Ryszard Kotarba z Oddziałowego Archiwum IPN w Krakowie.

Jakub Stendig (1891-1952) był polskim architektem narodowości żydowskiej, jednym z tych, którzy zostali zmuszeni przez Niemców do rozbudowy infrastruktury obozu koncentracyjnego w Płaszowie. Niemcy ulokowali obóz w odległości niespełna czterech kilometrów w linii prostej od ścisłego centrum Krakowa.

Teren KL Plaszow jest dzisiaj wielkim cmentarzyskiem, na którym rozsiano prochy co najmniej pięciu tysięcy ofiar, głównie krakowskich Żydów, ale także ponad dwóch tysięcy Polaków, zarówno więźniów obozu, jak i przywożonych do Płaszowa przez gestapo osób skazanych na śmierć.

Podczas środowego spotkania zaprezentowane zostaną m.in. fotografie okupacyjnego Krakowa i infrastruktury KL Plaszow, dziś już w znacznym stopniu nieistniejącej, a także dotąd niepublikowane zdjęcia obrazujące działalność i życie rodzinne Jakuba Stendiga.

udostępnij

więcej

  • wstęp wolny
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.