Rok Jan Matejko. Jubileusz – Jubileusze 2018

Pozostałe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 6 marca 2018 - poniedziałek, 31 grudnia 2018

W roku 2018 przypada 180. rocznica urodzin i 125. rocznica śmierci Jana Matejki, jednego z najwybitniejszych polskich artystów, przedstawiciela nurtu malarstwa historycznego. To także 120. rocznica otwarcia dla zwiedzających Muzeum Domu Jana Matejki, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie i najstarszego muzeum biograficznego w Polsce, mieszczącego się w zabytkowym budynku.

Stała ekspozycja Domu Jana Matejki została udostępniona 6 marca 1898 roku. 6 marca 2018 w tym samym miejscu zostanie zaprezentowana ekspozycja starannie nawiązująca do tej pierwszej. Została przygotowana na podstawie XIX-wiecznych fotografii oraz „Przewodnika po zbiorach” wydanego w 1898 roku, którego reprint można kupić w Domu Jana Matejki.

Po zmianie aranżacji sale pierwszego piętra mieszczą ponad tysiąc obiektów. W zabytkowych gablotach pokazane zostały liczne przykłady rzemiosła artystycznego z kolekcji mistrza oraz jego podróży na Bliski i Daleki Wschód, dokumenty i odznaczenia przyznawane mu w kolejnych latach pracy twórczej. Są tu także dotychczas nie prezentowane rysunki artysty. W pracowni Jana Matejki zawisł obraz „Polonia rok 1863”, należący do zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich. Ciekawostką dla zwiedzających może okazać się odtworzony na III piętrze gabinet pierwszego, pracującego przez 35 lat, kustosza – poety Macieja Szukiewicza z archiwalnymi dokumentami, tabliczkami i pieczątkami, a nawet obwieszczeniem, informującym zwiedzających jak należy się zachować w tym godnym miejscu.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.