Przegląd Kina Indyjskiego w Barakah

Festiwale i przeglądy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Przygotowany przez Tadeusza Płatka Przegląd Kina Indyjskiego w Teatrze Barakah pozwoli przenieść się do ojczyzny curry.

13 marca, 19:30
Bootpolish / Czyścibuty
Reżyser - Prakash Arora
Producent - Raj Kapoor Films
Rok produkcji - 1954
Czas trwania - 137 min.
Jeden z najpiękniejszych a także jeden z najbardziej znanych filmów indyjskich na świecie (niestety nie w Polsce - chociaż był wyświetlany na naszych ekranach w latach 1956-1960 i to z wielkim powodzeniem). Film z tzw. „Złotego okresu" kinematografii indyjskiej, w dużej mierze inspirowany dokonaniami europejskiego (głównie włoskiego) neorealizmu.
Jest to historia dwojga osieroconego rodzeństwa oddanego na wychowanie demonicznej ciotce, która szukając zemsty za rzekome krzywdy doznane od ich rodziców, przyucza ich do żebractwa. Godność dzieci próbuje ratować opiekujący się nimi stary handlarz zakazanym w Indiach alkoholem. Z jego pomocą dzieci kupują akcesoria do czyszczenia butów i definitywnie kończą z żebractwem. W zawodzie pucybutów przeżywają niezwykłe, często dramatyczne przygody i w końcu trafiają w ręce dobrych ludzi, którzy postanawiają je adoptować.
Film został w 1955 roku nominowany do Złotej Palmy na  Festiwalu w Cannes. Na tymże festiwalu została wyróżniona Baby Naaz – jako najlepsza odtwórczyni dziecięcej roli w światowej kinematografii.

20 marca, 19:30
Teraz Delhi już niedaleko / Ab Dilli dur nahin
Reżyser - Amar Kumar
Producent - Raj Kapoor Films
Rok produkcji - 1957
Czas trwania - 134 min.
Film ten stanowi zakończenie indyjskiej wersji neorealizmu (zwanego niekiedy „indyjskim realizmem") w wytwórni Raj Kapoor Films. Jest to historia 10-letniego chłopca, który po śmierci matki i po niesłusznym oskarżeniu ojca o morderstwo, wędruje do dalekiego Delhi, aby spotkać się z ówczesnym premierem J. Nehru i uratować ojca. Film zawiera niezwykle piękne i wzruszające sceny musicalowe, które wówczas były prawdziwymi hitami. A i dzisiaj są popularne, nie tylko w Indiach.

27 marca, 19:30
Do Phool / Dwa kwiaty

Reżyser - Abdul Rashid Kardar
Producent - Akhtar Sultana
Rok produkcji - 1958
Czas trwania - 155 min.
Film jest adaptacją powieści Johanny Spyri „Heidi”. W roli Heidi wystąpiła znana z filmu „Czyścibuty” (za który otrzymała nagrodę w Cannes), rewelacyjna Baby Naaz (nazywana odtąd indyjską Sherley Temple). Film jest bardziej dynamiczny niż wersja amerykańska i dwie europejskie. Jak w każdym filmie indyjskim z tamtego okresu, zachwycają niezwykle piękne sceny musicalowe. Zarówno te radosne, jak i te przejmująco smutne.

10 kwietnia, 19:30
Brat i siostra / Bhai Bahen
Reżyser/Producent - G.P.Sippy
Rok produkcji - 1959
Czas trwania - 118 min.
Kwintesencja „indyjskiego realizmu”. Wzruszająca historia przyjaźni dziewczynki z bogatego domu z bezdomnym chłopcem z bombajskiej ulicy. W filmie są m.in. dwie sceny musicalowe o tak smutnym wydźwięku, że nie sposób ich oglądać bez chusteczek do wycierania łez.

17 kwietnia, 19:30
Ziemia w gwiazdach / Zameen ke Taare
Reżyser - Chandulal J. Shah
Producent - Nawinhandra C,Shah
Rok produkcji - 1960
Czas trwania - 112 min.
Uroczy i smutny film o dwóch chłopcach, którzy po stracie swoich matek, szukając adresu do Boga, odwiedzają po kolei świątynie hinduską, muzułmańską i chrześcijańską. Wędrują, doświadczając wielu przygód, w kierunku Himalajów, gdzie mieszka Bóg, który odda ich mamy. Film zawiera niezwykle piękne sceny musicalowe, realizm współgra z marzeniami sennymi – pomocna chłopcom służy uwolniony przez nich z butelki… Dżin. Pokazuje się również – a jakże – nasz Lajkonik, chociaż w hinduskim wydaniu.

udostępnij

więcej

  • Wstęp wolny
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.