18. Tydzień Kina Hiszpańskiego

Festiwale i przeglądy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 15 marca 2018 - środa, 21 marca 2018

Hiszpańska abrakadabra

Patrzymy tęsknie za okno... A gdyby tak odwiedzić słoneczną Hiszpanię? Daleko nie trzeba szukać – wystarczy na tydzień zarezerwować miejsce w... Kinie Pod Baranami. Nadchodzi 18. Tydzień Kina Hiszpańskiego, coroczny przegląd najciekawszych produkcji prosto z gorącego Półwyspu Iberyjskiego.

Zobaczymy nagradzane na festiwalach filmy, które odzwierciedlają bogactwo gatunkowe i tematyczne nowego kina hiszpańskiego. A w szczegółach? Publiczność z pewnością rozbawi błyskotliwa czarna komedia Bar ekstrawaganckiego reżysera, scenarzysty, producenta filmowego i autora komiksów Álexa de la Iglesii. W programie znalazła się także nominowana do nagród Goya w ośmiu kategoriach „komedia hipnotyczna” Abrakadabra Pabla Bergera, autora znanej polskiej publiczności Śnieżki.

Pierwsza miłość Estebana Crespo to z kolei historia młodzieńczego uczucia – pierwszych uniesień, zawodów i rozczarowań. A skoro jesteśmy przy miłości: film Pedra Aguilery Twoje oczy to opowieść o zakazanej erotycznej fascynacji pomiędzy przyrodnim rodzeństwem. Zobaczymy również Aż do śmierci – drugi film w dorobku Fernanda Franco, którego debiutanckie Tylko ja prezentowane było podczas 15. edycji przeglądu, oraz wzruszający debiut Lina Escalery Trudno powiedzieć żegnaj.

Historyczna superprodukcja Złote miasto w reżyserii Agustína Díaza Yanesa powstała na kanwie opowiadania Artura Péreza-Reverte Oro, natomiast Olbrzym (reż. Jon Garaño, Aitor Arregi) to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia najwyższego człowieka na świecie, przemierzającego XIX-wieczną Europę – obraz zdobył 13 nominacji i aż 10 nagród Goya. ¡Hasta luego! (Barbara Zając, miesięcznik Karnet)

PROGRAM:
czwartek, 15 marca
19.15
TWOJE OCZY | DEMONIOS TUS OJOS
reż. Pedro Aguilera, Hiszpania 2017, 94'
Zmysłowa opowieść o zakazanej, erotycznej fascynacji pomiędzy reżyserem filmowym a jego przyrodnią siostrą. Mężczyzna obserwuje obiekt swojego pożądania i świadomie próbuje manipulować dziewczyną.
Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

21.15 POKAZ OTWARCIA
OLBRZYM
| HANDIA
reż. Jon Garaño, Aitor Arregi, Hiszpania 2017, 114’ polska premiera
Oparta na faktach historia najwyższego człowieka na świecie, który w XIX wieku wraz ze swoim bratem przemierzał Kraj Basków. Dramat kostiumowy uhonorowany dziesięcioma nagrodami Goya i Nagrodą Specjalną Jury festiwalu w San Sebastian.

piątek, 16 marca
19.15
BAR | EL BAR
reż. Álex de la Iglesia, Hiszpania 2017, 102’
Czarna komedia o grupie przypadkowych ludzi uwięzionych w lokalnej knajpie. Kiedy wyjście z baru grozi śmiertelnym niebezpieczeństwem, zdani na siebie będą zmuszeni wspólnie walczyć o przetrwanie.

21.15 CIAŁA | PIELES
reż. Eduardo Casanova, Hiszpania 2017, 77’
Zamieszkujących nierzeczywisty, pastelowo-różowy świat bohaterów łączy skomplikowana relacja z własnym ciałem. Odmienność fizyczna sprawia, że trudno im odnaleźć się w otaczającym ich świecie. Niezwykły debiut reżyserski Eduarda Casanovy.

sobota, 17 marca
19.15
ABRAKADABRA | ABRACADABRA
reż. Pablo Berger, Hiszpania 2017, 96’ polska premiera
Carmen wiedzie spokojne życie u boku męża. Wszystko się zmienia za sprawą konfliktu z kuzynem Carmen, który ma dość niecodzienne hobby. Czarna komedia o zdesperowanej kobiecie próbującej uwolnić męża spod działania hipnozy.

21.15 TO DLA TWOJEGO DOBRA | ES POR TU BIEN
reż. Carlos Therón, Hiszpania 2017, 93' polska premiera
Arturo, Poli i Chus zgodnie uznają, że ich cudowne córeczki postanowiły zmarnować sobie życie, zadając się z beznadziejnymi mężczyznami. Ojcowie jednoczą siły i ruszają w bój, żeby raz na zawsze pozbyć się okropnych narzeczonych.

niedziela, 18 marca
11.00
BARANKI DZIECIOM: BARANKI W HISZPANII
oraz warsztaty flamenco z Krakowską Szkołą Flamenco ALMORAIMA

POMYSŁOWY DOBROMIR: POMIDORY
reż. Roman Huszczo, Polska 1974, 10’
Dobromir to uzdolniony chłopiec o nieograniczonej wyobraźni, który mieszka z dziadkiem i przyjacielem szpakiem. Jego hobby to majsterkowanie. W kolejnych odcinkach serialu w prosty sposób zostają wyjaśnione zasady działania urządzeń używanych w gospodarstwie domowym.

BOLEK I LOLEK: CORRIDA
reż. Lechosław Marszałek, Polska 1963, 10’
Po obejrzeniu w telewizji walki byków Bolek i Lolek urządzają na podwórku corridę. Byka zastępuje dzielna koza.

BOLEK I LOLEK: W HISZPANII
reż. Stanisław Dülz, Polska 1985, 11’
Bolek i Lolek odwiedzają Hiszpanię. Chłopcy uczestniczą w przygotowaniach do corridy, po czym z powodzeniem biorą w niej udział.
Warsztaty flamenco poprowadzą tancerze z Krakowskiej Szkoły Flamenco Almoraima, którzy nauczą dzieci podstawowych rytmów i kroków flamenco. Podczas zajęć maluchy poznają również trochę historii i zwyczajów hiszpańskich.

19.15 POWOŁANIE | LA LLAMADA
reż. Javier Ambrossi, Javier Calvo, Hiszpania 2017, 108'
Nastolatki Maria i Susana spędzają wakacje na katolickim obozie letnim, z którego wymykają się na lokalną dyskotekę. Pewnego wieczoru Maria doznaje objawienia. Filmowa adaptacja popularnego hiszpańskiego musicalu.

21.15 FIESTA | EL PREGÓN
reż. Dani de la Orden, Hiszpania 2016, 78' polska premiera
Bracia Juan i Richi Osorio to zapomniane gwiazdy muzyki elektronicznej lat 90. Poróżnieni wiele lat temu decydują się zawiesić konflikt skuszeni wizją łatwego zarobku. Berto Romero i Andreu Beunafuente w komedii Daniego de la Ordena.

poniedziałek, 19 marca
19.15
VERÓNICA | VERÓNICA
reż. Paco Plaza, Hiszpania 2017, 105'
Madryt, lata 90. Seans spirytystyczny, który Verónica urządziła wspólnie z koleżankami okazuje się mieć bardzo groźne konsekwencje. Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami horror Paco Plazy, twórcy filmu [REC].

21.15 TRUDNO POWIEDZIEĆ ŻEGNAJ | NO SÉ DECIR ADIÓS
reż. Lino Escalera, Hiszpania 2017, 96’ polska premiera
Carla odbiera telefon z wiadomością o ciężkiej chorobie ojca. Wbrew wszystkim postanawia zabrać go do Barcelony, gdzie - jak wierzy - lekarze lepiej się nim zajmą. Wyruszają w podróż, która ma być ucieczką od choroby i śmierci.

wtorek, 20 marca
19.15
PIERWSZA MIŁOŚĆ | AMAR
reż. Esteban Crespo, Hiszpania 2017, 105' polska premiera
Siedemnastoletni Carlos i Laura nie widzą świata poza sobą. Kochają się z całych sił, jakby każdy dzień był ostatnim. Kiedy w związku pojawi się niepewność i zazdrość, kochankowie zaczną się krzywdzić.
Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

21.15 AŻ DO ŚMIERCI | MORIR
reż. Fernando Franco, Hiszpania 2017, 104' polska premiera
Stabilne dotychczas życie Marty i Luisa zaczyna się walić, kiedy para dowiaduje się o chorobie mężczyzny. Kłamstwa, strach i poczucie winy wystawią ich związek na próbę, a oni muszą stawić czoła przeciwnościom losu.
Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

środa, 21 marca
19.15
ZŁOTE MIASTO | ORO
reż. Agustín Díaz Yanes, Hiszpania 2017, 103’ polska premiera
Ameryka Południowa, koniec XVI wieku. Hiszpańscy konkwistadorzy wraz z grupą trzydziestu mężczyzn i dwóch kobiet przemierzają amazońską selwę w poszukiwaniu mitycznego El Dorado. Historyczna superprodukcja nominowana do 6 nagród Goya.

21.15 POKAZ ZAMKNIĘCIA
AUTOR
| EL AUTOR
reż. Manuel Martín Cuenca, Hiszpania 2017, 112’ polska premiera
Mimo braku talentu i wyobraźni, Álvaro postanawia spełnić swoje marzenie i napisać wielką powieść. Pewnego dnia zauważa, że fikcja przeradza się w rzeczywistość. Nagrodzony na festiwalu w Toronto komediodramat Manuela Martína Cuenki.
Film prezentowany z polskimi i angielskimi napisami.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.