Kraków Live Festival 2018

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 17 sierpnia 2018 - niedziela, 19 sierpnia 2018

A to młodość właśnie

Za sprawą Kraków Live Festival schyłek wakacji stał się w stolicy Małopolski czasem spotkania z tym, co świeże i obowiązujące w świecie pop.

Również w tym roku, 17 i 18 sierpnia, na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego wystąpią artyści, którzy wytyczają kierunek współczesnej muzyce popularnej – Kendrick Lamar, A$AP Rocky, Die Antwoord i Martin Garrix.

Raper z Pulitzerem

Kendrick Lamar wraca do Krakowa po trzech latach. W 2015 roku promował wychwalany przez krytyków album To Pimp a Butterfly. Tym razem skupi się na materiale z Damn – pierwszego albumu spoza kręgu jazzu i klasyki, który otrzymał muzycznego Pulitzera. W krótkim czasie Lamar urósł do rangi kluczowego gracza amerykańskiej muzyki popularnej. O jego rymy w swoich utworach starali się już m.in. Maroon 5, Taylor Swift czy Beyoncé.

Czym Lamar przyciągnął uwagę środowiska i fanów? Być może przenikliwością, z którą przekuwa swoje doświadczenia w refleksję nad kondycją amerykańskiego społeczeństwa. O swojej fascynacji twórczością rapera mówił otwarcie nawet były prezydent USA Barack Obama.

W muzyce rapera z Zachodniego Wybrzeża można jednak odnaleźć nie tylko analizę bieżącej sytuacji, ale też mnóstwo wątków uniwersalnych. Lamar ma niezaprzeczalny talent do opowiadania historii. I nawet jeśli myśleć o jego produkcjach w oderwaniu od wątków rasowych czy komentarzy społecznych, nadal można podziwiać niezwykłe umiejętności kompozycyjne i zmysł łączenia słów z beatami. To dlatego jego dźwięki równie dobrze trafiają do odbiorców z Compton – rodzinnego miasta Lamara i wielu innych raperów – jak i do polskiej publiczności.

Kendrick łączy oddanie fanów z uznaniem krytyków. Uczestnictwo w hollywoodzkim śnie godzi z komentowaniem przyziemnej codzienności. Utrzymuje wiarygodność pomimo korporacyjnych zobowiązań. Ta sztuka udaje się mu zaskakująco dobrze. 31-letniego artystę podziwiamy prawdopodobnie u szczytu jego możliwości, dlatego przegapić występu na Kraków Live Festival (17 sierpnia) po prostu nie wypada.

Zef natury

Niektórzy oceniają, że są po prostu dziwni. Inni podają się ich wpływowi bez szemrania. Ich wizerunek nie jest dziełem przypadku, a jego istotę ma wyjaśniać zef – nazwa południowoafrykańskiej kontrkultury. „Zef jest wtedy, kiedy jesteś biedny, ale wyszukany. Biedny, a jednocześnie sexy, masz styl” – tłumaczy Yolandi Visser, żeńska połowa duetu Die Antwoord, który wystąpi na festiwalu 17 sierpnia. „Po prostu nie przejmujesz się tym, co sądzą o tobie inni” – dodaje jej kompan Ninja.

Jak wygląda wyrażanie takiej postawy w praktyce? Możecie zacząć od oglądania teledysków Die Antwoord. Najpopularniejsze osiągnęły na YouTubie grubo ponad 100 mln wyświetleń. Jeszcze dobitniejszej odpowiedzi (notabene: to właśnie znaczy „antwoord” w języku afrykanerskim) duet z RPA udziela w trakcie uświetnionych dzikimi tańcami, niezwykle intensywnych koncertów. Kontrast pomiędzy filigranową, romansującą z wizerunkiem lolitki Yolandi a wytatuowanym Ninja, któremu w teledyskach towarzyszą groźna mina i tryskająca krew, stanowi dla wielu magnes nie do odparcia.

W trakcie tych spotkań i artyści, i ich odbiorcy zachowują się tak, jak gdyby usłyszeli zew natury. A że po ponad dekadzie koncertowania tak fanom, jak i samemu zespołowi energii nie ubywa, występy wciąż prezentują się niezwykle intrygująco. Nieprzekonanych zapraszamy do Krakowa, fani pojawią się pod sceną i bez rekomendacji. Natury nie oszukasz.

Pod prąd

Wychował się w biednej rodzinie uwikłanej w handel narkotykami. W dzieciństwie stracił brata, kilka lat temu zmarł także jego ojciec. Pomimo tych smutnych doświadczeń, obecnych w biografiach wielu raperów, A$AP Rocky swoją działalnością odcina się od stereotypów, a trendy chce wyznaczać sam.

W jaki sposób? Przede wszystkim nie trzyma się sztywno ram gatunku. Trzeci album pochodzącego z nowojorskiego Harlemu rapera, znamiennie zatytułowany Testing, ukazał się pod koniec maja. „Ludzie boją się próbować nowych dźwięków. Płyną z prądem. Gwarantuje im to większą grupę odbiorców. Ja wolę eksperymentować. Pozwalam rozwijać się moim fanom razem ze mną i wyciągam rękę do nowych odbiorców” – tłumaczył popularny Flacko w wywiadzie udzielonym przy okazji premiery płyty.

Takie podejście nie przeszkodziło mu trafić do szerokiej publiczności. Jego pierwsze dwa albumy debiutowały na szczycie listy sprzedaży „Billboardu”. Do współpracy z nim garną się uznani wykonawcy – w ostatnich miesiącach byli to m.in. Moby, Frank Ocean, FKA Twigs czy MGMT. Trzecia już współpraca z brytyjskim twórcą grime Skeptą zaowocowała z kolei powstaniem singla Praise the Lord (Da Shine). Jak przyznał muzyk, utwór powstał pod wpływem LSD. Podobną szczerością wykazuje się w wielu momentach nowej płyty – przejmująco rapuje o śmierci bliskich mu osób oraz zakończonych związkach.

Wpływy Rakima Mayersa (to prawdziwe imię i nazwisko artysty) wykraczają poza branżę muzyczną. Z jego opinią liczy się również środowisko modowe – dowodem obecność na okładkach magazynów czy współpraca z belgijskim projektantem Rafem Simmonsem. Jeśli do tej wyliczanki dorzucić fakt, że A$AP Rocky raczej rzadko bywa w Europie, jego występ 18 sierpnia w Krakowie można śmiało traktować w kategoriach rarytasu.

Ekspres Ateny – Pjongczang – Kraków

Martin Garrix jest bohaterem jednej z najbardziej zaskakujących historii ostatnich lat w muzyce elektronicznej. W wieku ośmiu lat usłyszał występ Tiësto podczas letnich igrzysk olimpijskich w Atenach i stwierdził, że chce się poświęcić muzyce. Wkrótce zaczął uczyć się podstaw produkcji i tworzyć nagrania.

Przełomowy był dla niego rok 2012. Najpierw trafił do miłośników muzyki tanecznej dzięki remiksowi utworu Christiny Aguilery Your Body, następnie podpisał kontrakt z wytwórnią Spinnin’ Records, aż wreszcie wszedł na szczyt brytyjskiej listy przebojów z własną kompozycją – Animals. Kolejne lata przyniosły współpracę z gwiazdami takimi jak Avicii, Tiësto, David Guetta, Ed Sheeran, Dua Lipa czy Troye Sivan.

O Garrixie już teraz mówi się w kategoriach fenomenu. Popularność didżeja liczona jest w setkach milionów wyświetleń klipów na YouTubie, a jego występy na żywo zyskały nieskazitelną renomę dzięki świetnemu kontaktowi z publiką i imponującym efektom wizualnym. Holender zaczął się też piąć w branżowym zestawieniu DJ Mag Top 100. Zaczynał od 40. miejsca w 2013 roku, by w 2016 roku zdobyć tytuł najlepszego, który udało mu się utrzymać w zeszłorocznym notowaniu.

Znakomitym podsumowaniem drogi, którą pokonał do tej pory 22-latek spod Amsterdamu, jest jego udział w lutowej ceremonii zamknięcia zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. W krótkim czasie Garrix z nieznanego szerzej adepta przeistoczył się w headlinera. W takim charakterze wystąpi też 18 sierpnia na Kraków Live Festival. Czy wytrzyma presję? Sądząc po jego ekspresowych postępach, nie może być inaczej.

Nie tylko headlinerzy

W programie imprezy znalazło się również miejsce dla takich artystów jak: Unknown Mortal Orchestra, Jessie Ware, StormzyHeadie One i szerokiej reprezentacji krajowej. W Krakowie wystąpią: Bass Astral x Igo, Daria Zawiałow, Jan – Rapowanie, Kamp!, Mery Spolsky, Sokół, Sonbird i Linia Nocna. (bsu)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.