15. Noc Muzeów w Krakowie

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 18 maja 2018, 19:00 - sobota, 19 maja 2018

W 2018 roku Noc Muzeów wpisuje się w klimat obchodów stulecia polskiej niepodległości.

Hasło 15. krakowskiej Nocy Muzeów „Muzea w niepodległej Rzeczypospolitej” nawiązuje do przypadającej w listopadzie rocznicy powrotu wolnej Polski na mapę nowoczesnej Europy. Na trasie nocnego zwiedzania koniecznie trzeba zatem uwzględnić wystawy zorganizowane w ramach kampanii Wyzwolona_1918: poświęconą działaczkom ruchów niepodległościowych ekspozycję Piękna Niepodległa w Muzeum Armii Krajowej, prezentację zdjęć Krakowa z czasu I wojny światowej z kolekcji Muzeum Fotografii na placu św. Marii Magdaleny – Niepodległość sfotografowana, a także wystawę Ojczyzna w sztuce w MOCAK-u pokazującą współczesne interpretacje pojęcia „ojczyzna”. Pamiętajmy też, by zajrzeć do Podgórza, gdzie w budynku dawnych austriackich koszar otwarto ostatnio Muzeum Podgórza (oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa). To stąd 31 października 1918 roku na rozkaz porucznika Antoniego Stawarza ochotnicy wyruszyli wyzwalać Kraków, o czym przypomni spacer śladami spisku bohaterskiego oficera.

W wolnej Polsce Kraków przystąpił do realizacji dalekosiężnych planów urbanistycznych oraz wznoszenia nowoczesnych budynków użyteczności publicznej: w 1934 roku ruszyła budowa Muzeum Narodowego przy Alejach Trzech Wieszczów – architektura obecnego Gmachu Głównego MNK będzie jednym z tematów nocnych oprowadzań. W pierwszych latach niepodległości intensywnie rozbudowywano także muzealne kolekcje – dlatego Muzeum Etnograficzne pochwali się przedmiotami, które zasiliły jego zbiory w odpowiedzi na odezwy drukowane w prasie dwudziestolecia międzywojennego.

Obecnie w Krakowie, Wieliczce i Niepołomicach działa kilkadziesiąt coraz bardziej nowoczesnych muzealnych oddziałów o najróżniejszych profilach. W Noc Muzeów wszystkie zapraszają do bezpłatnego zwiedzania, a także do udziału w licznych atrakcjach (niektóre wydarzenia wymagają wcześniejszych zapisów). Dostępne w kasach bezpłatne bilety oraz pamiątkowe żetony uprawniają do darmowych przejazdów komunikacją publiczną. (Dorota Dziunikowska, miesięcznik „Karnet”)

zobacz program

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.