Tomasz Stańko Band w Alchemii

Muzyka rozrywkowa

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 14 lutego 2018, 20:00

Tomasz Stańko, wybitny jazzowy trębacz wystąpi w lutym w klubie Alchemia. Po raz pierwszy wystąpi ze składem młodych utalentowanych muzyków: z Kasią Pietrzko na fortepianie, Maxem Muchą na kontrabasie i Piotrem Budniakiem na perkusji. Z miłości i tęsknoty do swojego rodzinnego miasta, Tomasz Stańko przyjeżdża do Krakowa w same Walentynki.

Według tygodnika The New Yorker „jeden z najbardziej oryginalnych i nowatorskich trębaczy jazzowych świata”. Ton jego trąbki i wyjątkowe kompozycje, stanowią o jego legendzie i niepodważalnej pozycji na światowej scenie muzyki jazzowej.

Od lat nagrywa dla prestiżowej monachijskiej wytwórni ECM, której nakładem ukazały się m.in. takie albumy, jak “Balladyna”, “Soul of Things”, “Dark Eyes” (muzyka z tej płyty jest wykorzystana w amerykańskim serialu “Homeland”), “Wisława” – dedykowana noblistce Wisławie Szymborskiej, z którą Stańko też miał honor współpracować, oraz zeszłoroczny – “December Avenue”.

Tomasz Stańko zaczął się pojawiać na muzycznej scenie Krakowa pod koniec lat 50. Kilka lat później stał się filarem kwintetu Krzysztofa Komedy, z którym nagrał arcydzieło europejskiego jazzu, album „Astigmatic”. Z początkiem lat 70. wszedł do czołówki światowych muzyków freejazzowych na czele zespołu Tomasz Stanko Quintet i zaczął się pojawiać się na najważniejszych europejskich festiwalach. Pozycję tę utwierdziły kolejne projekty: „Unit” z Adamem Makowiczem oraz kwartet prowadzony z Edwardem Vesalą, zespół, z którym w 1975 roku rozpoczął współpracę z prestiżowa monachijską wytwórnią ECM.

Katarzyna Pietrzko – pianistka i kompozytorka z Bielska-Białej ,dla której nadrzędną wartością są emocje i szczerość. Najwięcej jednak mówi i niej jej debiutacki album Trio „Forthright Stories”, który wydała we wrześniu 2017 roku. Artystka stara się podążać własną drogą artystyczną tworząc swój indywidualny język. Miała przyjemność koncertować po Polsce, Serbi, Węgrzech, Rumunii, Czechach, Słowacji i Chinach. Współtworzy również Quartet Michała Miśkiewicza ‚The Tonny Williams Tribute’.

Max Mucha – urodzony w Częstochowie. Kontrabasista, kształcił się na Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w Jazz Institut Berlin. Współpracował z wieloma artystami różnych scen, koncertuje m.in. z Christianem Scottem, Mateuszem Pospieszalskim, Loganem Richardsonem, Adamem Strugiem, Dominikiem Wanią czy chórem Monodia Polska. Występował na wielu festiwalach w Europie i poza: Moers Festival, Cully Jazz, Coastal Jazz Festival.

Piotr Budniak – urodzony w 1991 roku perkusista i kompozytor pochodzący z Zielonej Góry. Absolwent dwóch akademii muzycznych – w Katowicach i Krakowie. Laureat większości najważniejszych polskich konkursów jazzowych, odnoszący sukcesy także na scenie europejskiej. Nagrał kilkanaście bardzo dobrze przyjętych płyt, w tym dwie autorskie z własnym zespołem – Piotr Budniak Essential Group.

Skład:

  • Tomasz Stańko – trąbka
  • Kasia Pietrzko – fortepian
  • Max Mucha – kontrabas
  • Piotr Budniak – perkusja

udostępnij

więcej

Miejsce wydarzenia

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.