„Zapiski z wygnania” – spotkanie z Sabiną Baral

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 23 marca 2018, 19:00

Kawiarnia Literacka zaprasza na spotkanie z Sabiną Baral, dziś Amerykanką polsko-żydowskiego pochodzenia, która jest autorką książki „Zapiski z wygnania”. Opisuje w niej wygnanie z Polski na skutek tak zwanych „wydarzeń marcowych” w 1968 roku. Od tych dramatycznych chwil minęło już pół wieku. Sabina Baral została zmuszona do wyjazdu z Polski jako 20-letnia studentka Politechniki Wrocławskiej wraz z bardzo już starszymi rodzicami, którzy nigdy nie przywykli do życia w USA, miejsca docelowego.
Jest to książka o wielu sprawach: o wygnaniu, szukaniu nowego miejsca do życia, budowaniu nowej tożsamości, o pokoleniowym doświadczeniu 68 roku. Ale zarazem jest to opowieść o godności. Najbardziej ze wszystkiego, czym jest ta książka, jest to książka o obronie i zachowaniu godności”. W marcu 2018 ukaże się nowe, uzupełnione wydanie Zapisków, z nową okładką, z rekomendacją Krystyny Jandy. 9 marca 2018 roku w Teatrze Polonia w Warszawie ma miejsce premiera adaptacji książki Sabiny w formie monodramu, w reżyserii Magdy Umer i wykonaniu Krystyny Jandy. Z okazji 50-tej rocznicy Marca 68, Sabina Baral będzie mówić o Wydarzeniach Marcowych ze swojej perspektywy, która odzwierciedla i symbolizuje losy wielu innych wygnanych.
„Zapiski z wygnania” Sabiny Baral, to przejmujące opowiadanie-dokument z wydarzeń marcowych, z 1968 roku. Przymusowa emigracja opisana oczami młodej dziewczyny, która wraz z rodziną opuszcza Polskę. Przypomnienie tych dramatycznych wydarzeń staje się równocześnie przestrogą dla przyszłych pokoleń przed wszelkimi rodzajami nienawiści, ksenofobią, antysemityzmem. (Ewa Lipska)
Spotkanie poprowadzi Ewa Lipska.

udostępnij

więcej

  • wstęp wolny
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.