Anne-Sophie Mutter w Centrum Kongresowym ICE Kraków!

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 12 marca 2018, 19:30

Zaczęła grać na skrzypcach jako pięciolatka. Gdy miała 13 lat, do występu z orkiestrą Filharmonii Berlińskiej zaprosił ją sam Herbert von Karajan. Zanim skończyła 20. rok życia, miała już na koncie współpracę z kolejnymi legendami batuty: Danielem Barenboimem, Seijim Ozawą, Riccardem Mutim czy Zubinem Mehtą, a także kilka płyt wydanych dla Deutsche Grammophon i EMI Classics. Jest artystką wszechstronną, znaną także z pasji do wykonań muzyki współczesnej. Swoje utwory dedykowali jej tacy kompozytorzy, jak Henri Dutilleux, Witold Lutosławski, Sophia Gubajdulina czy John Williams. „Skrzypce były największym odkryciem mojego życia i pozostają nim do dziś” – mówi Anne-Sophie Mutter, światowa gwiazda wiolinistyki i czterokrotna zdobywczyni nagrody Grammy, która wystąpi w naszym mieście 12 marca.

„Spotkanie z Anne-Sophie Mutter w Centrum Kongresowym ICE Kraków jest ważnym wydarzeniem na koncertowej mapie Polski aż z dwóch względów. Przede wszystkim to pierwszy koncert tej wspaniałej skrzypaczki, który odbędzie się w ramach jej trasy koncertowej w naszym kraju. (…) To dla nas niezwykle nobilitujące” – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. Występ Anne-Sophie Mutter otworzy także tegoroczny cykl ICE Classic, serię koncertów prezentujących światowe gwiazdy muzyki klasycznej w nowoczesnej scenerii i znakomitej akustyce Centrum Kongresowego ICE Kraków.

Wieczór zaprezentuje pełnię możliwości niemieckiej skrzypaczki – od barokowej Partity d-moll Jana Sebastiana Bacha, przez romantyczne Scherzo c-moll z Sonaty skrzypcowej „F-A-E” Johannesa Brahmsa, po dzieła Krzysztofa Pendereckiego skomponowane specjalnie dla Anne-Sophie Mutter. Usłyszymy jego Duo concertante na skrzypce i kontrabas (na tym instrumencie zagra Roman Patkoló, wychowanek Anne-Sophie Mutter Foundation), nawiązujące do barokowych tańców solowe wariacje La Follia oraz II Sonatę na skrzypce i fortepian (przy klawiaturze Lambert Orkis). Dzieła polskiego twórcy znalazły się w programie koncertu nie przypadkiem: artystka akcentuje w ten sposób 85. rocznicę urodzin kompozytora, z którym łączy ją wieloletnia przyjaźń i wyjątkowe muzyczne porozumienie.

Występ Anne-Sophie Mutter, współorganizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Stowarzyszenie Ludwiga van Beethovena, wpisuje się także w wydarzenia 22. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. (Barbara Skowrońska)

************

ICE Classic – nowa marka kultury
Marka ICE Classic to wyjątkowa seria koncertów muzyki klasycznej, wykonywanych przez znakomitych solistów sceny operowej, instrumentalistów i światowej sławy orkiestry i dyrygentów, które mają zapewnić krakowskiej publiczności artystyczne doznania na najwyższym światowym poziomie. Wszystkie koncerty w ramach cyklu odbywają się w Centrum Kongresowym ICE Kraków

udostępnij

więcej

  • www.icekrakow.pl
  • Organizatorzy: Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe
  • Bilety: 60-100 zł; dostępne w sieci Eventim.pl wraz z punktami sprzedaży na terenie całej Polski (m.in. Empik, MediaMarkt, Saturn) oraz w punktach Sieci Informacji Turystycznej InfoKraków (pl. Wszystkich Świętych 2, ul. Powiśle 11, Rynek Główny 1/3, ul. Józefa 7, ul. Szpitalna 25, ul. św. Jana 2, ul. Marii Konopnickiej 17)
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.