Drążenie miasta. Symbol

Spacery i zwiedzanie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Drążenie miasta” to cykliczne święto Rynku Podziemnego. Ideą tego wydarzenia jest pogłębianie wiedzy na temat wybranych zagadnień z życia średniowiecznego Krakowa. Każda edycja to inny temat przewodni. Rok 2018 poświęcony został SYMBOLOM. Ten pojemny termin przedstawiony zostanie z trzech perspektyw: heraldyki, historii sztuki oraz historii antropologicznej.

EMBLEMAT
9 stycznia, godz. 17.30Czytanie znaków – herb Krakowa, dr hab. Zenon Piech, prof. UJ – wykład
Żyjemy w świecie znaków, starych i nowych, przemawiają do nas, komunikują pewne treści. Czy potrafimy poprawnie je odczytać? Podczas wykładu zaproponujemy odczytanie treści najważniejszego krakowskiego znaku – herbu miasta. Przedstawione zostaną jego geneza, etapy rozwoju, treści i funkcje, a także to, jak mocno przez niemal siedem stuleci był związany z historią miasta i państwa.
13 stycznia, godz. 10.00 – W poszukiwaniu herbów i pieczęci z krakowskich Sukiennic, dr hab. Zenon Piech, prof. UJ – spacer (miejsce zbiórki: wieża Ratuszowa)
Krakowskie zabytki, nawet te znane, kryją tajemnie. W hali krakowskich Sukiennic znajduje się duży zespół herbów i pieczęci miejskich i cechowych. Liczy on ponad sto obiektów. Tysiące turystów i krakowian przechodzą codziennie przez Sukiennice, spoglądają na herby. Co wiedza na ich temat? Jest to jeden z największych w Polsce zespołów heraldyczno-sfragistycznych, wykonany w 1895 roku, dopełniający treści ideowych Sukiennic przebudowanych przez Tomasza Prylińskiego. To manifestacja stołeczności Krakowa zarówno staropolskiego, jak i galicyjskiego – „polskiego matecznika”. W czasie wycieczki poznamy historię tego zespołu, jego pierwotne przesłanie ideowe i zmiany, jakim uległ po II wojnie światowej.

GEST
16 stycznia, godz. 17.30Król w mieście. O symbolach monarszej obecności w przestrzeni Krakowa, dr hab. Marek Walczak (UJ) – wykład
Kraków jako królewskie miasto rezydencjonalne, a później stolica Królestwa Polskiego był główną siedzibą monarchów. Nawet pod ich nieobecność, w przestrzeni miejskiej można było napotkać widome znaki i symbole ich panowania. Poprzez wspaniałe fundacje artystyczne starano się podkreślać ciągłość dynastyczną, czemu służyły zarówno dostępne na co dzień dzieła, takie jak nagrobki w katedrze na Wawelu z wizerunkami dawno zmarłych monarchów, jak i dekoracje okolicznościowe przygotowywane z wielką starannością z okazji koronacji i królewskich pogrzebów. Zwierzchność króla nad Krakowem symbolizowały „miejsca władzy”, czyli budowle związane z władzą wkomponowane w przestrzeń miejską, jak domniemany pałac królewski przy Rynku Głównym 17 albo kaplica „królewska” po południowej stronie fasady kościoła Dominikanów. Zwierzchność ta była akcentowana nawet w ratuszu, gdzie w izbie pańskiej wymalowany był poczet władców Polski, i w kościele Mariackim, gdzie herby miasta znajdowały się niemal zawsze w towarzystwie Orła Białego.
20 stycznia, godz. 20.00W świecie symboli i gestów średniowiecznych tańców dworskich, Romana Agnel, Dyrektor Baletu Dworskiego Cracovia Danza – wykład połączony z warsztatami tanecznymi

ETYKIETA
23 stycznia, godz. 17.30Czytanie średniowiecznego miasta: tożsamość i pamięć, prof. Halina Manikowska, dr Piotr Okniński (PAN) – wykład
W poświęconym ideologii miasta komunalnego wykładzie będziemy poznawać narzędzia, jakimi ono dysponowało, budując swoją tożsamość. Będziemy sięgać m.in. do wielkiej księgi przywilejów Krakowa – Kodeksu Behema, by zagłębić się w lekturze symbolicznej przestrzeni i topografii miejskiej i uchwycić fundamenty ładu ustrojowego i społecznego średniowiecznego miasta.
27 stycznia, godz. 10.00–19.00Drążenie miasta. Turniej szachowy z okazji święta Rynku Podziemnego organizowany we współpracy z Krakowskim Klubem Szachistów
„W średniowieczu znano wiele zajęć towarzyskich, ale szachy stały się czymś znacznie ważniejszym, niż zwykła gra, jako że tworzyły swój własny świat. […] graczom, którzy zasiadali do gry, niejednokrotnie wydawało się, że na szachownicy sterują losami bitwy czy swego ludu, że są królami, którzy potrafią zapanować nad rzeczywistością”. (Robert Bubczyk, "Szachy i Rycerze, o grach planszowych w angielskiej kulturze wyższej późnego średniowiecza").
28 stycznia, godz. 10.30Blazonujemy, czyli poznajemy tajniki języka heraldyki! Katarzyna Winiarczyk, Justyna Kutrzeba (MHK) – projektowanie herbów, warsztaty dla rodzin
Wspólne projektowanie herbu to nie tylko dobra zabawa, ale także okazja do przekazania dzieciom informacji o historii rodziny, na przykład o tym, gdzie mieszkali, jakie zawody wykonywali nasi przodkowie lub jakimi cechami się wyróżniali.

udostępnij

więcej

Miejsce wydarzenia

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.