Orszak Trzech Króli 2018

Widowiska plenerowe i happeningi

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 6 stycznia 2018, 10:30-12:30

6 stycznia po raz dziesiąty ulicami Krakowa pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich” przejdzie Orszak Trzech Króli, za którym podążą mieszkańcy – od najmłodszych do najstarszych. Kacper, Melchior i Baltazar tradycyjnie wyruszą z trzech różnych punktów miasta, by w samo południe spotkać się na Rynku Głównym i złożyć pokłon nowo narodzonemu Jezusowi.

  • Orszak czerwony – europejski przejdzie historycznie najstarszą trasą z Wawelu, ulicami Droga do Zamku i Grodzką. Po mszy św. w Katedrze Wawelskiej (rozpoczęcie o godz. 10.00) ks. kardynał Stanisław Dziwisz powita króla i jego orszak (ok. 11.00), a potem jako gospodarz miejsca poprowadzi monarchę za gwiazdą do Stajenki. Śpiew będzie prowadzić Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”.
  • Orszak zielony  – symbolizujący kontynent azjatycki zbiera się na ulicy Konfederackkiej, a potem wędruje ulicami: Bałuckiego - Rynek Dębnicki - Madalińskiego - Most Dębnicki – Zwierzyniecka – Retoryka – Garncarska – Studencka i dalej ul. św. Anny, Plantami i Szewską na Rynek Główny.
  • Orszak niebieski – afrykański, który tradycyjnie ma charakter misyjny, wyruszy z Placu Matejki (11.00) i przejdzie ulicą Floriańska na Rynek. Wcześniej można wziąć udział w mszy św. w kościele św. Floriana (godz. 9.30).

Rolę małych rycerzy i dwórek będą odtwarzać uczniowie krakowskich szkół, a straż orszaku stanowią rodzice dzieci w przebraniach pasterzy. Monarchowie spotkają się na Rynku Głównym przed sceną, na której tradycyjnie będzie żłóbek i Święta Rodzina. Tutaj wszyscy oddadzą pokłon nowonarodzonemu Dziecięciu, a na zakończenie będziemy wspólnie kolędować.

Organizator krakowskiego orszaku – Fundacja Kacpra, Melchiora i Baltazara – podkreśla charytatywny wymiar tego święta i zachęca, by pokazywać, zwłaszcza najmłodszym, że pomagać można na wiele sposobów – np. osobom bezdomnym. Zachęca jednocześnie do wspólnej, rodzinnej zabawy i świętowania, podczas którego każdy może zostać królem. (bf)

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.