Czwartki u Matejków

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Cykl spotkań w rodzinnym domu Matejków porusza zagadnienia związane z twórczością i życiem artysty w nawiązaniu do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Wykłady odbywają się w czwartki o godz. 18.00 w Domu Jana Matejki przy ul. Floriańskiej 41.

14 grudnia 2017
Kamienice przy Floriańskiej, Magdalena Marosz
Krótka historia wybranych kamienic przy ul. Floriańskiej w Krakowie.

11 stycznia 2018
Fenomen kreski w warsztacie artystycznym Jana Matejki, Agnieszka Zagrajek
Wirtuoz kreski? Jan Matejko jest kojarzony przede wszystkim z wybitnymi realizacjami malarskimi pełnymi koloru i blasku.

25 stycznia 2018
Od rzemiosła do ikony – jak rodziła się moc "Bitwy pod Grunwaldem"?, Paulina Adamczyk
Podczas wykładu porozmawiamy o tym, co motywowało Matejkę do namalowania "Bitwy pod Grunwaldem" oraz o samym procesie powstawania obrazu. Rozważymy także wymowę dzieła wraz ze wskazaniem najważniejszych postaci kompozycji i ich roli w wydarzeniu historycznym oraz na obrazie.

8 lutego 2018
Kraków w czasach Jana Matejki – od środy popielcowej do rękawki, Magdalena Marosz
Opis XIX-wiecznych zwyczajów i tradycji związanych ze Świętem Zmartwychwstania Pańskiego, obchodzonych w Krakowie. Zarówno tych o wymowie religijnej, jak i tradycyjnych czy ludowych zwyczajów rok rocznie w mieście obchodzonych.

22 lutego 2018
W półmroku sceny, dr Agnieszka Kowalska
Teatr XIX wieczny to przede wszystkim teatr aktora. Pierwsze oznaki zmian nastąpiły na przełomie XIX i XX wieku. Jednak warto opowiedzieć o tym jak w tym odległym dla nas czasie aktorzy dbali o swoje kostiumy, rekwizyty. Zwłaszcza w kontekście Heleny Modrzejewskiej, która odbyła wiele tournée teatralnych, występowała na wielu scenach amerykańskich, angielskich i polskich

22 marca 2018
Krakowianka i warszawiacy: Helena Modrzejewska w zespole Teatrów Warszawskich, dr hab. Dorota Jarząbek-Wasyl
W końcu lat 60. XIX wieku Modrzejewska przyjechała do Warszawy, najpierw na gościnne występy, a potem po stały angaż. Gra krakowskiej gwiazdy, a także wzniecona wokół niej prasowa egzaltacja wywołały mieszane reakcje aktorów warszawskiej sceny. Tematem wykładu będą relacje między artystami scen rządowych w Warszawie a nieznaną i ambitną Galicjanką.

12 kwietnia 2018
W salonie Bronisławy Rychter-Janowskiej, dr Piotr Gryglaszewski
"Dziś był u mnie istny najazd gości. Masę osób przewinęło się przez mój dom. Był między kilkunastoma osobami Solski. Towarzystwo było zgrane, zwłaszcza, że mówiono o artystach. Rozmowa była tak interesująca, że Solski był od 5 do 8 i pół"

26 kwietnia 2018
Drzwi księdza Stolarczyka, Maciej Krupa

10 maja 2018
Akwarele Jana Matejki, Agnieszka Zagrajek
Najwybitniejszy reprezentant polskiego nurtu malarstwa historycznego tworzył nie tylko wielkoformatowe realizacje olejne.

24 maja 2018
Opowieść o Helenie Modrzejewskiej i kwiatach, dr Alicja Kędziora
"(...) róże cudownie kwitną, a fiołki pachną na cały ogród" pisała Modrzejewska do Teofilii i Józefa Chałpowskich, w grudniu ciesząc się pięknym kwiatami w ogrodzie swej kalifornijskiej rezydencji. W połowie listopada oprócz róż, jak donosiła szwagierce Annie Chłapowskiej – "przed domem kwitnące (...) heliotropy, pomarańcze i cytryny", a w maju - przyjaciółce Marii Faleńskiej – "na podwórku jedynie fuksje, wino".

14 czerwca 2018
Czas przemian. Życie kulturalne i religijne Żydów w Krakowie w drugiej połowie XIX wieku, Kinga Migalska
W trakcie wykładu przeniesiemy się w czasie do drugiej połowy dziewiętnastego stulecia i przyjrzymy się sylwetkom czterech znanych osobistości żydowskiego pochodzenia, które w tym czasie mieszkały w Krakowie: Maurycego Gottlieba, Dow Bera Meiselsa, Józefa Sarego i Ozjasza Thona.

28 czerwca 2018
Mistrzowi – nauczyciele, koledzy i obywatele, Marta Kłak-Ambrożkiewicz
Jan Matejko w relacjach nauczycieli, kolegów, przyjaciół i obywateli.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.