Oblicza dziennika

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Cykl spotkań z badaczami dzienników oraz innych form literatury dokumentu osobistego. Będziemy zastanawiać się nad pytaniami: W jakim celu pisze się dzienniki? Jakie różne formy mogą one przybierać? Czy dzienniki zanikają? A może tylko zmieniają kształt?

W XX wieku coraz więcej pisarzy i pisarek, jak również osób nie zajmujących się profesjonalnie literaturą zaczęło pisać dzienniki. Ich twórczość przybierała niezwykle interesujące formy, bowiem szukali oni odpowiedniej formy dla wyrażenia bogactwa swojego doświadczenia wewnętrznego oraz niezwykle burzliwych czasów, w których przyszło im żyć.

W czasie wykładów w Pawilonie Józefa Czapskiego pojawią się nazwiska wielu uznanych twórców polskiej literatury, jak również tych anonimowych autorów, których zapiski są niezastąpionym świadectwem.

Wykłady odbywają się każdą drugą środę miesiąca w sali konferencyjnej Pawilonu Józefa Czapskiego  o godz. 18.00.

***

13 grudnia 2017

Dzienniki kobiet wieku XX – obraz siebie i dokument czasu, Marta Kurkowska-Budzan
Pamiętniki i dzienniki wielkich postaci historycznych cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród czytelników. Historycy podchodzą do nich z równą fascynacją, ale też i dużym dystansem.

17 stycznia 2018

Wyspiański - dizajner. Według "Raptularzy" artysty, dr Agata Wójcik
Od 2 maja 1904 do 13 grudnia 1905 Wyspiański prowadził zapiski w dwóch notatnikach. Raptularz z roku 1904 nie zachował się i znany jest tylko z odpisu, notatnik z roku 1905 przechowywany jest w Bibliotece PAN w Krakowie.

21 lutego 2018

Elektroniczne oblicza dziennika. Śmierć gatunku?, dr Anna Włodarczyk

21 marca 2018

Kronika jednego życia. O pamiętnikach Zofii Stryjeńskiej, Angelika Kuźniak
Prawie czterdzieści lat po śmierci Zofii Stryjeńskiej do Biblioteki Jagiellońskiej trafiło kilkanaście kartonów z jej spuścizną.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.