Galeria Figur Stalowych

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 29 listopada 2017, 12:00 - sobota, 30 czerwca 2018

Galeria Figur Stalowych to nowa wystawa czasowa, prezentująca kilkadziesiąt rzeźb stalowych, inspirowanych postaciami z bajek, filmów science fiction, świata fantasy, celebrytami jak również zwierzętami czy modelami luksusowych marek samochodów.

Jak zapewniają twórcy: „W industrialnym otoczeniu tworzymy imponujących rozmiarów figury metalowe – roboty, bohaterów kreskówek i filmów animowanych, postacie filmowe oraz perfekcyjnie zrekonstruowane samochody, które powstały w wyniku przetworzenia i obróbki złomu. Zmieniamy go w imponujące dzieła sztuki, aby tchnąć w niego zupełnie nowe życie, zupełnie jak z muzeum Madame Tussaud.”

Pomysł zrealizowania projektu zainicjował Mariusz „Jose” Olejnik na złomowisku „Skup złomu przy czołgu” w Pruszkowie, gdzie powstała pierwsza rzeźba – stolik ze szklanym blatem. Kolejne koncepcje i inspiracje, zrodzone z rozmów, wspomnień, marzeń, podpowiadali sami zwiedzający Galerię. Obecnie grupę skupioną wokół Galerii Figur Stalowych stanowi około 120 rzemieślników z różnych krajów, tworzących w różnych miejscach na całym świecie, często oddalonych o tysiące kilometrów od Polski.

Do wykonania figur nie wykorzystuje się odlewów ani ciężkich maszyn, jest to w 100% praca ręczna, wykonana za pomocą spawarki, palnika, młotka i przecinarki. Budulec rzeźb, dostarczany bezpośrednio z lokalnych złomowisk stalowych, to koła zębate, elementy skrzyń biegów, łańcuchy, śruby, nakrętki oraz wszelkiego rodzaju  przekładnie. Po wykonaniu figury trafiają do Polski drogą morską, lądową oraz lotniczą. Waga każdej formy kształtuje się na poziomie od 50 do 100 kg, choć modele supersamochodów przekraczają nawet tonę.

Na wystawie w Krakowie twórcy zaprezentują dziesiątki poruszających naszą wyobraźnię stalowych postaci, misternie wykonanych z tysięcy stalowych elementów oraz całą gamę modeli samochodów, wykonanych w skali 1:1, o których marzą nie tylko fani motoryzacji. Można je dotknąć, wsiąść do nich i poczuć się jak w hollywoodzkim filmie.

Bilety: 35/25 zł, rodzinny 100 zł, grupowy 19 zł

pn.-pt. 9.00-20.00
sb., nd. 10.00-20.00

 

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.