Dotknięcia! Zbigniew Łagocki – fotografie

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 16 listopada 2017, 18:00 - niedziela, 17 grudnia 2017

„… Fotografowanie jest jakby dotykaniem, dla mnie. Dotykaniem fizycznym drugiego człowieka. Ale też przekraczaniem pewnych granic, przekraczaniem pewnej intymności…”, te słowa Zbigniewa Łagockiego stały się punktem wyjścia do skonstruowania wystawy Dotknięcia! w Galerii ASP.

Dotyk jest częstym i ważnym elementem w twórczości Łagockiego. Istnieje w niej w sposób różny. Bezpośredni, ale też pośredni – symboliczny. Posiada różne znaczenia. Ma funkcję poznawczą. Jest zgłębianiem wiedzy i pragnieniem zrozumienia świata. Zrozumieniem drugiego człowieka. Jest też oswajaniem i przekraczaniem granicy. Dzięki różnemu podejściu artysta świadomie porusza problemy, które są ważne, istotne, trudne, w których może przekraczać granice, wszelkie granice. Mimo to nigdy fotografie Łagockiego nie szukają rozgłosu poprzez drastyczność scen. Raczej stają się manifestem piękna i humanizmu.

Cztery cykle fotograficzne, a w każdym inne podejście do dotknięcia, do przekraczania granic: Dotknięcia,  Szkoła muzyczna dla niewidomych dzieci w Krakowie, Sen, Refleksje wojenne.  

Nagie Ciało to dodatkowy ważny element wystawy, jest to rozmowa z prof. Zbigniewem Łagockim przeprowadzona przez Małgorzatę Chęcińską-Głazik w dniu 20 marca w 2009 r. Tematem rozmowy są nagie ciało, sztuka, fotografia. (Maria Pyrlik)

***

Zbigniew Łagocki (1927-2009), profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych fotografów polskich XX wieku. Ukończył Wydział Architektury Politechniki krakowskiej. Pracował jako architekt w Polsce i w Szwajcarii. Od 1957 r. był członkiem ZPAF. Należał do Photographic Society of America. Przewodniczył komisji artystycznej FIAP. Otrzymał tytuł Honoraire Excellence FIAP. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz medalem Niepce’a. Był współorganizatorem (wraz ze Zbigniewem Dłubakiem) znaczących ekspozycji: „Wystawa Fotografii Subiektywnej” (1968) i „Fotografowie Poszukujący” (1971). Od 1977 r. wykładał fotografię na krakowskiej ASP. W 1990 r. objął stanowisko kierownika Katedry Fotografii na Wydziale Grafiki. Dzięki jego staraniom utworzono specjalizację Fotografia, co dało możliwość dyplomowania w tej dziedzinie. W 1994 r. otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych. Dwukrotnie był prorektorem ds. studenckich w ASP oraz rektorem w Wyższej Szkole Sztuk Wizualnych i Nowych Mediów w Warszawie.

Wydał album autorski Piwnica, PWM (tzw. Czarny Album) oraz album Dom na Groblach. Zorganizował ponad 20 wystaw indywidualnych w kraju i zagranicą. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Uczestniczył w wielu konkursach fotograficznych. Zdobył ponad 20 medali na konkursach fotograficznych między innymi w 1967 roku otrzymał złoty medal na Międzynarodowym Biennale Sztuki w São Paulo za cykl zdjęć Aerotica.

Był cenionym artystą i pedagogiem.

 

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.