Granice Nauki: Zagadkowa ciemna materia

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 16 listopada 2017, 19:00

Dr Joanna Jałocha-Bratek przedstawi wykład pod tytułem "Zagadkowa ciemna materia"

W 1933 roku astronom Fritz Zwicky zauważył, że galaktyki wchodzące w skład gromady Coma poruszają się znacznie szybciej niż powinny, biorąc pod uwagę masę tej gromady wywnioskowaną na podstawie jej obserwowanej jasności. Zwicky doszedł zatem do wniosku, że większość materii budującej gromadę Coma nie świeci - jest ciemna. To początek pojęcia ciemnej materii w fizyce i astronomii. W czasie wykładu zostanie wyjaśnione, jaka była ewolucja tego pojęcia, czym może być i czym nie może ciemna materia, dlaczego jest ona tak ważna i budzi takie zainteresowanie, jak jej szukać oraz jakie są z nią związane kontrowersje.

Dr Joanna Jałocha-Bratek jest fizykiem, obecnie na Politechnice Krakowskiej. Zajmuje się przede wszystkim badaniem galaktyk spiralnych, zwłaszcza problemem ich mas, rozkładu materii oraz obecnością w ich wnętrzach ciemnej materii niebarionowej.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.