Muzeum Archidiecezjalne

Inne muzea

Obejrzymy tu pamiątki związane z polskim papieżem Janem Pawłem II, a w kolekcji dzieł sztuki sakralnej odnajdziemy najstarsze polskie malowidło.

Tradycja mówi, że w miejscu dzisiejszej kamienicy nr 19 mieszkał przed wiekami św. Stanisław, biskup krakowski i męczennik z XI wieku, jeden z najważniejszych patronów Polski, którego relikwie czczone są w katedrze na Wawelu i w kościele na Skałce. Muzeum nosi obecnie imię Kardynała Karola Wojtyły – przyszły papież Jan Paweł II w latach 1953-1958 zajmował malutki, udostępniony obecnie do zwiedzania, pokoik na pierwszym piętrze Domu św. Stanisława. Po otrzymaniu sakry biskupiej przeniósł się do sąsiedniej kamienicy Dziekańskiej pod numerem 21, gdzie mieszkał do końca 1967 roku. Dziś można tu zobaczyć pamiątki związane z papieżem-Polakiem z różnych okresów jego kapłaństwa i pontyfikatu, od pierwszych nart, które służyły mu w latach 50., po serwis, na którym podano mu śniadanie, gdy jako papież odwiedził muzeum podczas jednej z pielgrzymek do Polski. Muzeum posiada stałą ekspozycję sztuki sakralnej od XIII do XIX wieku obejmującą rzeźby, malarstwo, naczynia i szaty liturgiczne. Zobaczymy tu m.in. najstarsze polskie malowidło – pochodzące z XIII wieku Święte z Dębna. W muzeum odbywają się także wystawy sztuki współczesnej.

Bilety: normalne 10, ulgowe 6 zł, rodzinny 20 zł, grupowy 6 zł

udostępnij

więcej

Położenie na mapie

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.