W Starym Kinie

Cykle filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 15 stycznia 2019, 18:00

Cykl niezwykłych spotkań filmowych, w czasie których będzie można zobaczyć perły przedwojennego kina polskiego poprzedzone prelekcją filmoznawców i fachowców związanych z magią srebrnego ekranu. Te cotygodniowe spotkania filmowe będą znakomitą okazją do zapoznania się z dawnym kinem polskim.

Doktór Murek (15.01)
Nowy sezon projekcji dzieł starej kinematografii rozpoczynamy pokazem filmu Doktór Murek w reżyserii Juliusza Gardana, którego premiera odbyła się w kwietniu 1939 roku, tuż przed wybuchem II wojny światowej.
Reżyser wziął na warsztat dwie powieści autora ówczesnych bestsellerów, Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, z serii o doktorze Murku. Z pomocą autora powstał na tej podstawie scenariusz filmu, który całkiem śmiało można potraktować gatunkowo jako dramat sensacyjny. Jego polityczna wymowa (a Dołęga-
-Mostowicz znany był z niechęci do sanacji) została wprawdzie złagodzona przez cenzurę, niemniej dzieło się obroniło. A to dzięki wartkiej akcji, wątkom kryminalno-miłosnym, intrygującym perypetiom głównych bohaterów.

Prowadzący: Dariusz Łanocha

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.