Fair Trade Film Festival

Festiwale i przeglądy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Niech będzie sprawiedliwie!

Czym jest fair trade? Jak wygląda prowadzenie biznesu w zgodzie z jego zasadami? Jak zbudować wspólnotę wokół idei spółdzielczości? Dowiemy się podczas Fair Trade Film Festival w Forum Przestrzenie.

„Sprawiedliwy Handel (ang. Fair Trade) to partnerstwo handlowe oparte na dialogu, przejrzystości i szacunku, które dąży do większej równości w handlu międzynarodowym” – deklaruje Krzysztof Rączkowiak z Fairtrade Polska. „Zdajemy sobie sprawę, że brzmi to bardzo skomplikowanie (...). Stąd pomysł na organizację festiwalu, który poprzez filmy i rozmowy z ekspertami pokaże, jak w praktyce wygląda ruch Sprawiedliwego Handlu. Chcemy, żeby festiwal stał się przestrzenią do wspólnych rozmów, zadawania pytań oraz pogłębienia wiedzy” – dodaje.

W programie znajdą się dokumenty z całego świata, m.in. z Wybrzeża Kości Słoniowej, Ekwadoru, Brazylii, Palestyny i oczywiście z Polski. Obejrzymy nakręcony na malowniczej wyspie na Oceanie Indyjskim Mauritius. Opowieści o cukrze (reż. Michał Wilczek) czy niezwykły film Andy’ego Orcharda i Kendala Kempseya o rezerwacie przyrody Cerro Candelaria, na którego obszarze odkryto wiele unikatowych gatunków flory i fauny. Będzie można również zobaczyć filmowy reportaż Maćka Zygmunta Fairtrade daję siłę. Przykład Asoguabo – zapis rozmów z Ekwadorczykami, którzy dzięki wprowadzeniu idei Sprawiedliwego Handlu i certyfikacji Fair Trade zachowali swoje ziemie i uratowali swoje małe rodzinne gospodarstwa. Film pokazuje codzienne życie na plantacji oraz siłę wspólnoty zbudowanej wokół idei spółdzielczości.

Oprócz pokazów filmowych w programie znajdą się degustacje, dyskusje, spotkania z ekspertami i warsztaty. (Barbara Zając)

Festiwal filmowy jest cześcią Open Eyes Festival, który jest wydarzeniem towarzyszącym Open Eyes Economy Summit 2017. Jest to także częścią projektu „Social & Solidarity Economy as Development Approach for Sustainability in EYD 2015 and beyond”. W ramach projektu analogiczny Fair Trade Film Festival odbędzie się 18-19.11.2017 również w Warszawie (Kinoteka) i i we Wrocławiu (Kino Nowe Horyzonty).

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.