Jerzy Wroński. Żywioły, premiera

Pokazy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 14 października 2017, 19:00

Cały kosmos, Jerzy Wroński, przy pomocy żywiołów ognia i wody, potrafił zmieścić na małej, szklanej płytce – Grzegorz Schmidt, reżyser.

Jerzy Wroński. Żywioły to portret wybitnego artysty i niezwykłego człowieka, uchwycony z perspektywy przyjaciół, uczniów i współpracowników.

Nakreślona w dokumencie droga twórcza Jerzego Wrońskiego jest świadectwem pełnego pasji i pokory poszukiwania nowych wartości i form w sztuce. Film jest przewrotnym traktatem o konieczności buntu w sztuce, w którym słychać echa heraklitejskiego postrzegania świata, opartego na idei jego zmienności i jedności przeciwieństw.

Reżyser filmu – Grzegorz Schmidt – stara się dociec istoty artystycznej wędrówki Wrońskiego, prowadzącej daleko poza utarte kanony, „(…) szukającej gam poza skalą i technik nieznanych warsztatowi artysty” – jak trafnie określił to znamienity krakowski krytyk sztuki Jan Trzupek.

Tytułowe żywioły – ognia i wody – to malarskie tworzywo, które artysta wykorzystywał na równi z płótnem, pilśnią, barwą, pędzlem, wałeczkiem czy rylcem.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.