W cieniu ilustracji i masek. Jak bratanek Madame Heleny Modrzejewskiej zdobył Amerykę – historia Władysława Teodora Bendy

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 14 października 2017, 18:00

Wykład dr A. Rudek-Śmiechowskiej.

W październiku już po raz kolejny wyprawiamy urodziny Heleny Modrzejewskiej. Tym razem opowiemy niezwykłą historię z lat 20 XX wieku. Rewie, skandale, egzotyczne dziewczyny, rzucające urok na odbiorców.   Poznamy osobę nietuzinkową - polsko-amerykańskiego artystę, który działał w Stanach Zjednoczonych w latach 20 i 30 XX wieku, Władysława Teodora Bendę – bratanka słynnej Aktorki. Był ilustratorem, malarzem, rzeźbiarzem, scenografem, aktorem, a także publicystą, pisarzem i autorem sztuk teatralnych, a przede wszystkim twórcą masek teatralnych, które zawojowały rewie i teatry na nieomal całym świecie. Artysta stał się ekspertem w tej odrodzonej, antycznej dziedzinie. Niepodważalnie Benda osiągnął sukces w Ameryce i do dziś jest tam znany i szanowany. Wykład dr Anny Rudek-Śmiechowskiej opowiada historię o artyście, jego drodze do Stanów Zjednoczonych, relacjach z ciotką Heleną Modrzejewską, o meandrach kariery oraz niespodziewanej śmierci na zapleczu sceny.

Anna Rudek-Śmiechowska – doktor nauk humanistycznych, historyk sztuki, publicysta, komisarz wystaw. Absolwentka Instytutu Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (2006). Doktorat obroniła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika (2014). Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku (2009). Przewodnicząca rady programowej Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce (od 2016); członek rady programowej Galerii Kordegarda w Warszawie (od 2016). Autorka pierwszej w historii monografii Władysława Teodora Bendy (Władysław Teodor Benda. Życie i twórczość polsko- amerykańskiego ilustratora i twórcy masek, wyd. Universitas, Kraków 2016) oraz artykułów naukowych i prasowych,  a także tekstów do katalogów  Obecnie pracuje nad publikacją dot. Polish American Artists Society 1984- 1991 (planowane wydanie 2018). Zajmuje się badaniem działalności artystów oraz przejawów życia artystycznego w Stanach Zjednoczonych, ze szczególnym uwzględnieniem Polaków i osób polskiego pochodzenia.

Gospodarzem wieczoru jest prof. dr hab. Emil Orzechowski. Specjalista w zakresie: teatrologii i zarządzania kulturą. Prezes Fundacji dla Modrzejewskiej.

Fundacja dla Modrzejewskiej jest inicjatywą osób przekonanych, że obowiązkiem jest utrwalanie pamięci o wielkich Artystach, którzy odeszli, a ich życie i sztuka stanowią istotną część narodowego dziedzictwa i dają wzory postaw obywatelskich. Została powołana z dniem  5 maja 2010 roku. Idea Fundacji jest zgodna z wolą Artystki, która na pożegnalnym przedstawieniu Metropolitan Opera House powiedziała: „Koniec końców to nie aplauz jest największą nagrodą dla aktora. Jest nią świadomość, że będzie żył w sercu i pamięci widzów.”a.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o wcześniejszą rejestrację drogą mailową (info@modjeskafoundation) lub poprzez Facebook’a.

udostępnij

więcej

  • wstęp wolny
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.