Kraków literacki. Szkice do portretu miasta

Inne wydarzenia literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Kraków literacki. Szkice do portretu miasta - cykl wykładów i warsztatów literackich, stanowiących próbę pokazania współczesnego Krakowa w całej jego symbolicznej niejednoznaczności oraz w literackim kontekście porównawczym do wizerunków innych miast, nie tylko polskich.

W projekcie zostanie szczególnie uwzględniony „trend miejski”, widoczny w literaturze pięknej i publicystyce polskiej i obcej wydawanej po 1989 r. Do projektu zostali zaproszeni, zdolni, młodzi twórcy, m.in. niedawni laureaci stypendiów twórczych Miasta Krakowa w dziedzinie literatury oraz przedstawiciele środowisk naukowych, kulturalnych i wydawniczych oraz młodzi twórcy związani z Grupą Literacka Sylaba.

W programie cyklu proponujemy dwa wykłady i dwa warsztaty związane z symboliką literacko-historyczną i współczesnością miasta.  Najbliższe otwarte warsztaty pt. „Kraków symboliczny” odbędą się 12 października o godz. 18.30. Prowadzenie: Ania Mazela / Grupa Literacka Sylaba

Miejscem wykładów, spotkań i warsztatów będzie Klub Kuźnia Ośrodka Kultury im. Norwida, w którym od kilku lat działa Grupa Literacka Sylaba.  Wykłady i warsztaty będą miały charakter otwarty i zostaną wzbogacone materiałami multimedialnymi przygotowanymi do projektu. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

6 października 2017 r., godz. 18.00
Spotkanie z Jackiem Olczykiem, autorem książki Życie literackie w Krakowie 1893 - 2013.
Dziesięcioletnia praca Jacka Olczyka dała wspaniały rezultat w postaci obszernego kompendium wiedzy na temat literackiego i kulturalnego życia Krakowa od końca 19 w. do czasów współczesnych. Książka Jacka Olczyka jest też m.in.  dowodem na to , że największą wartością Krakowa są ludzie, artyści, twórcy,  którzy zostawiają w nim swój niepowtarzalny ślad. Jak zmieniał i zmienia się nadal Kraków, czy literatura i sztuka mają  jeszcze wpływ na kształt i wizerunek  Krakowa? Zapraszamy na spotkanie z Jackiem Olczykiem, które zainauguruje cykl złożony z wykładów i warsztatów pt. Kraków literacki. Szkice do portretu miasta.

12 października 2017 r., godz. 18.30
Kraków symboliczny. Otwarte warsztaty z udziałem Grupy Literackiej Sylaba prowadzi Anna Mazela.
Anna Mazela
– poetka, doktor kulturoznawstwa na Akademii Ignatianum w Krakowie poprowadzi otwarte warsztaty na temat symboliki Krakowa w literaturze, głównie poezji, m.in. Adama Zagajewskiego, Ewy Lipskiej i Marcina Świetlickiego.
Projekt realizowany jest przez Towarzystwo Ratowania Kultury w Nowej Hucie w partnerstwie z Biblioteką Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kraków.

9 listopada 2017 godz. 18.30
Kraków przedstawiony, Kraków outsourcing. Spotkanie z Michałem Zabłockim oraz otwarte warsztaty z Grupą Literacką Sylaba.
Michał Zabłocki (ur. 23 września 1964 roku w Warszawie) – polski poeta, autor tekstów piosenek, scenarzysta, reżyser teledysków. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Absolwent Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Od 1987 współpracował z krakowską „Piwnicą pod Baranami”, przede wszystkim z Grzegorzem Turnauem, Anną Szałapak, Beatą Rybotycką, Agnieszką Chrzanowską, Jackiem Wójcickim. Jest pomysłodawcą i realizatorem serii poetyckich działań medialnych znanych pod nazwą „Multipoezja”: Projekcji wierszy na murach domów przy ul. Brackiej 2 w Krakowie, Wierszy chodnikowych i wielu innych. W 2010 roku stworzył międzynarodowy serwis internetowy według własnego pomysłu emultipoetry.eu

8 grudnia 2017 godz. 18.30
Od "Wesela" do "Wesela". Kraków teatralny.
Wykład Anny Litak z Muzeum - Interaktywnego Centrum Edukacji Teatralnej "MICET" przy Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.
Anna Litak, historyk sztuki, polonistka, teatrolożka, od 1984 roku kierowniczka Muzeum Starego Teatru w Krakowie. Autorka ponad 40 wystaw poświęconych artystom polskiego teatru prezentowanych w wielu europejskich galeriach (m.in.: Helenie Modrzejewskiej, Karolowi Wojtyle, Konradowi Swinarskiemu, Tadeuszowi Kantorowi, Jerzemu Grzegorzewskiemu, Andrzejowi Wajdzie, Krystianowi Lupie). Redaktorka nagradzanych wydawnictw o polskim teatrze. Autorka koncepcji Interaktywnego Muzeum Starego Teatru w 2007 i Cyfrowego Muzeum Starego Teatr w 2010. Prowadzi lekcje i warsztaty teatralne w Starym Teatrze.

udostępnij

więcej

  • wstęp wolny
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.