7. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańców SCENA OTWARTA

Festiwale teatralne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

 • sobota, 7 października 2017 - niedziela, 22 października 2017

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańców SCENA OTWARTA to wydarzenie, które prezentuje zespoły teatrów tańca współczesnego światowego formatu.

Publiczność będzie miała szansę podziwiać artystów z Polski, Izraela i Niemiec. Poza wieczorami spektaklowymi Festiwal będzie także miejscem debiutujących polskich artystów teatru tańca. Konkurs choreograficzny "The Essence of Motion" zaprezentuje miniatury, Inkubator Tańca - nowość tegorocznej edycji - najnowszy nurt polskich spektakli tanecznych, zaś warsztaty choreoterapii pokażą jak kreatywnie wykorzystać ruch w procesie terapeutycznym. Swoją premierę będzie miała także książka „Nienasycenie spojrzenia. Album o fotografii tańca” pod redakcją Anny Królicy.

Tegoroczna SCENA OTWARTA rozszerza miejsca realizacji o nowe sceny i kolejne miasta: Tarnowski Teatr i Teatr Ludowy w Krakowie. Dzięki temu publiczność będzie miała jeszcze większą szansę uczestniczenia w tym tanecznym wydarzeniu.

Ambasadorem Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca SCENA OTWARTA jest Jacek Przybyłowicz – światowej sławy choreograf i tancerz.

7. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca SCENA OTWARTA to: spektakle teatru tańca prezentujące polskich i zagranicznych choreografów. W tym roku wystąpią artyści:

 • Polskiego Teatru Tańca (Poznań)
 • Kamea Dance Company (IZRAEL)
 • Tanzcompagnie Giessen (NIEMCY)
 • Soliści Polskiego Baletu Narodowego, aktor Marcin Bosak i wykładowczyni Uniwersytetu Muzycznego Zofia Rudnicka w spektaklu REM Piotra Hulla (Warszawa)

Spektaklom towarzyszyć będą spotkania z artystami.

Wydarzenia towarzyszące:

 • „Powrót” – 28 września, godz. 19.00 - uliczny prolog Festiwalu w Tarnowie. Wystąpią studenci i absolwenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie - Wydział Teatru Tańca w Bytomiu.
 • „Essence of Motion” - konkurs choreograficzny, który pozwala młodym twórcom teatru tańca prezentować umiejętności przed znaczącymi postaciami polskiej sceny tanecznej.
 • Inkubator Tańca – prezentacja wybranych najnowszych spektakli tanecznych. Po prezentacjach odbędą się indywidualne spotkania z choreografami i omówienie spektakli.
 • Warsztaty choreoterapii dla pedagogów/ nauczycieli/ rodziców pracujących
  i opiekujących się osobami niepełnosprawnymi prowadzone przez certyfikowanych instruktorów tańca terapeutycznego zrzeszonych przy Polskim Stowarzyszeniu Choreoterapii: Karina Kocieniewska i Ilona Zachariasz.
 •  Promocja książki „Nienasycenie spojrzenia. Album o fotografii tańca” pod redakcją Anny Królicy. Album prezentujący 160 fotografii, prace 21 autorów, sylwetki twórców oraz teksty krytyczne. Pionierska książka o bardzo zróżnicowanym zjawisku sięgającym od reportażu po artystyczne eksperymenty.

WYSTĄPIĄ:
Tanzcompagnie Giessen/Teatr Giessen (NIEMCY)
dynamiczny zespół tancerzy z całego świata, który koncentruje się na tańcu współczesnym. Pokazuje prace w bardzo sugestywny sposób, generując przy tym silnie naładowane dzieła sztuki. Istotna w ich podejściu jest fuzja tańca i z innymi dziedzinami sztuki i multimediami: muzyką, wideo i technikami projekcyjnymi.

Kamea Dance Company (IZRAEL) jest jednym z wiodących głosów na Izraelskiej scenie tanecznej. Zespół został założony w 2002 roku przez Danielę Schapirę i Tamira Ginza. Przyciąga publiczność inspirującymi spektaklami łączącymi bogactwo i wirtuozerię ruchów tanecznych z intrygującymi wątkami dramatycznymi. Kamea to 12 tancerzy z Izraela jak i reszty świata.

Polski Teatr Tańca (Poznań) istnieje od 1973 roku, jest profesjonalnym autonomicznym zespołem, którego oblicze przeszło ewolucję od spektakli ukształtowanych formą teatru baletowego do współczesnego gatunku: teatru tańca, który charakteryzuje się przekraczaniem granic rodzajowych, technicznych i stylistycznych. PTT skłania się ku interdyscyplinarności i poszukuje nowych przestrzeni teatralnych opartym na kreatywnej improwizacji w procesie tworzenia. Obecnym dyrektorem Polskiego Teatru Tańca - Baletu Poznańskiego jest Iwona Pasińska.

Soliści Polskiego Baletu Narodowego, aktor Marcin Bosak i wykładowczyni Uniwersytetu Muzycznego Zofia Rudnicka w spektaklu REM Piotra Hulla (Warszawa). REM to spektakl, w którym podstawowy sens wyrasta z napięcia między dwoma pozornie nieprzystającymi do siebie doświadczeniami: snu i śmierci. Zarówno sen jak i śmierć zakładają radykalny subiektywizm, sygnalizują cykliczność życia oraz różne formy naszej w nim nieobecności. Spektakl łączy teatr, choreografię baletową, literaturę, wideo-art i muzykę. Całość jest dopracowana w każdym szczególne, zarówno wizualnym, jak i emocjonalnym.

udostępnij

więcej

Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.